Michael Moore znovu změří Americe teplotu

tur
15. 5. 2008 11:20
Režisér chystá pokračování Fahrenheita 9/11

New York - Kousavé uvítání chystá režisér Michael Moore nástupci George W. Bushe při nástupu do úřadu. A nebo také výstižnou zprávu o "stavu unie" - záleží na tom, jak si bude nový snímek dokumentaristy budoucí šéf planety vykládat.

Moore se totiž rozhodl znovu přiložit teploměr do podpaží americké společnosti a pustil se do prací na dokumentu, jenž by měl navazovat na jeho nejslavnější počin Fahrenheit 9/11, kromě jiného nejvýdělečnější dokument v historii.

"Zatímco Fahrenheit 9/11 zachycoval určitý moment, důležitý moment v historii, pak nový film bude sledovat pouze Ameriku. Kam se dostala za posledních osm let, kde je nyní a jaký je její vztah k okolnímu světu. Nebudeme se zabývat válkou. Bude to o hledání naší role," charakterizoval projekt Nick Meyer, prezident Paramount Vantage, která bude spolu s Overture Films snímek financovat.

Michael Moore
Michael Moore | Foto: BBC
Čtěte také:
Filmový aktivista Moore chce zase léčit Ameriku
Moore to má od soudu: Není manipulátor

Danny Rosett, zástupce Overture, zase uvedl, že film vstoupí do kin na jaře 2009, brzy po výměně v Bílém domě.

Michael Moore prý tentokrát nechce hrát roli aktivisty snažícího se ovlivnit výsledek voleb, jako tomu bylo právě případě Fahrenheit 9/11. Dokument se v kinech objevil v roce 2004 před volbami, v nichž Bush soupeřil s Johnem Kerrym s jasným záměrem podpořit demokratického kandidáta.  

Foto: Aktuálně.cz

To se sice nepodařilo, ovšem všichni zástupci showbusinnesu, kteří se volbách angažovali, tvrdí, že bez jejich přispění by byla porážka demokratů daleko markantnější.    

Moore v dokumentu, který jako jediný na tržbách překročil hranici 100 milionů dolarů,  konkrétně 119, kritizoval kroky stávajícího prezidenta v předvečer útoků na WTC. 

Druhý díl Fahrenheit 9/11 bude natáčen Mooreovou standardní "subjektivní" metodou, kterou jeho odpůrci označují za manipulaci a vytrhávání z kontextu. Film nabídne rozhovory, provokované akce, archivní záběry i autorovy satirické komentáře, jako tomu bylo už v jeho filmech Bowling for Columbine nebo zatím posledním zdravotnickém Sicku.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy