Mimořádná zpráva

Mamma Mia! se stává nejvýdělečnějším britským filmem

2. 11. 2008 20:20
Muzikál s Meryl Streepovou a hudbou ABBY je fenomén
Mamma Mia!
Mamma Mia! | Foto: Bontonfilm

Londýn - Bez složitých koprodukcí a důkladného distribučního zaštítění velkým hollywoodským studiem by dnes žádný neamerický film nemohl celosvětově uspět. Britští jsou z velké části James Bond i Harry Potter. Ale muzikál Mamma Mia! analytikům vychází jako britštější; proto jej teď mohli vyhlásit nejúspěšnějším britským filmem všech dob.

Platí to přinejmenším na domácí půdě, kde podle statistiky Britského filmového institutu Mamma Mia! utržila v kinech už 67 milionů liber (110 milionů dolarů). Podle amerických statistik získala na území Spojených států a Kanady 143,5 milionů dolarů a celosvětové tržby se momentálně pohybují přes 550 milionů dolarů.

Na film s 50milionovým rozpočtem, jehož teprve 17. listopadu čeká premiéra na digitálních nosičích, se jedná o mimořádný výsledek. Z hlediska celoročních výsledků je Mamma Mia! zatím devátá, kousek za Sexem ve městě a kousek před druhým dílem Letopisů Narnie.

Mamma Mia!
Mamma Mia! | Foto: Bontonfilm

Z první dvacítky má ovšem zároveň jednoznačně nejnižší produkční náklady: například Letopisy Narnie 2 či Mumie 3 totiž přes vysoké tržby zatím nesplatily astronomické náklady.

Snímek postavený na neutuchající popularitě disco písní skupiny ABBA každopádně v Británii překonal i dosavadní rekord, který držel první díl Harryho Pottera z roku 2001. Jeho tržby se zastavily na 66 milionech liber - tedy o milion méně než Mamma Mia!, která navíc dál vydělává. Proto pro ni nebude problém porazit ani Titanic, jenž má na kontě z ostrovů 69 milionů liber.

Z Mamma Mia! se stal film, který nejenom dokonale vystihl touhu letního publika po náhradní dovolené, vzpomínce na dovolenou či inspiraci pro budoucí dovolenou v Řecku. Zdá se totiž, že také působí i k rozhánění podzimních depresí. Pozorovatelé se shodují, že snímek už víceméně nezískává nové publikum, ale spíše vytváří návyk u diváků a divaček, které a kteří film viděli v první vlně a nyní na něj chodí opakovaně.

Mamma Mia
Mamma Mia | Foto: Aktuálně.cz

Evidují se i specializovanější žebříčky. Mamma Mia! je s výše zmiňovanými 143,5 miliony momentálně třetím nejúspěšnějším muzikálem všech dob, nicméně docela daleko za první Pomádou (188 milionů v USA) a Chicagem (170 milionů).

A také je to čtvrtý nejúspěšnější film, kde je hlavním tématem svatba. Nomen omen vítězem v této kategorii je Moje tlustá řecká svatba (241 mil.), druzí jsou Nesvatbovi (209 mil.) a třetí Nevěsta na útěku (152 mil.).

Mamma Mia! rovněž patří mezi 20 nejúspěšnějších filmů, které nikdy nebyly v amerických kinech na špici žebříčku, ale měly tzv. dlouhé nohy a udržely si zájem publika po mnoho týdnů.

I v Česku zaúčinkovala Mamma Mia! nejen podle předpokladů, ale daleko před očekáváními. Po dlouhých 12 týdnech se drží třetí v zatím posledním víkendovém žebříčku návštěvnosti v českých kinech. Obdobnou výdrž měla letos pouze Bathory, která se hraje už 21 týdnů a vidělo ji celkem 775 tisíc lidí.

Nestyda: Emília Vašáryová a Jiří Macháček
Nestyda: Emília Vašáryová a Jiří Macháček | Foto: Falcon

Na Mamma Mia! minulý víkend přišlo 19 a půl tisíce diváků a divaček a celkem zatím 550 tisíc lidí. Tržby se momentálně pohybují kolem 63 milionů korun a po republice koluje ohromujících 36 kopií.

Tolik má i další komerční překvapení posledních týdnů, Hřebejkův a Vieweghův Nestyda. Ve čtvrtek, po třech týdnech od premiéry, činil návštěvnický výsledek 305 tisíc diváků, kteří opět často přišli v partnerských dvojicích.

Případ Mamma Mia! i Nestydy ukazuje, že vynutit si pozornost velkých mas u nás dovedou především filmy nekonfliktní a smířlivé. Zatímco na Západě tento předpoklad zdaleka neplatí a produkce je značně rozrůzněná, v českém prostředí to pro zdejší investory a distributory znamená sázet stále více a více na nostalgii a pohodovost.

Foto: Archiv

Jedna disco generace odroste, druhá nastoupí. Kontinuitu zajišťují dívčí a ženské časopisy i mainstreamový tisk, který čtenáře a čtenářky utvrzuje v tom, že se za bezstarostné požitkářství není třeba stydět.

O čemž svědčí i fakt, že se počátkem srpna na první místo britského albového žebříčku znova vyšplhala kolekce největších hitů ABBA Gold. Výběr z roku 1992 se tak stal nejstarší deskou, která se kdy dostala na špici žebříčku: šestnáct let po vydání.

Mimoto byl první už v roce, kdy se objevil na trhu, a poté hitparádu ještě třikrát vedl v roce 1999. Celkem 383 týdnů si album pobylo v UK Top 75 a v současnosti v něm stále figuruje na 37. příčce.

Což z ABBy činí neustále přítomný a společný hudební jmenovatel posledního čtvrt století, který zabírá v originále, prostřednictvím muzikálových coververzí nebo jako sample v nové tvorbě Madonny.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 1 hodinou

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy