Mrchy kvetou v každém věku, a nejen na 1. máje

Irena Hejdová Irena Hejdová
1. 5. 2008 9:00
Olga Dabrowská natočila nadějný debut Kuličky
Kuličky: povídka Maminčin andílek
Kuličky: povídka Maminčin andílek | Foto: Dan Müller

Recenze - Ano, debuty nemají v poslední době v Česku dobrou pověst,  a pořád to připomínat už hraničí s obviněním ze zaujatosti. Naštěstí se občas vyloupne snímek, který nehraje na komerční jistoty. Snaží se něco sdělit a místo rafinovaného product placementu nabídne leckdy neobratný, ale o to realističtější pohled na skutečnost.

Film Olgy Dabrowské, vystudované scenáristky, bývalé spolupracovnice Petra Zelenky a autorky několika televizních scénářů, přichází do kin rok po Pusinkách a ještě o něco déle po Bestiáři.

Opět snímek ženské režisérky s tématem více či méně ženským - ženy tu jsou opět mrchy, které se rozhodně nedrží zpátky. Kuličky nabízejí čtyři povídky a s nimi čtyři pohledy na téma ženské vypočítavosti.

Dabrowská je nesplétá, jak by to možná kdysi udělal Zelenka, ale „spokojí se" se čtyřmi miniaturami, které dobře mění atmosféru a slovník. Takový je výsledný dojem: čtyři variace ženského bestiáře bez líbivého obalu Ireny Pavláskové, zato s obsahem.

Kuličky: povídka Svatba
Kuličky: povídka Svatba | Foto: Petr Vopelka

První Svatba má sice stopáž skeče a hrdinku jen z mateřské školky, ale nijak to neumenšuje její protřelost, když svému manžílkovi z pískoviště pánovitě zavelí.  V druhé povídce se seznamujeme s o něco starší mrchou. Angelka je sice maminčin andílek - tak zní i název povídky - ale je schopna svou lásku dokázat těmi nejdrastičtějšími způsoby.

V Mravním imperativu se další mrcha střetává s kontrastním světem uzavřené křesťanské komunity a v závěreřné Pomalu, ale slábnu pak babička Boženka dokazuje, že ani na stará kolena ženám vervy neubývá.

Nejpozoruhodnější je asi druhá povídka, v níž na plátno ve vší průbojnosti vtrhává generace mladých Čechů, potažmo Češek. Dívenky s andělskými tvářičkami navlečené do něžně růžových hadříků se tu do krve perou o láhev vodky a z jejich úst se line proud vulgarit, před zraky učitelů si balí dalšího špeka a souloží pod soundsystémem.

Olgu Dabrowskou lze občas obvinit z bakalářského a modelového rozvržení postav i situací, stejně tak i z občasných potíží s tempem a neobratného vedení herců. První povídce by také pomohla delší stopáž, třetí by naopak zasloužila zkrátit - je to zábavná, ale přece jen trochu laciná protináboženská agitka.

Kuličky: povídka Maminčin andílek
Kuličky: povídka Maminčin andílek | Foto: Jana Bébrová

Zato Dabrowská velmi jistě buduje atmosféry - od zdánlivě nevinného dovádění na hřišti po apokalypticky syrové prostředí technoparty v Poldovce, od naivně trapného ovzduší křesťanské komunity po trpké i dojemné soužití na sklonku života.

Její předností jsou při tom drobnopisu i odpozorované detaily a autentické dialogy. A hlavně verva, s níž se - podobna svým hrdinkám a hrdinům - vrhá do debutu. Čiší z něj energie cosi říct, nebo minimálně odkrýt, která v záplavě sladkobolných, prosluněných, sebedojímavých komedií působí jako vítaná pěst na oko.

Přitom ji nelze obvinit z ženské předpojatosti: muži tu nejsou jen slabochy jako v Bestiáři a ženy tu jen nejsou těmi, které mají vždycky navrch, i když se o to pořádně snaží.

Dabrowské nechyběla ani vůle nevsadit na známé tváře, ale spíše na herce z oblastních divadel či rovnou neherce. A určitě ji lze pochválit za objevení několika nadějí: zejména mladá Věra Švejkina v roli Angeliny kamarádky by byla osvěžením zatuchlého českého rybníčku; o nejstarší debutantce Libuši Balounové v roli Boženky ani nemluvě.

Kuličky: povídka Mravní imperativ
Kuličky: povídka Mravní imperativ | Foto: Dan Müller

Třetí povídku opanuje Marika Procházková, ve vděčné epizodě se mihne manželský pár Jan Burian jako letargický evangelický kněz a Ester Kočičková coby megerská matrona od plotny.

Jesli hledat referenční body, pak Kuličkami prostupuje jakési brňáctví - ne nepodobné světu, který pro film objevil Vladimír Morávek v Nudě v Brně, taktéž produkčním počinu Čestmíra Kopeckého.

Svět hrdého filmového outsiderství, které se nestydí přihlásit ke své nezávislosti, sázet na trochu jiný, poněkud bizarní humor a jistou provinčnost alternativní kultury.

Ale právě tím může působit jako jarní vánek na petřínském kopci; datum premiéry na 1. máje je sice vzhledem k obsahu spíš ironické, ale v tomto ohledu symbolické.   

Kuličky, ČR 2008, Scénář a režie Olga Dabrowská, kamera Diviš Marek, David Čálek, hrají Julinka Dočekalová, Tereza Nvotová, Petr Jeništa, Jiří Vyorálek, Marika Procházková, Libuše Balounová, Josef Vystrčil, Jan Burian, Ester Kočičková a další. 75 minut, distribuce Cinemart. Premiéra 1. května 2008.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy