Michael Haneke zavede diváky Das Filmfest do temných koutů

ČTK ČTK
21. 8. 2014 13:37
Festival německojazyčných filmů nabídne v Praze retrospektivu režiséra Michaela Hanekeho i nejnovější artové hity.
Michael Haneke, nositel Oscara a vítěz z Cannes s filmem Láska.
Michael Haneke, nositel Oscara a vítěz z Cannes s filmem Láska. | Foto: Reuters

Praha - Festival německy mluvených filmů Das Filmfest se v říjnu v Praze a Brně zaměří na odvážná témata v sekci Odhalení a nabídne retrospektivu režiséra Michaela Hanekeho. Hlavní sekce nabídne snímky Čas kanibalů, Pokojská Lynn a Viktoria, které spojuje snaha analyzovat lidské i dějinné osudy, traumata a události.

"Rozkrývání politických a finančních kauz, vydařené filmové adaptace známých literárních děl, originální a obohacující pohledy na zdánlivě okrajová společenská témata jako plastická chirurgie nebo nekompromisní přístup k otázkám z moderní historie či současnosti I z toho je vidět, že německojazyčná kinematografie o přízeň publika dlouhodobě usiluje upřímností, otevřeností a důsledností," řekla mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Pianistka
Pianistka | Foto: Aktuálně.cz

Lákadlem bude retrospektiva díla rakouského oscarového režiséra s německými kořeny Michaela Hanekeho, mistra nekompromisních pohledů do komplikovaných, znepokojivých a tmavých koutů lidské existence. Diváci se mohou těšit na jeho debutový snímek Sedmý kontinent, ceněnou Pianistku, kontroverzní Funny Games či adaptaci Kafkova Zámku.

"V pestré filmové nabídce nebudou chybět dokumenty včetně snímku o ikonické stavbě moderní architektury - brněnské Vile Tugendhat. Ve speciální sekci se objeví tituly vynikající po stránce estetické nebo tematické. Například zpracování bestselleru Pascala Merciera Noční vlak do Lisabonu. Na loňský úspěch naváže i sekce krátkometrážních snímků 300? Shorts," dodala Čunderliková.

Osvědčeným klíčem pro výběr titulů je i ohlas kritiky a diváků na velkých mezinárodních festivalech nebo na prestižních národních filmových přehlídkách. Mnohovrstevnatý alpský western a zároveň strhující drama Temné údolí režiséra Andrease Prochasky získal po premiéře na letošním Berlinale Bavorskou filmovou cenu za nejlepší režii a v rámci Německých filmových cen bylo oceněno v osmi kategoriích. Velký divácký úspěch provází také Čas kanibalů, který je jakousi německou odpovědí na Vlka z Wall Streetu.

Devátý ročník festivalu podle ní uvede zhruba tří desítky snímků, a to od 15. do 19. října v pražských kinech Lucerna a Atlas a od 20. do 23. října v brněnských kinech Art a Scala. Opět půjde o novinky vybrané z tvorby německých, rakouských a švýcarských režisérů. Vstupenky budou v prodeji od počátku října.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Bouzková odvrátila čtyři mečboly a vydřela v Číně postup

Čtyři mečboly odvrátila Marie Bouzková na turnaji v Kuang-čou, než zdolala domácí tenistku Sün Fang-jing a vybojovala si postup do druhého kola. I když byla jednadvacetiletá Češka jasnou favoritkou, s běhavou čínskou soupeřkou bojovala dvě a půl hodiny. Nakonec vyhrála 6:3, 2:6 a 7:6.

Bouzková začala turnaj ztraceným podáním, ale pak předvedla tři brejky a jasně vyhrála první set. Poté se však dařilo Sün Fang-jing, hráčce z třetí stovky žebříčku, která do hlavní soutěže postoupila z kvalifikace. V tie-breaku už Číňanka vedla 6:2, ale posledních šest výměn patřilo Bouzkové, senzační semifinalistce špičkového srpnového turnaje v Torontu.

Ve druhém kole může Bouzková narazit na světovou trojku Elinu Svitolinovou z Ukrajiny. Dnes zahájí turnaj v Kuang-čou ještě Tereza Martincová, v pavouku je také Kateřina Siniaková jako nasazená pětka.

před 33 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy