Letošní AniFest připomene loutky a Jiřího Trnku

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 1. 2012 9:44
Teplický festival se rozšíří do historického Duchcova
Jiří Trnka: Ruka
Jiří Trnka: Ruka | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Oslavu 100 let od narození Jiřího Trnky, program věnovaný filmové loutce, retrospektivu britské a estonské animace a stovky soutěžních filmů nabídne mezinárodní festival animovaných filmů AniFest.

Jeho 11. ročník bude od 26. dubna do 1. května v severočeském lázeňském městě Teplice. Pehlídka se poprvé rozšíří do historického města Duchcov, kde animace promění atmosféru slavného zámku.

Foto: Aktuálně.cz

"AniFest letos představí tradiční i současný loutkový film ve všech jeho podobách a oslaví jednoho z nejslavnějších světových tvůrců, plzeňského rodáka Jiřího Trnku, od jehož narození uplyne 24. února 2012 sto let. Filmové loutce a loutkovému filmu proto bude věnována významná část programu včetně toho doprovodného," uvedli organizátóři.

Do mezinárodní soutěže dorazilo bezmála 1600 filmů z 66 zemí světa. V těchto dnech pracuje výběrová komise složená ze zástupců festivalu a tvůrců na selekci těch nejzajímavějších, které budou soutěžit v jedné z jedenácti soutěžních kategorií. Hodnocení skončí koncem ledna, kdy bude zveřejněn seznam vybraných filmů. 

Mezinárodní soutěž AniFestu nabídne jednu novinku - kategorii nenarativních a experimentálních krátkých animovaných filmů.

Kihachiro Kawamoto
Kihachiro Kawamoto | Foto: Aktuálně.cz

Za letošním vizuálem i festivalovou znělkou stojí Matyáš Trnka, vnuk Jiřího Trnky a student katedry animace FAMU. Upozornil na sebe například krátkým snímkem Absurp z roku 2009. Námětem znělky coby reminiscence na slavného dědečka jsou zejména hrdinové z Trnkova posledního filmu Ruka (harlekýn s typickou hlavou a lidská ruka).

Téma loutky se pak ve vizuálu projevilo skrze „kostřičky" - součástky, ze kterých jsou loutky tvořeny a které divákům běžně zůstávají skryty.

V rámci připomenutí celosvětového dědictví Jiřího Trnky AniFest chystá retrospektivu japonského tvůrce Kihachiro Kawamota, který se jako jeho žák přímo inspiroval jeho tvorbou.

Na propojení s loutkovou či obecněji stop-motion animací organizátoři mysleli i při výběru čestného prezidenta a porotců. Prezidentem je pro rok 2012 Barry Purves, jeden z nejvýraznějších tvůrců britské loutkové animace, režisér a scenárista, který se věnuje filmu i divadlu a také pedagogické činnosti.

Barry Purves
Barry Purves | Foto: Aktuálně.cz

V porotě pro krátké a celovečerní filmy zasedne Will Vinton, držitel Oscara za snímek Closed Mondays a tvůrce techniky plastelínové animace clay-motion. Současnou českou loutkovou animaci bude v porotě zastupovat režisér a výtvarník Michal Žabka (přispěl povídkou Účetní a víla do celovečerního filmu Autopohádky).

Proměnám a možnostem filmové loutky se bude věnovat britský teoretik a historik animace Paul Wells, který představí retrospektivu britské stop-motion animace, nebo zástupci polského studia SE-MA-FOR.

Retrospektiva estonské národní kinematografie zakončí na AniFestu 2012 tříletou Pobaltskou misi. Nebudou chybět ani připravované projekty animované tvorby, novinky světové distribuce nebo multimediální show s využitím animace.

Bližší informace o programu festivalu najdete na webových stránkách www.anifest.cz.

Čtěte také:
Rekordní projekcí na stadionu začal teplický AniFest

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy