Muzikál podle filmu Once je neodolatelný, píší noviny

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 3. 2012 14:00
Ústřední píseň z filmu získala v roce 2008 Oscara
Foto: Aktuálně.cz

New York - Broadwayský muzikál Once inspirovaný několik let starým irským snímkem s Glenem Hansardem a Markétou Irglovou v hlavních rolích slaví úspěchy. Dojemný příběh okouzil po filmových kriticích i divadelní publicisty  a hned po nedělní premiéře se objevily velmi kladné recenze.

Agentura AP označila představení o vztahu irského pouličního muzikanta a české imigrantky, v němž zazní jejich hudba včetně oscarové písně Falling Slowly, za neodolatelné.  Stejně jako ostatní američtí recenzenti oceňuje, že se tvůrcům podařilo do divadla věrně přenést náladu snímku, aniž by jej slepě kopírovali.

"Čisté, dojemné a nápadité - takové jsou základy neodolatelné produkce, která měla v neděli premiéru a která je studií o tom, jak nádherně adaptovat film na jeviště. Toto Once je v mnoha ohledech lepší než původní'," uvedl recenzent agentury.

Foto: Aktuálně.cz

"Představení získává ovace ve stoje staromódním způsobem: milostným příběhem, skvělými písněmi, silnými postavami a nápaditým jevištním ztvárněním. V této fázi dějin Broadwaye to působí naprosto revolučně," napsal zase bulvární deník New York Post. 

Deník The New York Times pak muzikál označuje za stejně temperamentní a překvapivý jako časné jaro, jež se vplížilo na Manhattan.

Podle něj sice i v muzikálové verzi, která se poprvé představila loni na divadelní dílně v East Village, zaznívají občas pateticky vyznívající věty, díky většímu odstupu mezi jevištěm a hledištěm než mezi divákem a filmovým plátnem ale neznějí tak přehnaně. "A to, co bylo na Once vždy báječné, tedy písně a jejich provedení, tu je zesíleno," uvedl recenzent listu The New York Times. 

Hlavní hvězdy představení, Steve Kazee a Cristin Miliotiová, podle něj výtečně zvládly přechod na velké broadwayské jeviště. Kazee ztvárňující Hansardovu roli "ve své pasivní postavě nachází procítěnou, klidnou erotickou energii. Jeho partnerka se zase dobře vypořádala s tím, že její role vyžaduje zpívat s cizím přízvukem". 

Foto: Aktuálně.cz

Podle deníku The Los Angeles Times je jediným velkým problémem představení délka. Jednoduchý příběh prý nevystačí na téměř dvouapůlhodinový muzikál o dvou dějstvích. "Film nepotřeboval více než 90 minut pro dokončení této dospělé pohádky a nepotřebuje je ani tato jevištní verze," uvedl list. 

Skladby Irglové a Hansarda podle něj ale drží produkci "nad zemí v aranžmá obsahujícím kytaru, ukulele, housle a další nástroje, exotické i známé".

The New York Times si pak všímají, že v muzikálu Once na rozdíl od ostatních broadwayských produkcí zesílení zvuku hudbu nezkresluje, ale zvýrazňuje. Muzikál obsahuje i nové písně, které ve filmu nezazněly. 

Show podle scénáře Endy Walshe nastudoval režisér John Tiffany. Jeho předobraz, film Once o lásce irského pouličního muzikanta a české prodavačky květin natočený během pouhých 17 dnů za 150 000 dolarů, vydělal po celém světě 20 milionů dolarů. Ústřední píseň z něj Falling Slowly získala v roce 2008 Oscara.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy