My byli proti establishmentu. Velký průvodce filmy Miloše Formana od Konkursu po Goyu

Kultura Kultura
14. 4. 2018 14:34
Po krátké nemoci v pátek ve věku šestaosmdesáti let zemřel režisér Miloš Forman, nejúspěšnější český filmař 2. poloviny 20. století a držitel dvou Oscarů. V 60. letech minulého století patřil k tvůrcům takzvané československé nové vlny, zprvu pro něj byl charakteristický důraz na realismus, obsazování neherců, práci s hudbou, obecně mladé hrdiny či mezigenerační střety. Po emigraci do USA Forman natáčel s předními hollywoodskými herci včetně Jacka Nicholsona či později Jima Carreyho. Připomeňte si jeho filmografii.
Video: YouTube

Konkurs (1963)

Miloš Forman se přátelil s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem, jimž navrhl, ať v tehdy populárním divadle Semafor zinscenují konkurz na místo mladé zpěvačky. Forman jej skrytě zaznamenal na kameru, za níž tehdy prvně stanul jeho pozdější zásadní spolupracovník Miroslav Ondříček.

V hraném dokumentu autenticky zachytili trému, podbízivost i třeba falešný zpěv některých adeptek. Mnohé předváděly víc sebe než vlastní hlas a snažily se za každou cenu upoutat.

Výraznou pasáž filmu tvoří scéna, v níž několik dívek na přeskáčku zpívá dobový hit Oliver Twist. Mezi účinkujícími v Konkursu jsou Yvonne Přenosilová interpretující španělskou píseň Malageňa nebo výtvarnice a zpěvačka Věra Křesadlová. Ta se díky filmu skutečně dostala do Semaforu a nakonec se stala Formanovou druhou manželkou, matkou jeho dvojčat Petra a Matěje.

 

Právě se děje

před 16 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy