Letní filmovka láká na Kaurismäkiho i Hrušínského

ČTK Kultura ČTK, Kultura
1. 6. 2015 12:58
Na festival osobně přijede Mika Kaurismäki, který představí filmy moderní finské kinematografie.
Letní filmová škola Uherské Hradiště
Letní filmová škola Uherské Hradiště | Foto: LFS

PrahaLetní filmová škola Uherské Hradiště letos nabídne méně známé finské filmy i téma druhé světové války. Největší nesoutěžní filmový festival v Česku se soustředí také na tvorbu režiséra a scénáristy Pavla Juráčka, představitele české nové vlny 60. let, a na méně známé snímky s hercem Rudolfem Hrušínským.

Letošní 41. ročník se uskuteční od 24. července do 1. srpna.

LFŠ nabízí divákům program tradičně rozdělený do šesti základních bloků. "Jsem velmi rád, že letos budeme dělat Fokus Finsko, protože ten program LFŠ by měl mít řadu vlastností. Jednou z nich je objevnost," řekl hlavní dramaturg Jan Jílek.

Festival představí například sourozenecké duo Mika a Akim Kaurismäki, kteří představují moderní finskou kinematografii. Mika Kaurismäki na přehlídku zavítá osobně. LFŠ ukáže celou historii finské kinematografie. Třicítka filmů bude rozdělena podsekcemi podle témat, osobností nebo žánrů. Chybět nebude ani téma Finska ve válce.

Tak jako ostatní festivaly i v Uherském Hradišti si letos připomenou 70. výročí konce druhé světové války. Ta poznamenala i mnoho českých filmových tvůrců, kteří byli nuceni uprchnout před nacisty do exilu zejména ve Velké Británii. I druhá sekce nazvaná Válka skončila? zůstane u válečného tématu. Reflektuje konflikt, s jehož traumatem se musejí středoevropské státy vyrovnávat dodnes. Festival nabídne ale i nejnovější visegrádské filmy. Chybět nebude ani studentský maraton.

V Letní kině ve Smetanových sadech uvede retrospektivu Rudolfa Hrušínského. Každý jej zná ve filmu Vesničko má středisková, ale on natočil spoustu filmů, které nejsou tak známé, ale kde jeho herecké mistrovství vynikne naplno, řekla programová ředitelka Iva Hejlíčková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy