Lidé jsou k přírodě nevšímaví. Praha očima zvířat je úplně jiná, říká režisér Hošek

Daniela Drtinová Daniela Drtinová
11. 8. 2022 15:50
„Chtěli jsme, aby zvířata byla hlavním nositelem děje, dívat se na Prahu jejich očima. Ve filmu máme nakonec čtyři hrdiny. Nejdůležitější kritérium výběru bylo, aby zastupovali různé strategie, jak ve městě přežít,” říká Jan Hošek, režisér dokumentárního snímku Planeta Praha. „Lidé jsou k přírodě obecně nevšímaví a ve městě to platí dvojnásob. Praha je přitom ostrov života,” dodává.
Chtěli jsme, aby zvířata byla hlavním nositelem děje, dívat se na Prahu jejich očima. Ve filmu máme nakonec čtyři hlavní hrdiny. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes ČTK při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Další zprávy