Můj pes Killer bude soutěžit na festivalu v Rotterdamu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
8. 1. 2013 17:40
Do českých kin se film dostane 11. dubna
Mira Fornay
Mira Fornay | Foto: www.nadaciatatrabanky.sk

Praha - Nový film režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer byl vybrán do hlavní soutěže MFF v Rotterdamu 2013, jehož 42. ročník se uskuteční od 23. ledna do 3. února.

"Film vznikl v koprodukci s Českem a jde o vůbec první slovenský snímek uvedený v této soutěži," řekla mluvčí projektu Helena Hejčová. "Prestižní festival v Rotterdamu je ve světě známý náročným výběrem titulů se zaměřením především na nezávislou produkci a prezentací autorských debutů či druhých filmů mladých tvůrců. Dále na filmy, které jsou nějakým způsobem výjimečné formou či tématem a které používají inovativní výrazové prostředky," dodala Hejčová.

Drama Můj pes Killer je druhým celovečerním filmem scenáristky a režisérky Miry Fornayové. Vznikl ve slovensko-české koprodukci společností Mirafox producenta Juraje Buzalky a Cineart TV Prague producenta Viktora Schwarcze. Koproducentem byla i Česká televize. Děj dramatického příběhu ze současnosti je zasazen do kraje na moravsko-slovenském pomezí, kde se také natáčel. Jeho hrdinou je osmnáctiletý Marek (Adam Mihál), žijící s otcem alkoholikem na malém městě. Jediné autentické citové pouto má mladík ke svému psovi. Markův život obrátí naruby odhalené tajemství jeho matky, která ho před lety opustila a zmizela.

Lištičky
Lištičky | Foto: archiv

"Marek je sice antihrdina, ale mým cílem není vytvořit pouze černobílý charakter agresivního nedozrálého chlapce. Je to příběh o hanbě a hrdosti, která v případě Marka vede k tragédii antického rozměru. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně tato naše víra ovlivňuje naše životy," naznačila režisérka námět filmu, ve kterém hlavní role ztvárnili neherci.

Fornayová absolvovala pražskou FAMU a školu v Londýně. V roce 2009 debutovala psychologickým dramatem Lištičky, které bylo vybráno do soutěže Critic´s Week na MFF v Benátkách a úspěšně uvedeno na zahraničních festivalech. Scénář Můj pes Killer byl vybrán na Berlinale 2010 pro Co-Production Market, v roce 2009 získal slovenskou Cenu Tibora Vichty za nejlepší scénář a byl vyhodnocen jako jeden z nejslibnějších projektů na Agora work in progress na MFF v Soluni.

V českých kinech bude mít film Můj pes Killer premiéru 11. dubna. Finančně ho podpořily Slovenský audiovizuální fond, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a evropský program MEDIA.

V Rotterdamu zvítězil v roce 1998 Zelenkův film Knoflíkáři a v roce 2002 Bohdan Sláma s filmem Divoké včely.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 31 minutami

Lékařské fakultě Ostravské univerzity hrozí, že bude bez akreditace

Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí to sdělil rektor Jan Lata.

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy