Markéta Irglová má roli u Herze. Bude to horor

Irena Hejdová Irena Hejdová
4. 4. 2008 17:00
Oscarová zpěvačka se objeví ve Dveřích do temnoty
Markéta Irglová se díky písni Falling Slowly dostala do Los Angeles.
Markéta Irglová se díky písni Falling Slowly dostala do Los Angeles. | Foto: Reuters

Praha - Záhy po oscarovém úspěchu vyjednává pianistka z Valašského Meziříčí o dalším filmovém projektu. Držitelka zlaté sošky za píseň k irskému muzikálu Once je sice neherečka, přesto ji oslovil renomovaný filmař.

Po lehce sentimentálním muzikálu Once se Irglová podle všeho objeví v temném hororu, který natočí československý král tohoto žánru, režisér Juraj Herz.

Mladý Marek se z města odstěhuje do starého domu na venkovské samotě, kde kdysi vyrůstal. Naváže tu vztah s místní dívkou a vrátí se ke své staré vášni - malování.

Chmurná atmosféra Sudet ale s přicházejícím podzimem začne idylické místo proměňovat v hororovou zemi poznamenanou vraždami nacistů, přízraky minulosti i dějinami rodiny.

Sám Herz označuje film za psychologický horor. "Pocit strachu, který by měl každý horor vyvolat, nebude vytvářen umělými šokujícími situacemi a momenty, ale bude vycházet z povahy hlavního hrdiny příběhu a z prostředí," říká.

Juraj Herz
Juraj Herz | Foto: Aktuálně.cz

Marek se začne uzavírat do vnitřního světa: sny, děsivé vzpomínky i podivné události splývají v jediný vír. Irglová má ztvárnit Markovu dívku Lucii.

"Lucie je mladá dívka, pracuje na poště ve vesnici, kde vyrůstala. Je půvabná, vyzařuje z ní čistota, upřímnost a radost ze života," charakterizují roli producenti. Lucie reprezentuje Čistotu a Světlo bojující proti Tmě, která Marka postupně vtahuje.

"Markéta Irglová si zatím přečetla scénář a sešla se s panem Herzem a s námi, teď se projednávají smluvní záležitosti," říká Monika Charvátová, výkonná ředitelka Film Studio Gatteo, které snímek produkčně zašťituje.

Marka má ztvárnit herec Ivan Froněk, který žil léta ve Francii a pro český film ho loni objevila Alice Nellis ve svých Tajnostech. 

Markéta
Markéta | Foto: Reuters

Producenti by rádi získali i Vilmu Cibulkovou - měla by se objevit v roli Markovy starší sestry Terezy, toho času hospitalizované na psychiatrické klinice.

Dveře do temnoty vznikají v koprodukci Česka, Polska a Slovenska. Jednu dobu se o projektu mluvilo také jako o Pláči mrtvých dětí. Scénář byl už v roce 1996 oceněn Nadací Miloše Havla, s původním názvem Tma ho napsal Martin Němec, zakládající člen a vedoucí kapely Precedens.

Herzovým zatím posledním filmem je kafkovská Pasáž z roku 1997, mezitím se věnoval spíše televizní tvorbě. Režisér natočil hororově laděné pohádky Panna a netvor a Deváté srdce, ale i hororovou parodii Upír z Feratu.

Uměleckého vrcholu dosáhl ve svých adaptacích - v Petrolejových lampách podle románu Jaroslava Havlíčka či v adaptaci Fuksova Spalovače mrtvol s Rudolfem Hrušínským.

Film Dveře do temnoty se začne natáčet na podzim, premiéra je plánována na rok 2009. Film Studio Gatteo vlastní hostivařské ateliéry, kde vzniká krom reklam a seriálů i řada zahraničních velkofilmů. Dveře do temnoty jsou jeho prvním producentským počinem. Rozpočet je přibližně 30 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy