Glosa k zahájení Varů: Na počest Dafoea? Odboje? Filmu? To je fuk, hlavně ukažme prsa!

Martin Svoboda Martin Svoboda
2. 7. 2016 8:34
Krásné tanečnice poskakovaly po pódiu nejprve v plavkách, pak ve spodním prádle tělové barvy imitujícím nahotu a nakonec se po pódiu pomalu a ze všech úhlů předvedla i zcela nahá žena. Úvodní vystoupení na letošním ceremoniálu mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se opět neslo v jediném duchu: ukážeme prsa.
Zahajovací večer
Zahajovací večer | Foto: ČTK

Češi jsou šovinistický národ, což nám naplno dokázal nebývalý úspěch komedie Teorie tygra. Ta podle zastánců není misogynní a je jen náhoda, že všechny kladné postavy jsou muži a všechny záporné ženy. Nezní to moc přesvědčivě.

Něco velmi podobného sledujeme každý rok na začátku nejvýraznější kulturní události v zemi, na filmovém festivalu v Karlových Varech. Jen místo pojmů "dobro" a zlo" se střetává "člověk-muž" a "objekt-žena".

Ano, na úplný závěr mezi tanečnicemi v rychlosti jednou přeběhl i jeden nahý muž, asi "aby se neřeklo". Michalu a Šimonu Cabanovým zodpovědným za choreografii však nedošlo, že když nechají vilně se vrtět asi deset "nahých" slečen a nakonec nám dovolí důkladně si prohlédnout i jednu nahou bez uvozovek, aby pak po pódiu rychle přeběhl jeden pán, nedávají tím najevo rovnost pohlaví, naopak.

Zatímco ženy jsou tu objektivizovány a měněny v předmět chtíče, muž je jen humornou tečkou, jeho nahota nemá být přitažlivá ani smyslná, ale pouze kontrastní. Něco, co jsme vidět ani nechtěli, ale museli jako "daň za zážitek", aby to mohlo být umění.

Chlapi sobě

Jednak se odhaluje, že otevírací ceremoniál připravují muži pro muže. Jednak že tvůrci nemají špetku vkusu a rozumu. Vždyť jak vlastně celé vystoupení souviselo s čímkoliv? Souviselo snad s Williemem Dafoem, který si bezprostředně po něm odnesl Křišťálový glóbus? A nebo snad souviselo s filmem Anthropoid o hrdinné smrti našich nejslavnějších odbojářů? V kontextu tématu zahajovacího filmu celé vystoupení působí až urážlivě.

A souviselo snad s kinematografií? Nepochybně existují filmové záběry nahých žen, ale také existují záběry mraků, kamenů a rajčat. Natočeno bylo prakticky vše, ale to neznamená, že prakticky vše reprezentuje kinematografii.

Zahajovací ceremoniál 2016
Zahajovací ceremoniál 2016 | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Smysl celého hopsání ve vybízivých pózách tedy nesouvisel s ničím, co se včera večer konalo. Lázně = nahota = svůdné tanečky opravdu neobstojí. Šlo jen o samoúčelné pornografické vystoupení pro muže. Taková jistě mají svůj nárok na existenci, ale stěží se hledá důvod, proč by jimi měl začínat filmový festival.

Příběh sám o sobě by byla tradiční znělka, v níž Zdeněk Svěrák leští pozadí své sošky za celoživotní výkon vatovou tyčinkou, což má zjevně symbolizovat sexuální akt.

Děláme to pro bulvár. Už roky

Marek Eben se z toho snažil vybruslit a prohlásil, že organizátoři prostě chtějí dát bulváru témata na psaní. Mínil to jako pošťouchnutí určené žurnalistům: Podívejte se, co kvůli vám musíme dělat, když vás chceme potěšit! (Bulvár je leitmotivem letošního ročníku.) Jenže tato parodická a sebeparodická logika příliš nefunguje, respektive funguje dvousečně. Festivalový ceremoniál se totiž podobně otevřeně sexistickým číslem nepředvedl zdaleka poprvé. A Marek Eben tedy vlastně nevědomky řekl, že organizátoři už roky podlézají bulváru.

Zahajovací ceremoniál 2016
Zahajovací ceremoniál 2016 | Foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Především jde však o jeden z mnoha odlesků naší společnosti, která si sama o sobě myslí, že je rovnostářská, ale zas a znovu propadá pevně zakořeněným přehlídkám nadřazenosti. Ať už mužů vůči ženám jako nyní, když za vhodné zahájení významné události považujeme možnost slintat nad objektivizovanými tanečnicemi. Nebo bělochů vůči nebělochům a Čechů vůči Nečechům, jako když se v soutěži Tvoje tvář má známý hlas posmívá Kohák Romům. Oboje se jeví neškodně, ale odhalený vzorec už žádná legrace není.

Přitom jde v podstatě o prkotinu! Pár vteřin. Ty ale hážou stín na poctivou dřinu desítek lidí, kteří připravují v jádru skvělou kulturní akci, na níž se objevují vynikající umělecká díla, jejichž přítomnost není samozřejmostí a jejich nashromáždění vyžaduje značnou energii. A pak je reprezentuje odhalené poprsí a plácání po zadku.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy