Muži z Acapulca Jeanu-Paulu Belmondovi je 85 let. Život se mi vždycky zdál snadný a zářivý, říká

Jean-Paul Belmondo ve filmu Muž z Acapulca.
Belmondovi je 85. Podívejte se na ukázky z jeho nejúspěšnějších filmů
U konce s dechem, 1960. Film režiséra Jeana-Luca Godarda, v němž život bezstarostného zlodějíčka v podání Jean-Paula Belmonda ukončily kulky do zad v pařížské ulici Campagne Première na Montparnassu, nastartoval hercovu filmovou kariéru. Po boku měl Godardovu hereckou múzu Jean Sebergovou. "U konce s dechem zpečetil můj osud, po němž jsem toužil: stát se žádaným hercem, o nějž se ucházejí režiséři a kterého diváci milují. Mít mnoho tváří, obléct si všechny kostýmy, prozkoumávat lidskou přirozenost. Ale hlavně se bavit a hrát si," napsal Belmondo v životopisné knize Mých tisíc životů.
Žena je žena, 1961. Další spolupráce s režisérem Godardem, který podobně jako jeho ostatní kolegové z francouzské nové vlny kladl důraz na netradiční vyprávěcí postupy, střih, improvizaci, humor. Belmondo je tu v roli "třetího", hereckou partnerkou mu byla další Godardova múza Anna Karina. Do snímku Godard vpašoval také odkaz na U konce s dechem.
Muž z Ria, 1964. Jean-Paul Belmondo pronásleduje jakožto mladý Francouz přes celý svět únosce své snoubenky. Důvod? Bájný poklad zmizelé civilizace Malteků. Film režíroval Belmondův vrstevník Philippe de Broca, jenž o devět let později natočil hit Muž z Acapulca.
Foto: Cerito
Hana Slívová Hana Slívová
8. 4. 2018 7:00
V pondělí pětaosmdesátiletý herec Jean-Paul Belmondo hrál ve více než osmdesáti filmech, mezi ty nejslavnější paří U konce s dechem, Muž z Acapulca nebo Zvíře. "Překračoval jsem hranice, narušoval pořádky, rozčiloval jsem lidi s tradičním myšlením a okouzloval modernisty. Opravdu mě nebylo možné vtěsnat do jakékoliv normy, odmítala mě," napsal o sobě v biografické knize Mých tisíc životů, který vyšla loni i v češtině. Ve fotogalerii si připomeňte deset Belmondových výrazných rolí.

"Stále ještě dychtím po životě jako v mladých letech. A pokud mi tělo už nedovoluje, abych se choval ztřeštěně, vrhal do sedadel ferrari a lítal od natáčení k natáčení, nebrání mi, abych vše prožil znova," napsal Jean-Paul Belmondo v předmluvě autobiografické knihy Mých tisíc životů, již loni vydalo nakladatelství Práh. V pondělí 9. dubna se rodák ze severozápadu Paříže dožívá pětaosmdesáti let.

Před kamerou se v hraném filmu objevil naposledy v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes. Zahrál si hlavní roli opuštěného muže, jemuž okolí včetně žen dává najevo, že už není nejmladší. Úloha v tomto filmu přišla sedm let po mozkové příhodě, která může za hercovo částečné ochrnutí.

Během kariéry Belmondo ztvárnil přes osmdesát rolí. Zlomový byl pro jeho kariéru film novovlnné režisérské ikony Jeana-Luca Godarda U konce s dechem z roku 1960, který z tehdy sedmadvacetiletého herce s vizáží floutka s atypickým nosem a rty udělal ikonu: poté, co se poprvé objevil na plakátech, mu prý doma nepřestal zvonit telefon.

V loňské fotografické knize Belmondo o Belmondovi vzpomíná, že Godard chodil na natáčení pouze s malým zápisníkem a režie byla v jeho novovlnném podání jedna velká improvizace.

"Když natáčíme, řekne mi, ať jdu do telefonní budky. Vstupuji do budky. Pak se ptám, co mám říct. Odpovídá, že co chci. Natáčíme tímhle způsobem dva, někdy tři záběry za den. Pak řekne, že už nemá nápady a že máme jít domů. Producent skákal do stropu… Přišel jsem z divadla ze světa, který požaduje krajní přesnost a dokonalost textu. Tento způsob práce mě přinejmenším zpočátku - velmi jemně řečeno - mátl," uvádí v knize. 

Pro klasické divadlo byl Belmondo příliš velký komik. Ve škole ho prý učitelé nesnášeli a na konzervatoři, jejímiž stěnami otřásaly Belmondovy výbuchy smíchu, nezůstala po herci ani stopa. "Přiznávám, že jsem opravdu nikdy nebyl nadaný pro tragédii, bylo pro mě těžké rozplakat se ve filmu. Život se mi zdál snadný a zářivý i přes všechna ta dramata a kruté ztráty, po nichž se člověku zdá, že mu byl kus těla amputován," říká.

V září roku 2016 Belmondo na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách převzal Zlatého lva za celoživotní dílo. Na tiskové konferenci, kam dorazil s pomocí dvou asistentů, zavzpomínal také na svého celoživotní spřízněnou duši, herce Alaina Delona (82). Na plátně se ti dva poprvé potkali v roce 1957 ve filmu Buď hezká a mlč.

"Povahově různí, ale oba současně bezstarostní a vášnivě zaujatí svým povoláním se stáváme přáteli. A to přesto, že jsme byli protikladní - já veselý a sympatický, on zašmušilý a introvertní. Já klasicky vzdělaný herec, on se stal hercem náhodou," vypočítává Belmondo. Zároveň posílá do patřičných končin veškerá média, které toto přátelství desetiletí zpochybňovala.

Loni při předávání cen César dostal Belmondo zvláštní cenu za celoživotní přínos. Celý sál povstal a několik minut herci tleskal, dojatý Belmondo neměl daleko k slzám. Ve své řeči pak poděkoval matce, která ho celý život motivovala, aby byl stejně odvážný jako jeho otec - sochař Paul Belmondo.

Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo | Video: Cinéma CANAL+

Rodičům a prozřetelnosti Jean-Paul Belmondo nepřímo děkuje i ve zmiňované knize.

"Svobodomyslnost a radost ze života jsem ukazoval odmala, možná proto, že jsem byl válečné dítě, možná také proto, že mi je rodiče ukázali a dovolili, abych si je užíval. A možná proto, že jsem se pro takový způsob života rozhodl. Pochopitelně jsem si vybíral zkratky, překračoval hranice, narušoval pořádky, rozčiloval jsem lidi s tradičním myšlením a okouzloval modernisty. Opravdu mě nebylo možné vtěsnat do jakékoliv normy, odmítala mě."

12. dubna bude ČT Art vysílat portrétní snímek Belmondo Belmondem. "Bebel", jak se herci přezdívá, se v něm vrací na místa, kde vznikaly jeho nejslavnější filmy. Spolu s ním a jeho synem Paulem navštíví diváci Rio de Janeiro, Paříž, Řím a francouzskou Riviéru. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy