Mladí příznivci ODS a KSČM hrají v filmu

Irena Hejdová Irena Hejdová
16. 8. 2006 10:00
Praha - Jedni mají v pokojíčku portrét Václava Klause a milují USA, druzí vzývají Kubu a příchod komunistické revoluce. Uvnitř: GALERIE

Dlouhometrážní dokument Kupředu levá, kupředu pravá o mladých komunistech a mladých konzervativcích natočila režisérka Linda Jablonská.

Jak podle ní vypadají a žijí lidé, kteří by v  politice už za deset mohli udělat slušnou kariéru, a tím ovlivňovat životy nás všech?

"Člen Komunistického svazu mládeže se většinou rekrutuje ze sociálně slabých vrstev, bydlí v paneláku a chodí do hospody na pivo," říká dnes, kdy je dokument ve střižně.

"Mladý konzervativec má dobře zajištěné rodiče, moderně zařízený byt a po večerech chodí hrát bowling," dodává.

Mladí komunisté ze zásady kouří startky, cigarety od kovboje jsou příliš americké. "Jasné rozdíly jsou patrné při pohledu do knihovny - Stalin a Lenin versus Hayek a Churchill," vypočítává Jablonská.

"Mladí konzervativci pomalu nevyjdou bez kravaty a bez  obleku, navzájem si často vykají. Komunisté se oslovují soudruzi, na oblečení nehledí."

Kupředu levá, kupředu pravá
Kupředu levá, kupředu pravá | Foto: Kristina Hrabětová

Téma komunistické mládeže už režisérka zkoumala ve svém předchozím filmu Kupředu levá, nyní pole působnosti rozšířila na obě kontrastní části angažovaných mládežníků.

Záloha dvou ze tří nejsilnějších českých stran má nicméně stejnou motivaci, proč vstupuje do politiky. Podle Jablonské to je "touha někam patřit, najít nové přátele, zabít čas".

Jejich vzájemný vztah je logicky negativní a jejich činnost je často zaměřená právě proti opačné skupině.

Jablonskou mladí hrdinové prý dokonce (bezúspěšně) lanařili, aby se stala členkou jejich stran, případně nebyli nadšeni, že volila Stranu zelených.

Politika však není jediným motivem filmu. V  dokumentu jsou nejen slzy a jásot při sledování volebních výsledků, ale i komunistická lovestory nebo životní zklamaní mladého konzervativce.

Dort mladých konzervativců z filmu Kupředu levá, kupředu pravá
Dort mladých konzervativců z filmu Kupředu levá, kupředu pravá | Foto: Kristina Hrabětová

Vystupuje tu maminka, která pod vlivem aktivního syna vstoupila v padesáti do ODS, i matka mladé komunistky, která se na kandidátce KSČM umístila na pátém místě a svou dceru už od dvou let vodí na oslavy Prvního máje. Zato Topolánek s Grebeníčkem jsou tu spíš v epizodních "rolích".

Začalo se natáčet 17. listopadu 2005 a pracovalo se až do červnových voleb. Jablonské se podařilo dostat i na demonstrace, plesy, kongresy a večírky.

"Byli jsme na rockotéce k výročí úmrtí Che Guevary, na konzervativní soutěži v recitaci, nemohli jsme chybět na 1. máji," vypočítává šestadvacetiletá režisérka před premiérou plánovanou na 2. listopad, čtrnáct dnů po komunálních volbách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy