Na festivalu Finále vyhrál Rodinný film, nejlepším dokumentem je snímek V paprscích slunce

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 4. 2016 22:46
Zlatého ledňáčka za nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film získalo dnes na festivalu Finále v Plzni drama Rodinný film režiséra Olma Omerzu. Snímek V paprscích slunce od režiséra Vitalije Manského si zase odnesl cenu za nejlepší dokument.
Rodinný film
Rodinný film | Foto: CinemArt

Plzeň - Zlatého ledňáčka v kategorii nejlepší celovečerní hraný nebo animovaný film udělila dnes odborná porota festivalu Finále v Plzni dramatu Rodinný film režiséra Olma Omerzu. Zlatého ledňáčka za nejlepší dokument získal snímek V paprscích slunce od režiséra Vitalije Manského. Oznámila to Eva Veruňková Košařová, ředitelka 29. ročníku soutěžní přehlídky českých a slovenských celovečerních hraných a animovaných snímků, dokumentů i televizních a internetových projektů, která začala a 15. dubna a skončila dnes.

Vítězem nejlepšího televizního a internetového projektu v kategorii cyklická tvorba je pátý díl seriálu Mamon v režii Vladimíra Michálka. Cenu za nejlepší projekt v necyklické tvorbě si odnesla pohádka Jiřího Stracha Svatojánský věneček. Všechny dostaly jako novinku skleněné trofeje v barvách festivalu navržené designéry Adélou Přibáňovou a Vítem Zavadilem.

"Během Finále jsem viděl 14 filmů a všechny jsem si opravdu užil. Vítězný Rodinný film jsem zhlédl před třemi dny a musím se přiznat, že od té doby o něm přemýšlím. Má skvělý příběh, výborné herecké výkony a je velmi dobře zrežírovaný a vizuálně zajímavý," uvedl scenárista známého seriálu Simpsonovi a předseda celovečerní poroty Američan Mike Reiss.

Filmy hodnotili odborníci ve třech mezinárodních porotách pro kategorie nejlepší hraný nebo animovaný film, nejlepší dokumentární film a nejlepší televizní tvorba. Za sedm dnů viděli diváci 120 filmů. Nepromítaly se jen loňské snímky, ale poprvé i premiéry a předpremiéry z letošního ledna až dubna. Celovečerních filmů soutěžilo 13, dokumentů 12 a televizních snímků osm v kategorii cyklická a čtyři v kategorii necyklická tvorba.

Nestatutární ceny udělily také poroty studentů Západočeské univerzity. Ty považují za nejlepší celovečerní loutkový snímek Malý pán v režii Radka Berana. V dokumentech pak Nebezpečný svět Rajka Dolečka režisérky Kristýny Bartošové. Z televizních projektů Labyrint v režii Jiřího Stracha a True Štúr od Michala Baláže.

"Z výsledků mám radost. Složení poroty bylo letos opravdu vydařené, a proto jsem i já byla zvědavá, jak vše dopadne. Nový start festivalu se povedl," řekla Košařová. Návštěvníků oproti uplynulým ročníkům přibylo a prodalo se o 3000 více lístků než loni.

Festival zásadně změnil vizuální image a má nový dramaturgický koncept. Vede ho nový organizační tým v čele s novou ředitelkou. Program je přehlednější, velký důraz je kladen na zvýšení české i mezinárodní prestiže. Promítalo se v pěti sálech Měšťanské besedy, v bývalé vozovně DEPO2015 a v církevním prostoru Korandův sbor.

Letos byla na Finále podruhé vyhlášena také cena Film Friendly Region, regionu s nejaktivnějším přístupem k filmovým produkcím. Cenu získala Filmová kancelář Karlovarského kraje.

Příští 30. ročník bude v Plzni 21. až 26. dubna 2017.

Podívejte se na digitálně restaurovanou verzi slavného snímku Karla Zemana Vynález zkázy z roku 1958. Exkluzivně na Aktuálně.TV do 1. 5. 2016.
0:10
Podívejte se na digitálně restaurovanou verzi slavného snímku Karla Zemana Vynález zkázy z roku 1958. Exkluzivně na Aktuálně.TV do 1. 5. 2016. | Video:
 

Právě se děje

před 11 minutami

 Kvůli spornému zákonu o hanobení čínské národní hymny obyvatelé Hongkongu opět protestují v ulicích

Policie na jejich rozehnání použila slzný plyn a ve velkém počtu střeží budovu hongkongského parlamentu, který má dnes normu projednávat, uvedla agentura DPA.

Stovky příslušníků pořádkové policie v očekávání nepokojů vztyčily kolem parlamentu dvoumetrovou bariéru. Demonstranti se však v masovém měřítku nesešli, uvedl hongkongský deník South China Morning Post. Podle něj skupinky demonstrantů ojediněle zastavovaly dopravu a policie proti nim použila slzný plyn. Zatčeno bylo 16 demonstrantů, z nichž tři jsou obviněni, že u sebe měli zápalné láhve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy