Luhrmann Vekého Gatsbyho nepochopil, míní první kritiky

Kultura Kultura
7. 5. 2013 17:54
Příběh v režii Baze Luhrmanna trpí, domnívají se kritici
Velký Gatsby (Leonardo DiCaprio)
Velký Gatsby (Leonardo DiCaprio) | Foto: Warner Bros.

Praha - Pár dnů před světovou premiérou filmu Velký Gatsby jsou první reakce filmových kritiků velmi rozpačité. Nová adaptace slavné knihy od Francise Scotta Fitzgeralda se podle mnoha z nich jen těžko snáší s pompézním vizuálním stylem australského režiséra Baze Luhrmanna.  

„Není zrovna velkým překvapením, že Australan, který stál za kýčovitými přehánějícími spektákly Moulin Rouge a Austrálie, spáchal verzi Gatsbyho, která spíš než v duchu knihy působí jako svůj titulní antihrdina - muž, jenž věří, že pozlátko mu koupí jedinou věc, k níž mu bohatství nepomůže," ilustruje již naznačené poznámka Scotta Foundase ze serveru Variety. "Co Luhrmannovi nedošlo ještě víc než předchozím adaptátorům je, že Fitzgerald skrze svědectví postavy Carrawaye  nabízel pohled na úpadek americké říše, ne pozvánku na večírek."
 
„Ve Velkém Gatsbym se Luhrmannův styl stal sebeparodií," stěžuje si Alonso Duralde ze stránky The Wrap

Další kritici přiznávají snímku estetické kouzlo, což ale zdaleka nestačí k tomu, aby mohli film považovat za vrchol Luhrmannovy tvorby. „Baz Luhrmann si vystavěl kariéru na posouvání uměleckého projevu za to, co někteří shledávají hranici dobrého vkusu nebo selského rozumu, což může být opojným, když se to podaří. Naneštěstí, když to selže, vynalézavost skončí odosobněním a nadbytek je opravdu nadbytečný,"  popisuje problém filmu Drew McWeeny  ze serveru HitFix.

Lze najít ovšem i shovívavější kritiky. „Nehledě na to, jak hektická a komplikovaná může být jeho technika, Luhrmannovo osobní propojení a zaujetí s obsahem zůstává zřejmé, což se postaralo o film, který většinou zůstává věrný duchu, i když ne tolik tónu, své předlohy," píše Todd McCarthy v recenzi na The Hollywood Reporter.

"Dobrý Gatsby, ale Velký DiCaprio," nazval svoji pozitivní recenzi Rafer Guzman na Newsday. Pochopitelně chválí především Gatsbyho představitele. „DiCaprio pomáhá zachránit film od jeho výstředností a chyb, zvlášť od hlasu vypravěče, který nadbytečně popisuje obraz a zamlžuje jej. Luhrmann nevyřešil hádanku Velkého Gatsbyho, ale je to odvážný a cenný pokus."

Osmasmdesát let starý příběh vypráví Nick Carraway (Tobey Maguire), jenž se během honby za penězi v New Yorku znovu setkává se sestřenicí Daisy (Carey Milligan) a jejím manželem Tomem (Joel Edgerton) a s Daisiným bohatým přítelem z minulosti Gatsbym (Leonardo DiCaprio) vyžívajícího se v bujarých oslavách. Nick poznává brzy Gatsbyho nelegální aktivity a staré milostné pletky mezi ním a Daisy, které se odrážejí i v mimomanželském vztahu Toma s Myrtle (Isla Fisher), manželky místního opraváře aut George Wilsona (Jason Clarke).

Velký Gatsby bude uveden na úvod filmového festivalu v Cannes. V českých kinech bude mít premiéru 16. května. 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 39 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy