Gerwigová přetvořila literární klasiku Malé ženy v kontrolovaný uragán citů

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
29. 1. 2020 19:38
V klasickém románu americké literatury nazvaném Malé ženy, který roku 1868 vydala Louisa May Alcottová, se čtveřice dívek mění v ženy. A v nové filmové adaptaci téhož díla se jedna z nejtalentovanějších hereček své generace Greta Gerwigová stává také jednou z nejtalentovanějších režisérek. Malé ženy přetvářejí kanonickou knihu v moderní živoucí dílo, které překypuje smutkem i radostí.

Šestatřicetiletá herečka Greta Gerwigová prokázala cit pro režii už v debutu Lady Bird, nejnenápadnějším kandidátovi na Oscara za nejlepší film roku 2018. Částečně autobiografický snímek z autorčina rodného Sacramenta skvěle postihnul atmosféru maloměsta i situace, v nichž se z dospívajících stávají dospělí.

S překvapivě podobnou energií se teď Gerwigová ve svém druhém snímku pouští do adaptace kanonické knihy z období americké občanské války. Přestože příběh čtyř sester se odehrává v 60. letech předminulého století, nadčasově reflektuje postavení žen ve společnosti. Přitom k docenění snímku není třeba znát předlohu, ani hledat paralely se současností.

Gerwigová natočila především univerzální snímek, který se pozoruhodně noří do světa protichůdných povah i životních ambicí čtyř protagonistek a nenuceně mísí bezstarostné chvilky se skepsí. Výsledkem je nádherný paradox: dílo přelévající se jako spontánní, přitom pečlivě kontrolovaný uragán citů.

V jeho centru stojí hrdinka Jo, která se hned v úvodní scéně se směsí nejistoty, pragmatičnosti i sebevědomí vydává do redakce nabídnout povídku k publikování. Gerwigová - v první výrazné změně oproti předloze - tuto postavu spojuje s autorkou předlohy, spisovatelkou Alcottovou. A skrze její literární touhy, úspěchy i ústupky vypráví o světě, v němž o podobě literatury rozhodovali editoři.

Ti netoužili po ambiciózních textech, ale šťastných koncích. Obzvláště když komunikovali se "slečinkami", které se pokoušely prosadit v prostředí ovládaném muži.

Druhou výraznou změnou oproti předloze představuje rozbití vypravěčské chronologie. Gerwigová skáče v čase tam a zpět. Jednotlivé sekvence propojuje v duchu úvodního motta snímku od Louisy May Alcottové: "Měla jsem v životě spoustu trablů, tak píši veselé příběhy."

Výsledkem je precizní choreografie citů, v níž je místo pro "trable" i "veselé příběhy". Gerwigová vytváří rodinný portrét, jehož těžištěm je milující a velkorysá matka v podání Laury Dernové. A balanc naopak narušují třenice mezi jednotlivými dívkami, komplikované milostné vztahy i životní tragédie.

Film Malé ženy čerpá z klasického románu Louisy May Alcottové, zároveň v autorčině alter egu odráží její fiktivní život. | Video: Falcon

Malé ženy vypráví o silné soudržné rodině, přesto vytvářejí spoustu tenzí, které byly v 19. století podobné jako dnes.

Ambiciózní Jo, kterou - stejně jako hlavní hrdinku snímku Lady Bird - ztvárnila Saoirse Ronanová, se vyrovnává s tím, že její sestry Amy, Meg a Beth mají možná přízemnější životní cíle, ale v lecčem jednodušší život. Neboť je tolik netíží břímě neustálé sebereflexe a uvažování o tom, co je štěstí či láska.

Saoirse Ronanová a Timothée Chalamet.
Saoirse Ronanová a Timothée Chalamet. | Foto: Falcon

Gerwigová skvěle obsadila všechny party. Nejstarší sestru Meg hraje Emma Watsonová, zamlklou Beth, již čeká nejtragičtější osud, výtečně vystihla Eliza Scanlenová známá ze seriálu Ostré předměty. A mladou, zpovykanou Amy, která vždy byla dítětem štěstěny, přesvědčivě hraje Florence Pughová, jež nedávno předvedla podobné emoční veletoče v hororu Slunovrat.

Ale hvězdně, a především trefně vybraní jsou také představitelé mužských rolí, ať už mladík ze sousedství Timothée Chalamet, či Louis Garrel v roli německého filozofa. Ten hrdince Jo poprvé sdělí bolestivou i upřímnou pravdu o kvalitách jejích dosavadních literárních pokusů.

Jako poslední důležitý mužský hrdina se pak ve filmu objeví otec rodiny, navrátivší se z války, kterého proti typu zahrál Bob Odenkirk, nejznámější coby právník ze seriálů Perníkový táta a Volejte Saulovi. Tady je milujícím otcem a manželem, který však v obličeji umí nenápadně rozehrát podobně vrstevnaté pocity, jako když ztvárnil komplikovaného "antihrdinu" Saula Goodmana.

Emma Watsonová, Florence Pughová, Saoirse Ronanová a Eliza Scanlenová.
Emma Watsonová, Florence Pughová, Saoirse Ronanová a Eliza Scanlenová. | Foto: Falcon

Je důležité vypíchnout tyto herecké nuance, neboť právě z nich režisérka Gerwigová splétá vrstevnatý a zároveň kouzelně přímočarý opus, v němž je místo pro skepsi, šťastné konce i jejich reflexi.

Pokud po letošních oscarových nominacích existoval jediný pádný argument pro trestuhodné opomíjení režisérek v kategorii nejlepší režie, jmenoval se Malé ženy. V nich Greta Gerwigová s lehkostí spojila realismus s romancí a milostný dívčí román se společenským komentářem i s nenápadnou úvahou nad tím, jak nás ovlivňují příběhy - ať už literární, či filmové.

Malé ženy

Režie: Greta Gerwigová
Falcon, česká distribuční premiéra 30. ledna

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy