Zemřela herečka Kyselková, proslula jako Lada v pohádce Princezna se zlatou hvězdou

ČTK ČTK
21. 1. 2019 15:00
Ve věku 83 let zemřela herečka Marie Kyselková, která se před 60 lety proslavila jako princezna Lada v pohádce Princezna se zlatou hvězdou. O jejím úmrtí informoval server Blesk.cz.
Marie Kyselková ve scéně z filmu Princezna se zlatou hvězdou. | Video: www.filmexport.cz

Film scenáristy a režiséra Martina Friče z prosince 1959, v němž Kyselková ztvárnila zlatovlasou princeznu prchající v myším kožíšku před králem Kazisvětem, dodnes patří k nejoblíbenějším českým pohádkám.

Pro rodačku z Brna to zároveň byla její poslední herecká role, poté dala přednost mateřství a starosti o rodinu. K natáčení dalších filmů a k herecké profesi se už nikdy nevrátila.

Marie Kyselková vystudovala zdravotní školu a chtěla být zdravotní sestrou. Pak ale přišla nabídka na místo manekýny v Praze, kde si jí všiml režisér Jiří Sequens. Kyselkové roku 1955 svěřil drobnou roli ve svém filmu Větrná hora.

Později začala hrát též v divadle S. K. Neumanna, tedy nynějším Divadle pod Palmovkou, a vytvořila ještě dvě menší role v dramatu Bomba (1957) a filmu Vojtěcha Jasného Touha (1958).

Její životní role z roku 1959 přišla náhodou, když onemocněla herečka Miriam Hynková, která měla princeznu Ladu hrát.

V rozhovorech Kyselková vzpomínala, jak za jeden natáčecí den Princezny se zlatou hvězdou dostávala 240 československých korun, což byl na tehdejší dobu slušný obnos. Všechny peníze prý posílala mamince.

Už během natáčení se Kyselková seznámila s hercem Petrem Haničincem, za něhož se provdala a měla s ním syna Ondřeje. Jejím druhým manželem byl o 12 let mladší zubař, s nímž měla dvě dcery.

Od konce 90. let minulého století Marie Kyselková přes 15 let pracovala jako vrátná na strahovských vysokoškolských kolejích v Praze.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 41 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy