Miluju český humor. Snad mě u vás obsadí i do komedie, říká Polka, která hrála Olgu Hepnarovou

Marek Pros Marek Pros, čtenáři Aktuálně.cz
11. 4. 2016 13:38
Polská herečka Michalina Olszańska ztvárnila hlavní roli ve filmu Já, Olga Hepnarová. Snímek vypráví o poslední popravené ženě v Československu, která na začátku 70. let úmyslně najela autem v Praze do lidí a osm jich zabila. „Nikdy jsem se nesnažila ji ospravedlnit. Byla to vražedkyně. Chápu ale, jak se mohla cítit. Je chyba ji vnímat jen jako čisté zlo. A o to mi také šlo, nevykreslit ji pouze jako negativní postavu, ale člověka, který se totálně ztratil ve svém životě,“ říká mladá herečka v rozhovoru, jehož otázky inspirovaly dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Michalina Olszańska
Michalina Olszańska | Foto: Gabriel Piernikarz, Bontonfilm

Jak vůbec v Polsku vnímají případ Olgy Hepnarové? Znáte její příběh?

Ne. Možná se teď o něm dozvědí díky filmu, ale já jsem o Olze Hepnarové předtím taky nikdy neslyšela. Ale mám za to, že i u vás to bylo poměrně tabu.

A jak jste reagovala na to, když jste zjistila, jakou roli vám producenti nabídli?

Když jsem si před castingem přečetla scénář, byla jsem ohromená. Přišlo mi, že to je ten druh příběhu, o kterém musí vzniknout film. Téma je nadčasové a aktuální i dnes. Spousta dospívajících si například ubližuje, sebepoškozuje se, páchá sebevraždy. Odehrálo se to sice před čtyřiceti lety, ale něco podobného se může stát i dnes. Takže kvůli tomu jsem ve filmu chtěla hrát. Pro každou herečku je podobná role velkou výzvou a zároveň rizikem, což jsem si uvědomovala.

Mohlo Olgu vůbec něco zachránit?

Milovala řízení. Nikdo tam na ni nevyvíjel tlak. Napsala spoustu hlubokých dopisů, psala si deník... v tehdejší společnosti si nikdo neuvědomil, že se třeba měla stát spisovatelkou nebo studovat umělecký obor. Kdyby se jí podařilo seznámit se s intelektuály, možná by to skončilo jinak. Umřela by na předávkování drogami nebo alkoholem, ale umřela by šťastná. Neuměla pracovat s vášní, nikdo jí neukázal, jak ji kontrolovat. Nakonec si našla práci, která pro ni byla naprosto absurdní.

Jak ji ovlivnila rodina? Ve filmu je velmi intenzivně zachycena propast mezi jí, matkou, sestrou i otcem, všudypřítomné ticho a mlčení...

Rodina je základ všeho. Nemyslím si, že její matka byla zlá. Záleželo jí na ní, akorát si k dceři nedokázala najít cestu, Olga ji k sobě nikdy nepustila. Snažila se jí pomoct, ale nechtěla ji pochopit. A to byl hlavní problém, nikdo se jí nepokoušel porozumět. To je podobné, jako když má člověk těžké deprese a všichni mu říkají, aby si šel zaběhat, že mu potom bude líp...

Chápala jste ji?

Nikdy jsem se nesnažila ji ospravedlnit. Byla to vražedkyně. Chápu ale, jak se mohla cítit. Je chyba ji vnímat jen jako čisté zlo a o to mi také šlo, nevykreslit ji pouze jako negativní postavu, ale člověka, který se totálně ztratil ve svém životě.

Michalina Olszańska
Michalina Olszańska | Foto: Bontonfilm

Jak jste se připravovala na roli? Koluje o vás spousta příběhů, jak jste se například zamykala v pokoji a na natáčení pak přicházela už vžitá do role Hepnarové.

Tak všechno zase není pravda... To je těžká otázka, bylo to takové instinktivní. Prohlížela jsem si její fotky, obličej... Musela jsem například shodit váhu, přestože Olga ve skutečnosti takhle hubená nebyla, ale záměrně se to vztahovalo k anorexii, což je v současnosti velký problém. Nečetla jsem například nic o Aspergerově syndromu, protože jsem ji nechtěla ve filmu vykreslit jako duševně nemocnou.

Konzultovala jste přípravy na roli s odborníky, nebo šlo čistě o vaši interpretaci?

Jen interpretaci. Nejde podle mě hrát historickou postavu a stoprocentně se v ní proměnit. Ani jsem si o Hepnarové moc nečetla, protože jakmile se člověk dozví příliš informací, zjistí, že scénář není historicky přesný. Je to pouze příběh na základě reálných skutečností. Seznámila jsem se ale s jejím přítelem Miroslavem, to tedy pro mě bylo něco. Nechtěl se sice o Olze příliš bavit, ale potřebovala jsem vidět osobu, která Olgu doopravdy milovala.

Jak se tvářil na to, že o ní vznikl film?

Těžko mluvit za někoho, kdo je ještě naživu, nepřijde mi to fér. Spousta lidí z Olžina okolí mohla cítit třeba vinu, že jí nebyli schopni pomoct, takže třeba pro něj film představoval určitou úlevu, že konečně lidi poznají celý její příběh. Takže nakonec Olga vlastně dostala, co chtěla.

Ve filmu se velmi zdůrazňuje její lesbická orientace, což filmařům vyčítali například recenze i autor knižní předlohy Roman Cílek.

Ano, je jich hodně, ale jejich smyslem bylo ukázat, jak je Olga kompulzivní. Mnohokrát hledala lásku, kterou nenašla. Kdyby ve filmu byla pouze jedna erotická scéna, tak by nevyzněla její neschopnost navázat emocionální kontakt s ostatními.

Jak náročné bylo hrát tyhle scény?

Nešlo o nic zásadního. Pokud herec není stydlivý, tak jsou pro něj erotické scény ve skutečnosti vlastně ty nejjednodušší, protože jde o fyzickou záležitost. Nemusí dohromady nic hrát.

Kromě lesbických scén se v recenzích přetřásalo, že jste krásnější, než Olga ve skutečnosti byla.

Olga byla krásná, stačí se podívat na její fotky z mládí, když ještě nosila dlouhé vlasy a nesnažila se vypadat ošklivě a mužštěji, než ve skutečnosti byla. Byla vystrašená, takže navenek nosila tuhle masku, což ostatně dělá i spousta dnešních dívek. Byla krásná, ale uvnitř ní bylo cosi zkaženého.

Film o Hepnarové ještě neměl v Polsku premiéru, jak na něj podle vás budou diváci reagovat?

To se velmi těžko odhaduje, chování publika je nepředpovídatelné. Není to komerční film, doufám, že zaboduje v malých artových kinech.

A těžko předpovídat se dá i to, jak vám role Hepnarové pomůže ve vaší kariéře, že?

Přesně tak. Tohle není na mně, o mojí budoucnosti rozhodují producenti a tvůrci, kteří mě obsadí do svých filmů. Ale je pravda, že šlo o jedinečnou zkušenost, která mi dala jako herečce opravdu hodně a můžu z ní ve svých dalších filmech těžit. Je fajn mít za sebou takto náročnou roli, ve které jsem mohla ukázat, jak umím hrát.

Už víte, jaká bude vaše příští role?

Možná to bude zase v českém filmu. Zatím o tom nemůžu říct nic bližšího, protože jsem ještě nepodepsala smlouvu, ale moc ráda bych tu točila a pracovala. Ve skutečnosti pracuju víc v zahraničí než v Polsku, což je trochu ironické, točím například i v Rusku.

Polská herečka v ruském filmu? To je trochu politicky nekorektní, ne?

Je mi to fuk. Filmaři jsou národ sám o sobě, pokud tedy nejsou nuceni točit politické filmy. A herec má tu výhodu, že nemusí v politických snímcích hrát.

Když teď možná budete zase točit v Česku, viděla jste vůbec nějaký náš film?

Jasně! Já jsem na nich jako dítě vyrostla. Milovala jsem staré české komedie. Škoda, že se už takové filmy netočí, ale člověk nikdy neví...

Polský spisovatel Mariusz Szczygiel napsal, že když Poláci něčemu nerozumí, tak to přirovnají k českému filmu.

Včera jsem to slyšela od jiného novináře a byla jsem upřímně v šoku. Moji rodiče jsou také herci, celý svůj život jsem obklopená filmaři, takže to možná vnímám jinak, ale nikdy jsem nic podobného neslyšela. Pro mě je český humor ten nejlepší, tedy kromě britského. (smích) Miluju Skřítka nebo Obsluhoval jsem anglického krále. Moc ráda bych si v podobných filmech někdy zahrála. Ale kdoví, jestli mě po roli Olgy někdo tady ještě obsadí do komedie. (smích)

S filmem teď jezdíte po světových festivalech, baví vás vůbec tenhle kolotoč?

Je to náročné, na druhou stranu jsem se za tu dobu podívala do tolika zemí, které jsem nenavštívila za celý svůj dosavadní život. Navíc festivaly jsou úžasnou oslavou kinematografie. Abych se přiznala, nesnáším nejrůznější focení a pózování fotografům. Myslím si, že herci by na tohle měli mít svoje dubléry. (smích)

Kdyby Olga Hepnarová žila v dnešní době, nic z toho by se nestalo, našli by se lidé, kteří by jí pomohli, domnívá se herečka Klára Melíšková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy