Zemřel slavný herec Max von Sydow. Hrál u Bergmana, Spielberga nebo ve Star Wars

ČTK ČTK
9. 3. 2020 13:54
Ve věku 90 let zemřel slavný švédsko-francouzský herec Max von Sydow. S odvoláním na umělcovu manželku o tom v pondělí informoval server Paris Match.
Ve slavné scéně z Bergmanovy Sedmé pečetě hraje Max von Sydow šachy se smrtí | Video: AB Svensk Film

Max von Sydow se proslavil především díky spolupráci se švédským režisérem Ingmarem Bergmanem. Účinkoval v jeho filmech Sedmá pečeť, Lesní jahody, Pramen panny či Hodina vlků.

Max von Sydow roku 2015 na londýnské premiéře Star Wars: Síla se probouzí.
Max von Sydow roku 2015 na londýnské premiéře Star Wars: Síla se probouzí. | Foto: Reuters

Zvlášť scéna ze Sedmé pečetě, v níž jako rytíř Block hraje šachy se smrtí, vešla do dějin kinematografie. Tato alegorie o hledání Boha a smrti jako jediné jistoty života je ostatně dodnes považována za jedno z nejlepších Bergmanových děl. Von Sydow vzpomínal, že vášeň pro šachovou hru nesdílel a nabídky fanoušků na partii musel odmítat. "Velice mě ovlivnil profesně i osobně," říkal však o Bergmanovi.

Byla to sice první filmová spolupráce obou slavných krajanů, Sydowovi ale otevřela dveře k úspěšné kariéře.

K nejznámějším "zámořským" titulům nepřehlédnutelného, stojedenadevadesát centimetrů vysokého herce patřily Hana a její sestry režiséra Woodyho Allena, Vymítač ďábla Williama Friedkina, Tři dny Kondora od Sydneyho Pollacka či sci-fi z nového tisíciletí Minority Report od Stevena Spielberga. V bondovce Nikdy neříkej nikdy z roku 1983 ztvárnil Ernsta Stavra Blofelda, šéfa fiktivní zločinecké organizace Spectre.

Von Sydow si dále zahrál ve snímcích Hamsun, Intacto, Skafandr a motýl nebo Pelle dobyvatel, za nějž v roce 1988 získal evropskou filmovou cenu tehdy známou jako Felix a také první nominaci na Oscara.

Aktivní byl Max von Sydow také v posledních letech. Objevil se v úspěšném seriálu Hra o trůny nebo v historické sérii Tudorovci. Zahrál si v předloňském filmu Kursk, Star Wars: Síla se probouzí z roku 2015, Robinu Hoodovi režiséra Ridleyho Scotta nebo v thrilleru Martina Scorseseho Prokletý ostrov. Za výkon v dramatu o atentátech na USA z roku 2011 nazvaném Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko si vysloužil druhou nominaci na prestižní zlatou sošku.

Max von Sydow roku 2006 s cenou za celoživotní přínos kinematografii z festivalu ve španělském San Sebastiánu.
Max von Sydow roku 2006 s cenou za celoživotní přínos kinematografii z festivalu ve španělském San Sebastiánu. | Foto: Reuters

Max von Sydow, celým jménem Max Carl Adolf von Sydow, se narodil 10. dubna 1929 ve švédském Lundu do dobře situované rodiny. Byl tichý a stydlivý jedináček. Jako gymnazistu ho ale uhranulo představení Snu noci svatojánské, a tak se i přes protesty rodičů přihlásil na herectví. "Divadlo mě zbavilo všech obvyklých traumat a komplexů dospívajících, a navíc mi dalo fantastickou možnost něco neopakovatelného vytvářet," vzpomínal.

Po studiích na Královské akademii dramatických umění ve Stockholmu začal vystupovat v divadle. Roku 1955 si jej Ingmar Bergman vyžádal na scénu v Malmö a jejich spolupráce se posléze přenesla i před kameru.

Na snímku z roku 1996, kdy předsedal porotě Mezinárodního filmového festivalu Praha.
Na snímku z roku 1996, kdy předsedal porotě Mezinárodního filmového festivalu Praha. | Foto: ČTK

V 60. letech odešel ze Švédska do Hollywoodu, odkud si ovšem také "odskakoval" na broadwayské divadelní scény. "Kdybych si mohl vybrat mezi divadlem a filmem, volil bych asi to prvé, i když obě profese mají své výhody a nevýhody," tvrdil.

Charismatický von Sydow plynně mluvil i hrál v několika jazycích: německy, francouzsky, anglicky či italsky. V roce 1994 byl hostem karlovarského Mezinárodního filmového festivalu, kde převzal ocenění za herectví. O dva roky později předsedal porotě Mezinárodního filmového festivalu Praha.

V Česku také pracoval - na přelomu let 1993 a 1994 zde točil scény z Pochodu Radeckého.

Herec, který měl od roku 2002 francouzské občanství, byl podruhé ženatý. V roce 1997 si vzal francouzskou filmařku Catherine Breletovou, s níž měl dva syny - Yvana a Cedrika. Z prvního, více než čtyřicetiletého svazku s herečkou Kerstin Olinovou má rovněž dva potomky, Claese a Henrika.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Aktualizováno před 1 hodinou

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy