Menzel po letech znovu natáčí Hrabala

Irena Hejdová
27. 11. 2005 9:00
Na jaře začne Jiří Menzel točit netrpělivě očekávanou filmovou adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále .

Jiří Menzel je a vždy byl nejpilnějším adaptátorem Hrabalových děl. Sám Menzel kdysi svůj vztah k Hrabalovu dílu vyjádřil takto: "Zase aby to nevypadalo, že preferuju Hrabala a že nic jiného neznám. Ale fakt je ten, že se mi zdá nejmíň přilepený ke skutečnosti. Má největší nadhled. Nepodléhá věcem, nebere je tak, jak jsou. Nenechá se dojmout, nenechá se namíchnout. Popisuje to s krásným, nádherným odstupem a s takovou láskyplností. To se mi strašně líbí."

foto z Menzelova filmu Ostře sledované vlaky
foto z Menzelova filmu Ostře sledované vlaky | Foto: Aktuálně.cz

Hrabal ve filmu
Román Obsluhoval jsem anglického krále napsal Bohumil Hrabal (1914 -1997) v roce 1971. Odehrává se v Čechách v době druhé světové války a jeho vypravěčem i hlavním hrdinou je původně hotelový poslíček, později hoteliér Dítě/Ditie, který vypráví příběh svého života, svého vzestupu i pádu. Bohumil Hrabal  byl českými filmovými tvůrci v podstatě objeven díky povídkovému filmu Perličky na dně (1965). Krom nepříliš zdařilé adaptace Příliš hlučné samoty (1994) od Věry Cais se ale v české kinematografii nenašel nikdo, kdo by se tvorbě Bohumila Hrabala věnoval, a kdo by Menzela v soustavnosti, ale i ve splynutí s látkou překonal (pomineme-li vynikající krátkometrážní Sběrné surovosti (1965) Juraje Herze, adaptaci Hrabalovy povídky Baron Prášil ze sbírky Perlička na dně).

Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal | Foto: Aktuálně.cz

Menzelovy adaptace
Menzelovým mistrovským hrabalovským kouskem jsou oscarové Ostře sledované vlaky (1966) a trezoroví Skřivánci na niti (1969), natočil také Postřižiny (1980) a Slavnosti sněženek (1983) a povídku Smrt pana Baltazara z Perliček na dně (1965). Menzel vůbec často ve své tvorbě vycházel z literárních předloh známé jsou i jeho adaptace Vančurových děl Rozmarné léto (1967) a Konec starých časů (1989). Ve spolupráci se scénáristou Zdeňkem Svěrákem vznikly jeho filmy Na samotě u lesa (1976) a Vesničko má středisková (1985).

Spory o filmová práva
O natočení adaptace jednoho z nejslavnějších Hrabalových děl mělo zájem více režisérů (například i Karel Kachyňa a Jan Hřebejk), vzniklo dokonce i několik verzí scénáře od různých scénáristů (Václav Nývlt, Petr Jarchovský, Evžen Gogela). Výpravný filmový projekt doprovázely devítileté spory o autorská práva mezi různými produkčními společnostmi, které si nárokovaly souhlas Bohumila Hrabala s adaptací díla (díky těmto sporům se odehrál i známý výstup Jiřího Menzela na karlovarském festivalu, kde sešlehal proutkem producenta Emila Sirotka). Nyní se tedy zdá, že by se dlouho očekávaná látka konečně mohla dočkat svého převedení na filmové plátno.

Poslechněte si audio: režisér Jiří Menzel mluví o přípravě natáčení Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále.

Otazníky nad projektem
Dosud posledním Menzelovým celovečerním filmem byl Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993), opět adaptace, tentokrát ruského románu Vladimíra Vojnoviče. Práce na výpravném projektu Obsluhoval jsem anglického krále je tedy po delší odmlce pro sedmašedesátiletého Jiřího Menzela novou příležitostí dokázat, že ještě není za svým tvůrčím zenitem. Do chystaného filmu znovu koproducentsky vstupila také televize Nova, což může být problematické z hlediska tlaku na co největší diváckost. Menzelovy hrabalovské adaptace jsou považovány za zdařilé a odpovídající duchu předlohy, i když měly v průběhu času čím dál větší sklon k přílišné laskavosti, idylizaci a idealizaci. Ale možná právě proto jsou českými diváky tak oblíbené. Menzelova zkušenost s hrabalovskými látkami je prostě v české kinematografii největší a tak doufejme, že nepodlehne producentským tlakům, svým sklonům k idylizaci hrabalovského světa a konzervatismu svého věku, a že jeho nové setkání s Hrabalem bude přínosem pro českou literaturu i pro českou kinematografii.

#reklama

 

Právě se děje

před 39 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy