Mohawkové staví mrakodrapy a cítí se být Američany

Filip Šebek
22. 2. 2012 9:50
Jeden svět sleduje indiánské tanečníky mezi mrakodrapy
Foto: Aktuálně.cz

Rozhovor - V tematické kategorii Panorama uvede nadcházející festival Jeden svět působivý snímek německé režisérky Katji Esson Ten, co tančí s mraky. Hlavními postavami filmu jsou Indiáni Sky a Jerry z kmene Mohawků, pracující stejně jako jejich otcové a dědové na stavbách newyorských mrakodrapů.

Nebezpečnou prací v závratných výškách „daleko od rodných rezervací" se v současné době živí v New Yorku přes padesát tisíc mohawských dělníků.

Co vás přivedlo k natočení filmu o stavitelích mrakodrapů z kmene Mohawků? Nestála za tím i fascinace Indiány, notně rozšířená právě ve vaší rodné zemi?
No trochu ano. Jako německá filmařka žijící v New Yorku jsem často slýchala příběhy o mohawských dělnících, kterým nedělá problém pracovat ve stometrových výškách bez jištění. A vzhledem k tradiční německé fascinaci americkými Indiány jsem tyhle historky vždycky doslova hltala.

Foto: Aktuálně.cz

Po pádu dvojčat mě pak zaujal článek v novinách, že nehledě na neshody původních obyvatel s americkou vládou ohledně suverenity, rozdělení půdy či pašování byli mohawští dělníci z různých koutů země mezi prvními, kteří se pustili do několikaměsíčního odklízení trosek na Ground Zero. A tak jsem chtěla zjistit víc o lidech, kteří žijí na okraji americké společnosti, a přesto se cítí Američany až do morku kostí…

Bylo obtížné získat si důvěru hlavních postav - Jerryho McDonalda Thunderclouda a Sky Foxe?
Hodně. Svůj „výzkum" jsem začala v roce 2002 a zpočátku jsem musela překonávat hluboko zakořeněnou nedůvěru téhle komunity vůči cizincům - a taky vůči médiím, která často zkreslovala a dezinterpretovala jejich názory. Trvalo mi několik let, než se mi pozvolna podařilo proniknout do jejich životů.

Získání jejich důvěry a přátelství byl dlouhý proces; a cítila jsem, že se při něm trochu měním i já. Vyžadovalo to jakýsi „vyšší stupeň" filmařiny - nový způsob naslouchání a vidění, větší duchovní otevřenost. Až pak se mi podařilo nasát kulturu Mohawků a co nejpravdivěji ji zachytit.

Foto: Aktuálně.cz

Téma vašeho filmu působí na první pohled velmi atraktivně, po zhlédnutí ale divák cítí, že je v něm obsaženo více než ukázka nebojácných Mohawků balancujících mezi mrakodrapy.
To jsem ráda, že to říkáte. V posledních letech se objevilo několik snímků o mohawských dělnících, v nichž převládal pohled zvenčí; na hlavní postavy bylo pohlíženo spíše z etnografické perspektivy jako na zajímavý kulturní fenomén. Já se snažila o pohled zevnitř.

Natáčela jsem osobní příběhy lidí, kteří staví města budoucnosti a zároveň se snaží znovu obnovit své tradice - a já jsem se snažila, aby jejich osudy umožnily lépe porozumět našemu společnému lidství. Mohawkové se snaží najít ve světě smysl udržováním a transformováním tradic, takže se ony osobní příběhy stávají metaforou pro obecná témata, jako je nalézání identity, hrdosti a integrity.

Foto: Aktuálně.cz

A nestala se z vás během natáčení bojovnice za práva původních obyvatel Ameriky?
Myslím, že ne. Když jsem začala s natáčením, cítila jsem, jak důležité bylo nemluvit ve filmu za ně a nesnažit se hájit jejich pozici, jako se to v podobných případech často stává. A dnes to cítím ještě silněji. Smysl mého snímku spočívá v možnosti dát hlavním postavám příležitost sdělit své názory. Pokaždé jsem jim zdůrazňovala, že by mě měli využít jako hlásné trouby k vyjádření toho, co považují za důležité a co chtějí říci ostatním.

Hlavními postavami vašeho snímku jsou muži. Nejsou ale stejně velkými hrdinkami filmu mohawské ženy, které se během jejich časté nepřítomnosti v rezervacích starají o domácnost a děti?
Svým způsobem určitě. Když mě přijali mezi sebe, strávila jsem spoustu času s místními ženami a naprosto mě uchvátily jejich tradiční příběhy a legendy. Natočila jsem s nimi řadu scén, které se nakonec do filmu nevešly. Pracuji nyní s mohawskou filmařkou Katsitsionni Fox na filmu s pracovním názvem Skywoman, který pojednává o ženách v této komunitě a je založen na mohawské legendě o stvoření.

Jak vůbc přijali Mohawkové váš film? Jste s nimi stále v kontaktu?
Premiéra byla v jejich rezervaci - a pro mě to byla nejdůležitější projekce, jakou si dokážu představit. Jsem šťastná, že film přijali za svůj a jsou velmi hrdí, že ho můžou promítat zájemcům a užívat pro své účely. Jakmile snímek začal putovat po festivalech, můj kontakt s jeho postavami se ještě zintenzivnil. Když za nimi jedu do rezervace Akwesasne, připadám si, jako kdybych jela za svou rodinou.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy