My byli proti establishmentu. Velký průvodce filmy Miloše Formana od Konkursu po Goyu

Kultura Kultura
14. 4. 2018 14:34
Po krátké nemoci v pátek ve věku šestaosmdesáti let zemřel režisér Miloš Forman, nejúspěšnější český filmař 2. poloviny 20. století a držitel dvou Oscarů. V 60. letech minulého století patřil k tvůrcům takzvané československé nové vlny, zprvu pro něj byl charakteristický důraz na realismus, obsazování neherců, práci s hudbou, obecně mladé hrdiny či mezigenerační střety. Po emigraci do USA Forman natáčel s předními hollywoodskými herci včetně Jacka Nicholsona či později Jima Carreyho. Připomeňte si jeho filmografii.
Video: YouTube

Konkurs (1963)

Miloš Forman se přátelil s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem, jimž navrhl, ať v tehdy populárním divadle Semafor zinscenují konkurz na místo mladé zpěvačky. Forman jej skrytě zaznamenal na kameru, za níž tehdy prvně stanul jeho pozdější zásadní spolupracovník Miroslav Ondříček.

V hraném dokumentu autenticky zachytili trému, podbízivost i třeba falešný zpěv některých adeptek. Mnohé předváděly víc sebe než vlastní hlas a snažily se za každou cenu upoutat.

Výraznou pasáž filmu tvoří scéna, v níž několik dívek na přeskáčku zpívá dobový hit Oliver Twist. Mezi účinkujícími v Konkursu jsou Yvonne Přenosilová interpretující španělskou píseň Malageňa nebo výtvarnice a zpěvačka Věra Křesadlová. Ta se díky filmu skutečně dostala do Semaforu a nakonec se stala Formanovou druhou manželkou, matkou jeho dvojčat Petra a Matěje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Organizátoři hackathonu spustili informační systém k dálničním známkám

Organizátoři dvoudenního hackathonu dnes před 19:00 spustili informační systém k elektronickým dálničním známkám. V příštích týdnech ho chtějí zdarma předat státu, oznámil organizátor akce Tomáš Vondráček. Původně měl stát za systém zaplatit 401 milionů korun, zakázku po velké kritice nakonec zrušil. Systém od pátečního večera vyvíjelo 60 dobrovolníků.

Státní fond dopravní infrastruktury vybral za dodavatele a provozovatele systému Asseco Central Europe. Zakázka se však stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Odvolán byl kvůli ní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy