Na Letnou se vrátí pomník Stalina. Monstrum nad Prahou postavíme a pak odpálíme, slibují filmaři

ČTK ČTK
16. 5. 2016 12:27
Na pražské Letné v těchto dnech kvůli natáčení filmu o autorovi Stalinova pomníku vyroste maketa sochy, která byla v 50. letech minulého století největším skupinovým sousoším v Evropě. Snímek Monstrum sleduje osudy sochaře Otakara Švece a jeho manželky Vlasty, kteří svůj život ještě před odhalením pomníku ukončili sebevraždou.
demolice Stalinova památníku
demolice Stalinova památníku | Foto: Jon's pics / Source / CC BY

Maketa Stalinova pomníku, která vyroste na pražské Letné kvůli filmu Monstrum, vznikala několik měsíců v dílnách na Kavčích horách.

"Leitmotivem filmu bude niterné, sugestivní spojení intimního milostného vztahu manželů Švecových s ohromnou, nelítostnou masou žuly, která se postupně stává absurdním symbolem zániku nejen pro ně samotné, ale i pro celou společnost," uvedl Jan Lekeš, v jehož producentské skupině film vzniká. Sousoší na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina bylo na Letné odhaleno v roce 1955, po odsouzení jeho kultu osobnosti bylo o sedm let později zbouráno.

"To monstrum skutečně nad Prahou postavíme. A taky ho později odpálíme," řekl režisér a scenárista filmu Viktor Polesný, který pro ČT naposledy režíroval dvoudílný snímek Zločin v Polné. Chce vyprávět příběh noblesního člověka a velkého umělce, který zaváhá, "podlehne pokušení a podá ruku ďáblovi", dodal.

Filmaři vyrobili skoro šest metrů vysokou Stalinovu hlavu, kterou podepře dalších šest metrů lešení. Část pomníku, který měl původně na výšku víc než 15 metrů, tak dotvoří s pomocí digitálních triků. Pro natáčení vzniklo také několik různě velkých modelů, aby mohl film ukázat výrobu sousoší ve všech jeho stádiích. K původnímu pomníku se nezachovala technická dokumentace, takže filmaři vycházeli z dobové literatury, fotografií a filmů.

"Jeho osud byl odrazem kruté doby, v níž žil a tvořil. Fascinuje mě, jak je ta strašlivá doba dnes některými lidmi i z řad politiků bagatelizována a zlehčována," řekl o Švecovi jeho filmový představitel Jan Novotný. Švecovu manželku Vlastu hraje Zuzana Stivínová a jeho žáka ztvární Martin Kraus.

Natáčení filmu Monstrum začalo poblíž Mladé Boleslavi. Vedle Letné se bude natáčet i jinde v Praze, třeba v Ledeburské zahradě, na Střeleckém ostrově, v Národním památníku na Vítkově nebo na Akademii výtvarných umění.

"Fronta na maso", jak se pomníku, který zobrazoval Stalina s osmičlenným zástupem, nelichotivě, ale trefně říkalo, přišla na tehdy závratnou sumu 140 milionů korun. Pomník vážil 17 tisíc tun a aby se nesesunul do Vltavy, bylo pod ním vybudováno rozlehlé železobetonové podzemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Dosavadní fungování Cermatu je problém, řekl Gazdík

Dosavadní fungování organizátora maturitních a jednotných přijímacích zkoušek Cermatu je podle ministra školství Petra Gazdíka problém. Řekl to v pondělí na ministerstvu školství. Zda kvůli nespokojenosti s řízením této příspěvkové organizace ministerstva hrozí odvolání ředitelky Cermatu Michaeli Kleňhové, nechtěl upřesnit. Kvůli podezření z placení předražených zakázek poslal v uplynulých dnech do Cermatu auditory. Upozornil na to server iDNES.cz.

"To, že je Cermat problémem, vím od prvního dne, kdy jsem ve funkci jako ministr," uvedl Gazdík. "Některé zakázky, které Cermat v minulosti provozoval, se mi nezdají být přiměřené," řekl. Potvrdit, či vyvrátit to podle něj ale musí znalec nebo auditor. Až bude mít ministerstvo závěr soudního znalce, bude "podle toho činit", řekl ministr. "Nebudu Cermatu vzkazovat jakékoli věci prostřednictvím médií," odpověděl na dotaz, jaké závěry z auditu ministerstvo vyvodí a zda hrozí odvolání Kleňhové.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

ŘSD se bude z kybernetického útoku vzpamatovávat měsíce, škody jsou velké, řekl šéf Mátl

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by naopak ohroženy být neměly.

"Kybernetickému útoku čelila společnost minulé úterý. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v pátek oznámil, že počítačové systém ŘSD napadl ransomware, jak se označuje vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování požaduje výkupné. NÚKIB uvedl, že zná útočníka, z taktických důvodů ho ale nyní nezveřejní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy