20 let zpomaleného času a filozofické akční sci-fi. Film Matrix změnil žánr

tst Kultura tst, Kultura
30. 3. 2019 16:23
Tuto neděli uplyne 20 let od chvíle, kdy hrdinka snímku Matrix jménem Trinity vyskočila do vzduchu, čas na chvíli zamrzl a kamera se kolem ní obtočila. Mnoho diváků mělo oprávněný pocit, že nic takového nikdy předtím nevidělo. Jak film bratří Wachowských změnil žánr sci-fi a vůbec kinematografii?
V úvodní scéně Matrixu je poprvé použit efekt bullet-time. | Video: Warner Bros.

Bullet-time

Matrix natočili američtí bratři Wachowští. Svou vrstevnatou poctou oblíbeným filmům, knihám i filozofům, zabalenou v působivém akčním a vizuálním kabátě, ovládli představivost publika.

Efektu "zamrznutí času", poprvé použitému v úvodní scéně snímku, se začalo říkat bullet-time a v následujících letech si jej vypůjčilo mnoho dalších filmů.

Samotný efekt nebyl striktně vzato nový, v jednodušší podobě se objevil v reklamních spotech i jiných sci-fi. Ale novátorské bylo jeho spojení s takzvaným wire-fu, tedy akčními choreografiemi s herci a kaskadéry zavěšenými na drátech, které do Hollywoodu z hongkongské kinematografie přinesl Juen Woo-ping, choreograf Matrixu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy