Můj pes Killer vyhrál na festivalu v Rotterdamu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 2. 2013 17:49
Film slovenské režisérky Miry Fornayové získal hlavní cenu
Foto: Aktuálně.cz

Rotterdam - Česko-slovenský koprodukční film Můj pes Killer od režisérky Miry Fornayové získal hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu.

Jednalo se přitom o vůbec první slovenský film uvedený v této soutěži. České filmy už na předchozích ročnících festivalu bodovaly. V roce 1998 zvítězil film Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky a v roce 2002 Divoké včely Bohdana Slámy.

V porotě festivalu zasedli mimo jiné i čínský politický aktivista a výtvarný umělec Aj Wej-wej, ředitel festivalu Sevilla José Luis Cienfuegos nebo holandská filmová legenda Kees Hin.

Mira Fornay
Mira Fornay | Foto: www.nadaciatatrabanky.sk

Prestižní festival v Rotterdamu je ve světě známý náročným výběrem titulů se zaměřením především na nezávislou produkci a prezentací autorských debutů či druhých filmů mladých tvůrců, na filmy, které jsou nějakým způsobem výjimečné formou či tématem, a které používají inovativní výrazové prostředky.

Druhý film režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer je zasazen do kraje na moravsko-slovenském pomezí, kde se také - ve městech Skalica a Hodonín a jejich okolí - film vznikl. Jeho hlavním hrdinou je osmnáctiletý Marek, žijící s alkoholickým otcem na malém městě. Jediné autentické citové pouto má mladík ke svému psovi. Markův život obrátí naruby odhalené tajemství jeho matky, která ho před lety opustila a zmizela. 

"Marek je sice antihrdina, ale mým cílem není vytvořit pouze černobílý charakter agresivního nedozrálého chlapce. Je to příběh o hanbě a hrdosti, která v případě Marka vede k tragédii antického rozměru. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně tato naše víra ovlivňuje naše životy," naznačila autorka Mira Fornayová námět filmu, kde všechny hlavní role ztvárnili neherci.

Mira Fornayová, absolventka pražské FAMU a NFTS v Londýně (obor hraná režie), debutovala psychologickým dramatem Lištičky, které bylo vybráno do soutěže Critic's Week na MFF v Benátkách a úspěšně uvedeno na mnoha prestižních zahraničních festivalech.

Scénář Můj pes Killer byl vybrán na Berlinale 2010 pro Co-Production Market, v roce 2009 získal slovenskou Cenu Tibora Vichty za nejlepší scénář a čestné uznání a byl vyhodnocen jako jeden z nejslibnějších projektů na 53. ročníku MFF v Soluni.

Čeští diváci film uvidí v druhé půlce března v předpremiéře v soutěžní sekci Febiofestu, v kinech bude mít film Můj pes Killer premiéru 11. dubna 2013.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy