Můj pes Killer vyhrál na festivalu v Rotterdamu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
2. 2. 2013 17:49
Film slovenské režisérky Miry Fornayové získal hlavní cenu
Foto: Aktuálně.cz

Rotterdam - Česko-slovenský koprodukční film Můj pes Killer od režisérky Miry Fornayové získal hlavní cenu Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu.

Jednalo se přitom o vůbec první slovenský film uvedený v této soutěži. České filmy už na předchozích ročnících festivalu bodovaly. V roce 1998 zvítězil film Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky a v roce 2002 Divoké včely Bohdana Slámy.

V porotě festivalu zasedli mimo jiné i čínský politický aktivista a výtvarný umělec Aj Wej-wej, ředitel festivalu Sevilla José Luis Cienfuegos nebo holandská filmová legenda Kees Hin.

Mira Fornay
Mira Fornay | Foto: www.nadaciatatrabanky.sk

Prestižní festival v Rotterdamu je ve světě známý náročným výběrem titulů se zaměřením především na nezávislou produkci a prezentací autorských debutů či druhých filmů mladých tvůrců, na filmy, které jsou nějakým způsobem výjimečné formou či tématem, a které používají inovativní výrazové prostředky.

Druhý film režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer je zasazen do kraje na moravsko-slovenském pomezí, kde se také - ve městech Skalica a Hodonín a jejich okolí - film vznikl. Jeho hlavním hrdinou je osmnáctiletý Marek, žijící s alkoholickým otcem na malém městě. Jediné autentické citové pouto má mladík ke svému psovi. Markův život obrátí naruby odhalené tajemství jeho matky, která ho před lety opustila a zmizela. 

"Marek je sice antihrdina, ale mým cílem není vytvořit pouze černobílý charakter agresivního nedozrálého chlapce. Je to příběh o hanbě a hrdosti, která v případě Marka vede k tragédii antického rozměru. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně tato naše víra ovlivňuje naše životy," naznačila autorka Mira Fornayová námět filmu, kde všechny hlavní role ztvárnili neherci.

Mira Fornayová, absolventka pražské FAMU a NFTS v Londýně (obor hraná režie), debutovala psychologickým dramatem Lištičky, které bylo vybráno do soutěže Critic's Week na MFF v Benátkách a úspěšně uvedeno na mnoha prestižních zahraničních festivalech.

Scénář Můj pes Killer byl vybrán na Berlinale 2010 pro Co-Production Market, v roce 2009 získal slovenskou Cenu Tibora Vichty za nejlepší scénář a čestné uznání a byl vyhodnocen jako jeden z nejslibnějších projektů na 53. ročníku MFF v Soluni.

Čeští diváci film uvidí v druhé půlce března v předpremiéře v soutěžní sekci Febiofestu, v kinech bude mít film Můj pes Killer premiéru 11. dubna 2013.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy