Michael Haneke zavede diváky Das Filmfest do temných koutů

ČTK ČTK
21. 8. 2014 13:37
Festival německojazyčných filmů nabídne v Praze retrospektivu režiséra Michaela Hanekeho i nejnovější artové hity.
Michael Haneke, nositel Oscara a vítěz z Cannes s filmem Láska.
Michael Haneke, nositel Oscara a vítěz z Cannes s filmem Láska. | Foto: Reuters

Praha - Festival německy mluvených filmů Das Filmfest se v říjnu v Praze a Brně zaměří na odvážná témata v sekci Odhalení a nabídne retrospektivu režiséra Michaela Hanekeho. Hlavní sekce nabídne snímky Čas kanibalů, Pokojská Lynn a Viktoria, které spojuje snaha analyzovat lidské i dějinné osudy, traumata a události.

"Rozkrývání politických a finančních kauz, vydařené filmové adaptace známých literárních děl, originální a obohacující pohledy na zdánlivě okrajová společenská témata jako plastická chirurgie nebo nekompromisní přístup k otázkám z moderní historie či současnosti I z toho je vidět, že německojazyčná kinematografie o přízeň publika dlouhodobě usiluje upřímností, otevřeností a důsledností," řekla mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Pianistka
Pianistka | Foto: Aktuálně.cz

Lákadlem bude retrospektiva díla rakouského oscarového režiséra s německými kořeny Michaela Hanekeho, mistra nekompromisních pohledů do komplikovaných, znepokojivých a tmavých koutů lidské existence. Diváci se mohou těšit na jeho debutový snímek Sedmý kontinent, ceněnou Pianistku, kontroverzní Funny Games či adaptaci Kafkova Zámku.

"V pestré filmové nabídce nebudou chybět dokumenty včetně snímku o ikonické stavbě moderní architektury - brněnské Vile Tugendhat. Ve speciální sekci se objeví tituly vynikající po stránce estetické nebo tematické. Například zpracování bestselleru Pascala Merciera Noční vlak do Lisabonu. Na loňský úspěch naváže i sekce krátkometrážních snímků 300? Shorts," dodala Čunderliková.

Osvědčeným klíčem pro výběr titulů je i ohlas kritiky a diváků na velkých mezinárodních festivalech nebo na prestižních národních filmových přehlídkách. Mnohovrstevnatý alpský western a zároveň strhující drama Temné údolí režiséra Andrease Prochasky získal po premiéře na letošním Berlinale Bavorskou filmovou cenu za nejlepší režii a v rámci Německých filmových cen bylo oceněno v osmi kategoriích. Velký divácký úspěch provází také Čas kanibalů, který je jakousi německou odpovědí na Vlka z Wall Streetu.

Devátý ročník festivalu podle ní uvede zhruba tří desítky snímků, a to od 15. do 19. října v pražských kinech Lucerna a Atlas a od 20. do 23. října v brněnských kinech Art a Scala. Opět půjde o novinky vybrané z tvorby německých, rakouských a švýcarských režisérů. Vstupenky budou v prodeji od počátku října.

 

Právě se děje

Další zprávy