Měli jsme hrozné účesy. Pořad připomíná výročí Harryho Pottera, Rowlingovou vynechal

Reuters Kultura Reuters, Kultura
30. 12. 2021 15:11
Daniel Radcliffe si vybavuje, že všichni měli zahanbující účesy, režisér Chris Columbus na natáčení vzpomíná jako na „jedno velké dětské hřiště“. A herečka Emma Watsonová konstatuje, že setkání s někdejšími představiteli filmové série o Harrym Potterovi je nečekaně radostné.

Většina protagonistů osmidílné fantasy ságy z let 2001 až 2011 se u příležitosti 20. výročí premiéry prvního dílu znovu sešla před kamerami. Speciální pořad nazvaný Harry Potter: Návrat do Bradavic uvede 1. ledna české HBO.

Dnes dvaatřicetiletý Radcliffe začal hrát osiřelého chlapce s kouzelnickými schopnostmi Harryho Pottera, když mu bylo 11 let. Teď na to vzpomíná ve filmovém komplexu Leavesden, jež leží necelých 30 kilometrů severozápadně od centra Londýna. Právě tady se sága natáčela.

"Každá část mého života je spojená s Potterem a Leavesdenem. Tady jsem poprvé někoho políbil, tady jsem vídal svoje první přítelkyně. Všechno to nějak souvisí s natáčením Harryho Pottera," říká.

Prudce se mu naopak nelíbilo, když si s kamarádem Rupertem Grintem, představitelem Rona Weasleyho, museli v pozdějších dílech série nechat neupravené delší vlasy. "Říkali jsme: ale ne, ne, ne, proboha, snad nebudeme vypadat takhle? Vždyť v tom filmu se z nás stávají teenageři a začínáme chodit s holkama, přece to nebudeme zkoušet s těmihle vlasy," líčí Radcliffe. "Dost nás to zničilo," dodává.

Radcliffe, Grint, Watsonová, která hrála Hermionu, a režisér Columbus v novém pořadu nevystupují sami. Doplňují je představitel Hagrida Robbie Coltrane, Jason Isaacs hrající Luciuse Malfoye, Gary Oldman neboli Sirius Black, Ralph Fiennes čili lord Voldemort nebo Helena Bonham Carterová, jež ztvárnila Bellatrix Lestrangeovou.

"S některými jsme se neviděli roky. Takže to bylo radostné, nečekaně radostné," konstatuje Emma Watsonová.

Pořad Harry Potter: Návrat do Bradavic bude od 1. ledna na českém HBO GO. | Video: HBO

Pro třiašedesátiletého Garyho Oldmana bylo shledání také nečekané, ale jinak. "Je to zvláštní, protože všechny jsme je poznali, ještě když to byly děti," říká na adresu protagonistů. "Teď jsou dospělí a někteří mají rodiny."

Film Harry Potter a Kámen mudrců měl premiéru v listopadu 2001. Stejně jako všechny následující díly byl natočen na motivy knihy britské spisovatelky J. K. Rowlingové. Celosvětově sága utržila skoro 7,8 miliardy dolarů, v přepočtu 171,2 miliardy korun, a dnes se na její slávu snaží navázat série Fantastická zvířata.

Sama šestapadesátiletá autorka předlohy Rowlingová však v novém pořadu nevystupuje, autoři zařadili pouze záznamy jejích starších vystoupení. Kvůli svým názorům na to, jak nazývat transgender osoby, se spisovatelka poslední dobou ocitla v nelibosti některých médií.

Britský deník The Times se v recenzi pořadu pozastavuje právě nad nápadem uspořádat setkání tvůrců Harryho Pottera bez té, která ságu vymyslela. "Je to, jako kdyby následník trůnu uspořádal oslavu v Buckinghamském paláci a nepozval královnu," srovnává recenzentka.

"Kde je J. K. Rowlingová, když ji potřebujete nejvíc?" táže se rovněž anglický list The Telegraph, podle něhož pořad význam Rowlingové umenšuje. Důvod spisovatelčiny absence studia HBO ani Warner Bros. nekomentovala, připomíná britská BBC.

"I mudla dojde k názoru, že prostor, který tento dokument věnuje Rowlingové, je tak malý právě kvůli odporu veřejnosti vůči jejím názorům na trans lidi," pokračuje The Telegraph. Mudlové se ve světě Harryho Pottera říká lidem, kteří nemají ani kapku kouzelnické krve. "Ze všeho nejvíc tomu pořadu chybí vhled do toho, proč Harry Potter oslovil tolik čtenářů. A ten mohla upřímně řečeno poskytnout jenom J. K. Rowlingová," myslí si The Telegraph.

Gary Oldman (Sirius Black) a Daniel Radcliffe (Harry Potter).
Gary Oldman (Sirius Black) a Daniel Radcliffe (Harry Potter). | Foto: HBO

Ekonomický deník The Wall Street Journal novinku také kritizuje. Zatímco na začátku podle něj každý, kdo v mládí četl Harryho Pottera nebo filmy sledoval se svými dětmi, pocítí závan magické nostalgie, ke konci "si bude připadat, jako kdyby jeho duši vysáli mozkomorové", což jsou v tomto světě nestvůry vysávající z lidí šťastné pocity a vzpomínky.

Podle Wall Street Journalu je speciální díl dvakrát delší, než by bylo záhodno, a rozhovory s herci i režiséry působí strojeně.

"Dělají dojem, že stále žijí v bublině. Není možné donekonečna poslouchat, jak Daniel Radcliffe, Emma Watsonová a Rupert Grint opakují, že si byli blízcí a jak bylo natáčení úžasné," stěžuje si kritik, podle nějž jsou vzpomínky příliš repetitivní a do sebe zahleděné. "Všichni si jen vzájemně přidávají na důležitosti a masírují svá ega," míní Wall Street Journal.

K jedné z mála světlých výjimek podle něj patří Helena Bonham Carterová, když se jako Bellatrix obrátí ke Garymu Oldmanovi neboli Siriusi Blackovi. "Já jsem tě zabila, že jo? Promiň, nešlo jinak," řekne.

Jinde režisér Chris Columbus připomene, jak se původní představitel Albuse Brumbála Richard Harris domníval, že Brumbálův pták fénix je skutečný.

Harris patří k hercům, kteří se 20. výročí premiéry nedožili. Postupně zemřeli také Alan Rickman, představitel Severuse Snapea, Richard Griffiths hrající Harryho strýčka Vernona nebo Helen McCroryová, jež ztvárnila Narcisu Malfoyovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s dvěma trestnými sekundami osmá.

Olympijský vítěz Slovinec Benjamin Savšek je počtvrté mistrem Evropy ve vodním slalomu. Čeští kanoisté ve finále v Liptovském Mikuláši chyběli.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši:

Muži:

C1: 1. Savšek (Slovin.) 100,44 (0 trest. sekund), 2. Tasiadis (Něm.) -0,57 (0), 3. Trave (Šp.) -1,73 (0), …v semifinále 20. Rohan (ČR).

Ženy:

C1: 1. Franklinová (Brit.) 113,35 (0), 2. Delassusová (Fr.) -1,72 (0), 3. Fišerová -2,42 (0), …8. G. Satková (obě ČR) -14,56 (2).

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy