Na filmovou školu přijede Brazilec Kaurismäki

Irena Hejdová Irena Hejdová
10. 6. 2007 0:00
Setkání v Uherském Hradišti bude tančit v rytmu stáří
Andrej Krob a Václav Havel
Andrej Krob a Václav Havel | Foto: LFŠ

Praha - Už po třiatřicáté se v červenci koná Letní filmová škola v Uherském Hradišti. Podle ředitele přehlídky Jiřího Králíka s doposud nejnižším rozpočtem. Přízeň sponzorů označil za bídnou. "Kdybyste o nějakých věděli, tak jim dejte vědět," vyzvala na tiskové konferenci  dramaturgyně kavkazské sekce Mira Haviarová.

LFŠ podle Králíka hospodaří s rozpočtem 13 milionů korun; z toho polovinu pokrývají příspěvky od státu a 3,5 milionu vybere festival od návštěvníků; zbytek jde ze zahraničí a od sponzorů. Loni se na přehlídku akreditovalo pět tisíc účastníků, největší český karlovarský filmový festival měl účastníků dvakrát tolik.

Ten láká velké firmy víc než setkání milovníků filmového umění a nezávislé kultury. Letos je hlavním tematickým okruhem cyklus Člověk a stáří, další okruhy se zabývají brazilskou a kavkazskou kinematografií.

Jednotlivé dny zasvěcuje LFŠ národním kinematografiím. Celkem organizátoři pro letošek pod sloganem "V rytmu samby, melancholie a moudrosti stáří a Kavkazu" slibují dvě stovky celovečerních filmů a další dvoustovku krátkometrážních. Plus řadu výstav, divadelních představení, koncertů a workshopů.

Člověk a stáří: Můj Nikifor
Člověk a stáří: Můj Nikifor | Foto: LFŠ

Přehlídka přivítá i hosty k  programovým sekcím. Z Brazílie dorazí režisér Hector Babenco. Autor slavného filmu Polibek pavoučí ženy by si v Uherském Hradišti měl převzít cenu Asociace českých filmových klubů.

Mezi brazilské hosty patří i režisér Mika Kaurismaki. Bratr finského režiséra Akiho dlouhodobě žije v Brazílii, propaguje místní hudbu a na LFŠ přiveze několik svých filmů. Kavkazskou sekci by měl doprovodit mimo jiné Michalkovův scénárista Rustam Ibragimbekov.

"Já i moji hosté patříme spíše do sekce Člověk a stáří," shrnula dramaturgyně kavkazské sekce Mira Haviarová dojem z tiskovky, kde si při ryčných brazilských rytmech podupávali spíše dříve narození.

Hradiště láká i na hvězdnější jména Krzystofa Zanussiho či Wima Wenderse. Tito hosté ale zatím nejsou nepotvrzení, stejně jako účast letos pětasedmdesátiletého Miloše Formana "Doufáme, že seskupení jeho kamarádů a spolupracovníků na LFŠ způsobí zázrak a přijede i on," věří Králík.

Plakát k filmu Once
Plakát k filmu Once | Foto: Aktuálně.cz

LFŠ i přivítá i českého exprezidenta Václava Havla. Stejně jako studentský Fresh Film Fest o měsíc později, kde uvedou Havlův výběr oblíbených filmů. V Hradišti ho přivítají osobně spolu s jeho generačním souputníkem Andrejem Krobem. "Loni se Havel omluvil pro nemoc, letos nám účast závazně potvrdil," dušuje se Králík.

Zlomit by ho mohly i havlovské dokumenty: Krobův Fenomén Hrádeček a Občan Václav Havel jede na dovolenou od spisovatele Jana Nováka. Na programu je i divadelní představení Krobova Divadla na tahu. "Pozvání nás zaskočilo. Naší ambicí je nebýt moc vidět," přiznal nicméně Andrej Krob.

V programu se ale najde i pár lahůdek pro všechny. Třeba česká premiéra dlouho očekávaného celovečerního filmu Simpsonovi. V distribuční předpremiéře uvede Škola také film Once, který letos bodoval v Sundance a zajímá Ameriku.

Všichni do jednoho
Všichni do jednoho | Foto: Aktuálně.cz

Předdistribuční projekci si tu odbyde i del Torrův Panův labyrint, spolu s dalšími rumunskými snímky by tu měl být k vidění i vítězný snímek letošního festivalu v Cannes - film 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny.

Bohatě zastoupena je domácí kinematografie. "Český film si to moc nezaslouží, ale budiž," komentuje to Králík.

Do Hradiště vyjede obnovený Kinoautomat,  projekci filmu A bude hůř doplní koncert skupiny DG 307, kromě řady filmů už promítaných v kinech se tu představí dokumenty Ghetto No. 1 či Ztracená dovolená a Žaludův film Všichni do jednoho.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti proběhne od 20. do 29. července.
Stránky přehlídky ZDE

 

Právě se děje

před 19 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy