Mezipatra pátrají, jak homosexuály ukazuje český film

Irena Hejdová Irena Hejdová
5. 11. 2007 14:30
Gay rebelové a buřiči zamířili z Brna do Prahy

Praha - V Brně Mezipatra skončila, teď vyrážejí do hlavního města. Už osmý ročník festivalu filmů s gay a lesbickou tématikou v pondělí večer slavnostně zahájí ve Světozoru Ester Kočičková a americký film Výbor ťuťu ňuňu cecíků lesbické režisérky Jamie Babbit.

Hlavním tématem je letos Rebelie a buřičství; toho se dlouhodobě drží i dramaturgie festivalu. Letos nabízí třeba ojedinělý pokus nahlédnout na to, jak jsou homosexuálové znázorňováni v českém filmu.

"Homosexualita není hlavním tématem českých filmů, většina filmů používá tyto postavy spíše jako komediální," říkají organizátoři. Za příklad dávají třeba film Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště.

Foto: Oficiální stránky filmu

Podle organizátorů Mezipater zobrazuje film klasické české stereotypy vnímání. "Ti dva chlapi jsou přece tak divní a navíc bydlí spolu, to je přece jasné. Opět další stereotyp českého vnímání, který se promítá i do filmu. Homosexuálové jsou v nich zobrazováni jako postavy vesměs nenormální, divné, retardované či právě komické," dodávají.

I podle diváků Mezipater jsou obecně gayové a lesby v českých filmech zobrazováni podstatně méně než v zahraničí. Ve vážnější, realističtější podobě se naposledy objevila probouzející se lesbická hrdinka v letošním filmu Pusinky.

V Brně, kde festival probíhal od 26. října, na projekce a doprovodné akce do tří kinosálů zašly tři tisíce lidí. Mezipatra tu v sobotu zakončila projekce filmu Wernera Marii Fassbindera Querelle, který se v Česku promítal vůbec poprvé.

Pusinky
Pusinky | Foto: HCE

Pražská Mezipatra se konají v kinech Světozor a Oko; právě zrekonstruované kino nabídne sekci českých filmů nazvanou Zkouška z dospělosti, která mapuje zobrazování gayů a leseb v české kinematografii posledních 18 let.

K vidění tu budou mimo jiné filmy Účastníci zájezdu, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Šeptej, Nuda v Brně či Renčovo Rekviem pro panenku.

Pražskou část festivalu navštíví význační hosté - kanadský tvůrce John Greyson a německá umělkyně Ulrike Ottinger.

Během festivalu bude promítnuto celkem 61 filmů v 6 sekcích. Vyhlášení vítězných filmů Mezipater proběhne v neděli 11. listopadu ve 20:30 v pražském kině Světozor, i tady festival zakončí Fassbinderův snímek Querelle.

Festival Mezipatra probíhá pod záštitou Václava Havla a pražského primátora Pavla Béma

Více na www.mezipatra.cz

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy