Na Alenku neměly děti, Anistonová ani výběrčí orgánů

Kamil Fila Kamil Fila
23. 3. 2010 8:40
Žebříček v USA potřetí vede 3D od Burtona
Foto: Sony / Columbia

Los Angeles - Víkendový žebříček v amerických kinech má stejného vítěze už třetí týden: Alenku v říši divů. 3D formát válcuje všechny ostatní konkurenty. Nominálně už Alenka překonala i dosud největší hit, jaký dosud režisér Tim Burton měl - první díl Batmana z roku 1989. Ten tehdy nastřádal kolem 251 milionů dolarů.

Pravda, inflace se od té doby hodně narostla a momentálních Alenčiných 265 milionů z amerických kin není faktickým překonáním Batmana; ale nesmíme zapomínat, že Batman na svoji sumu potřeboval 25 týdnů. A co bude s Alenkou za 22 týdnů, kromě toho, že už bude na DVD a Blu-ray discích? Dostane se daleko za hranici 300 milionů a Batmana překoná reálně.

Foto: Disney

Všechny tři novinky uplynulého týdne, které se za Alenkou seřadily od druhého do čtvrtého místa, každopádně dopadnou jakou krátkodeché hity.

Snímek Diary of a Wimpy Kid (Deník tupého děcka) vychází se slavné dětské ilustrované knížky Jeffa Kinneyho. Při rozpočtu 15 milionů dolarů není startovních 21, 8 milionu špatných, zvláště uvážíme-li, že film neměl velkou a propracovanou reklamní kampaň.

Film je mířen výrazně na děti - a co se týče adaptací dětských knih, je nakonec nejúspěšnějším titulem, jehož adaptace nemá animovanou podobu. Překvapivé je podle statistik, nakolik snímek zajímá ženy, respektive dívky školního věku - převládaly i nad kluky, přestože hlavními hrdiny knihy a filmu jsou kluci, kteří chodí do tzv. middle school (v americkém systému jde o most mezi základní a střední školou).

Foto: Fox

Recenzenti jsou v případě Deníku tupého děcka rozpolceni na dvě skupiny. Ta jedna tvrdí, že film se bude líbit znalcům předlohy a celkově jde o dobrý dětský film, i když je velká část vtipů postavená na prdění. Druhá skupina je spíše přesvědčena, že snímek vypadá spíš jako odmítnutý pilotní díl nového sitcomu.

Druhá novinka, romantická komedie The Bounty Hunter (u nás půjde jako Exmanželka za odměnu), v níž hrají hlavní role Gerald Butler a Jennifer Aniston, utržila za víkend 21 milionů, nicméně hrála se ve více kinech než Diary of a Wimpy Kid.

Studio Sony z nějakého zvláštního důvodu nedělalo kampaň tak, aby upozornilo na to, že romantická zápletka se tu mísí s akční (muž jde zatknout svoji bývalou manželku a veze ji přes Spojené státy vstříc spravedlnosti) a postavilo celou kampaň jen na jménech herců. Předchozí romantická komedie s Butlerem (The Ugly Truth) přitom utržila 27, 6 milionu a poslední „romkomy" s Anistonovou Zas tak moc tě nežere 27, 8 milionu, resp. Rozchod 39, 2 milionu.

Foto: Fox

The Bounty Hunter se sice stále docela drží, ovšem honoráře hvězd vyšroubovaly rozpočet na 40 milionů a podle ohlasů se zdá, že se zapomnělo na scenáristy. Film dle statistik hodnotí dobře pouze dívky pod 18 let, všechny ostatní věkové skupiny bez ohledu na pohlaví ho považují za hluboce podprůměrný.

V angloamerických médiích vyšlo jen 9 procent recenzí, které hodnotily film aspoň jako přijatelné utrácení volného času. Jak píší američtí recenzenti, film není romantický jako spíš cynický a jediné, čím přispívá do pokladnice žánru, je neustálé používání želízek.

Třetí a poslední novinka nasazená ve vysokém počtu kopií do kin je brutální akční sci-fi Repo Men. Její výsledek 6, 2 milionu dolarů za víkend ve 2700 kopiích je velmi bídný a šance na splacení (i relativně skromného) 30milionového rozpočtu jsou dost mizivé.

Foto: Universal

Návštěvnosti nepomohla ani jména herců v hlavních rolích - Jude Law a Forrest Whitaker. Film je dílem celovečerního debutanta Miguela Sapochnika, i další tvůrčí posty jsou obsazeny mnoha hispánskými jmény.

Zápletka se točí kolem vize budoucnosti, v níž mají lidé implantovány umělé orgány, které ovšem často nejsou schopni splácet, a tak existuje skupina Repo Menů, kteří je berou zpět. Výsledkem jsou často neuvěřitelně krvavé orgie.

Snímek ovšem kromě toho, že láká na nechutnosti a výborný soundtrack, působí i jako společenská satira. Recenzenti píšou o tom, že jde o paranoidní fantazii ohledně toho, jak by mohl dopadnout systém zdravotní péče po Obamově reformě.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy