Maďarská Delta vypráví o incestu mezi sourozenci

Irena Hejdová Irena Hejdová
21. 5. 2008 9:30
Jaký je jediný východoevropský zástupce v soutěži?

Cannes - Ve stínu Angeliny Jolie zůstala úterní premiéra jediného východoevropského filmu letošní canneské soutěže. Zatímco zasloužilá (a nastávající) matka a přítelkyně Brada Pitta rozdávala úsměvy na tiskové konferenci k Eastwoodovu filmu Exchange, na festivalu byl poprvé k vidění maďarský soutěžní příspěvek Delta.

Loni tu bodoval právě Východoevropan - Cristian Mungiu s drsným rumunským dramatem 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, které si po zásluze odneslo Zlatou palmu. Mluvilo se o nové krvi, kterou východoevropská kinematografie světu vhání do žil.

Tím spíše, že krom Rumunska byly v soutěži zastoupeny i další východoevropské země - balkánský miláček festivalů Emir Kusturica, Maďar Béla Tarr i dva ruské filmy, posunume-li se dále na mapě.

Východní invaze se ale v jedenašedesátém ročníku nekoná. A nehledě na to nepřekvapí, že Česko tradičně svého zástupce v soutěži letos ani loni nenašlo.

Maďarská Delta přitom v mnohém připomene Slámova Venkovského učitele, který usiloval o zařazení do programu. Také jde o film odehrávající se na venkově, zde ve vizuálně atraktivním prostředí z velké části zavodněné delty.

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny
4 měsíce, 3 týdny a 2 dny | Foto: Artcam

Také se tady řeší tabuizované téma - zde problematika incestu, i když velmi jemně naznačeného - a také se tu vypráví za pomoci minimalistických postupů, jemně, pozvolna a bez okázalých gest.

Do rodného kraje se po letech vrací mladík, který tu poprvé poznává svou sestru. Sourozenci se pomalu sbližují, zatímco staví dům uprostřed vodních ploch, rákosí a osamělých ostrůvků. Vesničané v čele s otčímem dívky nevraživě zahlížejí na podivné soužití dvojice. Jak asi budou reagovat na to, že vztah mezi mladými lidmi není jen nevinně sourozenecký?

Flim režiséra Kornéla Mundruczó - v Česku byl uveden v roce 2002 jeho debut Štastné dny - se odehrává v pomalém, často až vleklém tempu. Je málomluvný jako ústřední dvojice, která se víc vyjadřuje pohledy než slovy. Izolované prostředí vesnice uprostřed vod pomáhá vybudovat silné drama, spíše pod povrchem než navenek prožívané.

Stejně jako ve svém debutu ani v Deltě se Mundruczó nevyhnul drsnějším sexuálním scénám, i když vztah mezi sourozenci je pojednán velmi jemně až cudně. Příběh je prostý a bez radikálních zvratů, natočený vytříbenou kamerou.

Jeho přespříliš pomalé tempo tak je jedinou zásadní výhradou. Aktuální žebříčky canneských deníků zanedloho ukáží, jak si stojí podle kritiků mezi adepty na sobotní vítěžství a zisk Zlaté palmy.
 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose, dva roky nato Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a zatím naposledy roku 1996 Kolja filmaře Jana Svěráka.

před 26 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

před 45 minutami

Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku

V srpnu stoupla průmyslová výroba v Číně v meziročním srovnání o 4,4 procenta, což byl nejpomalejší růst od února 2002. Zpráva, kterou v pondělí zveřejnil čínský statistický úřad, je dalším znamením, že ekonomika kvůli obchodní válce a slabé domácí poptávce slábne. Některé sektory naopak vykázaly zlepšení, jako produkce oceli a elektřiny. Analytici však dodávají, že celkově byl růst slabší kvůli výrobním omezením před oslavami 70. let od vzniku Čínské lidové republiky, které se uskuteční 1. října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy