Mají v Cannes mladí čeští řežiséři šanci?

Jakub Felcman
23. 8. 2007 15:00
Chybí vám výrazná osobnost, tvrdí Laurent Jacob
Laurent Jacob
Laurent Jacob | Foto: FFF

Rozhovor - Laurent Jacob je jedním z nejvýznamnějších hostů letošního Fresh Film Festu. Ředitel studentské sekce Cinefondation v Cannes a zároveň syn dlouholetého šéfa prestižní přehlídky v Cannes přijíždí do Česka vybírat filmy a upevnit vztahy s pražskou FAMU.

Jak byste zhodnotil kvalitu českých studentů FAMU a dalších filmových škol?
O tom si můžu udělat jen částečnou představu, protože se k nám dostane každý rok jen několik filmů, které nám FAMU poskytne, a občas nějaký film z jiných škol. Rád bych jich viděl víc, a to byl také jeden z důvodů, proč jsem přijal pozvání na Fresh Film Fest. Už od samého začátku činnosti Cinéfondation před deseti lety jsme pravidelně vybírali úžasné kreslené filmy natočené českými studenty. Hrané filmy, které se k nám dostaly, se nám líbily méně, zvlášť vzhledem ke slavné historii FAMU. Doufám, že se do budoucna můžeme těšit na nějaké milé překvapení.

Divoké včely
Divoké včely | Foto: ČT

Máte v oblibě nějakého českého režiséra? Ať už staršího nebo současného?
Moji nejoblíbenější čeští režiséři jsou stále ti z generace, která začala tvořit v šedesátých letech, v době Pražského jara: Forman, Menzel a mnoho dalších. Líbí se mi i současnější filmy - Gedeonovy nebo Slámovy. Také kvalita školních filmů Lenky Wimmerové a Zuzany Kirchnetové a film Pusinky Karin Babinské napovídá tomu, že budoucnost kinematografie bude stejně tak záležitostí žen jako mužů tak dlouho poté, co se Věra Chytilová stala českou režisérkou par excellence.

Jak hodnotíte všeobecně současnou českou filmovou tvorbu?
Ani tady neznám situaci dostatečně. Tak například dokumentární filmy neznám vůbec a filmy, které znám, jsou pouze ty, které se dostanou do soutěže v Cannes. Zdá se mi, že současná česká filmová tvorba, přes talent a profesionalitu režisérů, postrádá tu silnou osobnost a svobodu tónu režisérů Nové vlny. Je ale pravda, že je jiná doba.

Pusinky
Pusinky | Foto: HCE

Proč by divák měl na studentské filmy chodit? Proč by měl jet na studentský festival? 
Festivaly studentských filmů jsou naprosto nezbytné, aby se mohli talentovaní režiséři prosadit co nejdříve, protože žijeme v době, kdy je čím dál složitější sehnat finanční prostředky na filmovou tvorbu, která může nadále být stejně dobře uměním jako zábavou. Na festivalech můžeme také porovnat různé přístupy k výuce a  objevovat oblasti, odkud přijdou velcí filmoví režiséři budoucnosti. Rozdíl mezi festivalem čistě studentských filmů a sekcí studentských filmů v rámci velkého festivalu je čistě kvantitativní. Počet promítaných filmů se liší, práce, kterou děláme, zůstává stejná. Díváme se na filmy a jezdíme na festivaly, protože milujeme kinematografii, která se neomezuje jen na poslední díla slavných režisérů.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy