Glosa k zahájení Varů: Na počest Dafoea? Odboje? Filmu? To je fuk, hlavně ukažme prsa!

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 7. 2016 8:34
Krásné tanečnice poskakovaly po pódiu nejprve v plavkách, pak ve spodním prádle tělové barvy imitujícím nahotu a nakonec se po pódiu pomalu a ze všech úhlů předvedla i zcela nahá žena. Úvodní vystoupení na letošním ceremoniálu mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se opět neslo v jediném duchu: ukážeme prsa.
Zahajovací večer
Zahajovací večer | Foto: ČTK

Češi jsou šovinistický národ, což nám naplno dokázal nebývalý úspěch komedie Teorie tygra. Ta podle zastánců není misogynní a je jen náhoda, že všechny kladné postavy jsou muži a všechny záporné ženy. Nezní to moc přesvědčivě.

Něco velmi podobného sledujeme každý rok na začátku nejvýraznější kulturní události v zemi, na filmovém festivalu v Karlových Varech. Jen místo pojmů "dobro" a zlo" se střetává "člověk-muž" a "objekt-žena".

Ano, na úplný závěr mezi tanečnicemi v rychlosti jednou přeběhl i jeden nahý muž, asi "aby se neřeklo". Michalu a Šimonu Cabanovým zodpovědným za choreografii však nedošlo, že když nechají vilně se vrtět asi deset "nahých" slečen a nakonec nám dovolí důkladně si prohlédnout i jednu nahou bez uvozovek, aby pak po pódiu rychle přeběhl jeden pán, nedávají tím najevo rovnost pohlaví, naopak.

Zatímco ženy jsou tu objektivizovány a měněny v předmět chtíče, muž je jen humornou tečkou, jeho nahota nemá být přitažlivá ani smyslná, ale pouze kontrastní. Něco, co jsme vidět ani nechtěli, ale museli jako "daň za zážitek", aby to mohlo být umění.

Chlapi sobě

Jednak se odhaluje, že otevírací ceremoniál připravují muži pro muže. Jednak že tvůrci nemají špetku vkusu a rozumu. Vždyť jak vlastně celé vystoupení souviselo s čímkoliv? Souviselo snad s Williemem Dafoem, který si bezprostředně po něm odnesl Křišťálový glóbus? A nebo snad souviselo s filmem Anthropoid o hrdinné smrti našich nejslavnějších odbojářů? V kontextu tématu zahajovacího filmu celé vystoupení působí až urážlivě.

A souviselo snad s kinematografií? Nepochybně existují filmové záběry nahých žen, ale také existují záběry mraků, kamenů a rajčat. Natočeno bylo prakticky vše, ale to neznamená, že prakticky vše reprezentuje kinematografii.

Zahajovací ceremoniál 2016
Zahajovací ceremoniál 2016 | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Smysl celého hopsání ve vybízivých pózách tedy nesouvisel s ničím, co se včera večer konalo. Lázně = nahota = svůdné tanečky opravdu neobstojí. Šlo jen o samoúčelné pornografické vystoupení pro muže. Taková jistě mají svůj nárok na existenci, ale stěží se hledá důvod, proč by jimi měl začínat filmový festival.

Příběh sám o sobě by byla tradiční znělka, v níž Zdeněk Svěrák leští pozadí své sošky za celoživotní výkon vatovou tyčinkou, což má zjevně symbolizovat sexuální akt.

Děláme to pro bulvár. Už roky

Marek Eben se z toho snažil vybruslit a prohlásil, že organizátoři prostě chtějí dát bulváru témata na psaní. Mínil to jako pošťouchnutí určené žurnalistům: Podívejte se, co kvůli vám musíme dělat, když vás chceme potěšit! (Bulvár je leitmotivem letošního ročníku.) Jenže tato parodická a sebeparodická logika příliš nefunguje, respektive funguje dvousečně. Festivalový ceremoniál se totiž podobně otevřeně sexistickým číslem nepředvedl zdaleka poprvé. A Marek Eben tedy vlastně nevědomky řekl, že organizátoři už roky podlézají bulváru.

Zahajovací ceremoniál 2016
Zahajovací ceremoniál 2016 | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Především jde však o jeden z mnoha odlesků naší společnosti, která si sama o sobě myslí, že je rovnostářská, ale zas a znovu propadá pevně zakořeněným přehlídkám nadřazenosti. Ať už mužů vůči ženám jako nyní, když za vhodné zahájení významné události považujeme možnost slintat nad objektivizovanými tanečnicemi. Nebo bělochů vůči nebělochům a Čechů vůči Nečechům, jako když se v soutěži Tvoje tvář má známý hlas posmívá Kohák Romům. Oboje se jeví neškodně, ale odhalený vzorec už žádná legrace není.

Přitom jde v podstatě o prkotinu! Pár vteřin. Ty ale hážou stín na poctivou dřinu desítek lidí, kteří připravují v jádru skvělou kulturní akci, na níž se objevují vynikající umělecká díla, jejichž přítomnost není samozřejmostí a jejich nashromáždění vyžaduje značnou energii. A pak je reprezentuje odhalené poprsí a plácání po zadku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy