Letní filmová škola se zaměří na Švédsko, nabídne i předpremiéru Svěrákova filmu Po strništi bos

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
8. 6. 2017 15:58
Němé filmy s živou hudbou, pravé severské detektivky, klasické sci-fi, perverzní artové snímky i nový film Svěráků. To všechno nabídne 43. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Na přelomu července a srpna se do srdce Slovácka sjedou nejen cinefilové, ale také například syn Ingmara Bergmana či režisér a tvůrce videoklipů pro zpěvačku Lykke Li.
Tisková konference Letní filmové školy. Zleva: Iva Hejlíčková, Jan Jílek, Radana Korená (ředitelka festivalu) a Viktoria Li (velvyslankyně Švédska v České republice).
Tisková konference Letní filmové školy. Zleva: Iva Hejlíčková, Jan Jílek, Radana Korená (ředitelka festivalu) a Viktoria Li (velvyslankyně Švédska v České republice). | Foto: Magdaléna Daňková

Hlavní letošní nabídka Letní filmové školy v Uherské Hradišti (LFŠ) by mohla znít asi takto: "Vi har svenska stumfilmer med levande musik samt nordiska deckare…" Neboli: "Máme tady švédské němé filmy s živou hudbou nebo severskou detektivku…" Jeden z festivalových bloků se totiž zaměří na švédskou kinematografii.

"Švédský film a švédští filmoví tvůrci zažívají zlaté časy, úspěšně se jim daří pronikat do nových žánrů a získávat stále větší mezinárodní uznání. Švédsko je nesmírně hrdé, že právě jeho kinematografii Letní filmová škola v Uherském Hradišti v rámci Fokusu letos představí," řekla k tomu švédská velvyslankyně v České republice Viktoria Li.

Rozmanitost švédského stolu

Zemí masových kuliček, skořicových šneků či marinovaného lososa je inspirován také letošní vizuál. Práce Markéty Steinert a jejího týmu se inspirovala dnes již rozšířeným gastronomickým trendem švédského stolu neboli Smörgåsbord.

"Vizuální styl 43. ročníku LFŠ je metaforou švédského stolu, tedy něčeho notoricky známého, co přesahuje hranice tohoto státu. S nadsázkou vyjadřuje rozmanitost dramaturgického plánu festivalu, komunikuje funkčně a úsporně bez zbytečných kudrlinek," řekla k tomu designérka.

Ze severu Evropy do srdce Slovácka dorazí například režisér Tarik Saleh, známý jako tvůrce videoklipů pro indie popovou zpěvačku Lykke Li a někdejší graffiti umělec. Představí zde svou retrospektivu. Kromě něj přijede také Jan Troell, režisér a scenárista, jenž proslul snímkem Emigranti či Ten musí jít z kola ven. Do Uherského Hradiště zavítá i syn snad nejslavnějšího švédského filmového tvůrce Daniel Bergman, který sám působí ve filmové branži.

Tarkovskij, sci-fi i artové perverzní snímky

Festival nabídne mimo jiné i kompletní retrospektivu ruského filmaře Andreje Tarkovského. "Všechny celovečerní filmy Tarkovského budou na LFŠ vůbec poprvé uvedeny v restaurované verzi a vedle nich promítneme i jeho studentské snímky Zabijáci a Dneska se nikam nejede," sdělila programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

Tarkovského tvorbu přiblíží také přednáška Jaromíra Blažejovského z Masarykovy univerzity v Brně.

Zkrátka nepřijdou ani fanoušci sci-fi. Jedna z festivalových sekcí se totiž zaměří na kyberpunk a výlety do kosmu. Diváci tak uvidí snímky Cesta na Měsíc, Cesta do pravěku, Planetu opic či Matrix.

Cinefilové nad osmnáct let se mohou v pozdně večerních hodinách ponořit do uměleckého směru kinematografie, který odborníci označují jako New French Extremity. Snímky zobrazují krajní formy lidského těla, sexu či násilí. Podle pořadatelů festivalu nabídne sekce divákům filmem Gaspara Noého Zvrácený či snímkem Pascala Laugiera Mučedníci cestu do nejodlehlejších zákoutí perverznosti.

Na závěr předpremiéra snímku Po strništi bos

Tradiční filmovou přehlídku doprovodí i řada dalších uměleckých počinů. Mezi nimi vynikne úplně první česká výstava mladého švédského fotografa Erika Johnassona, který vytváří surrealistické snímky běžných věcí s pozměněnou perspektivou. Dále přednášky o vývoji televizní tvorby, zejména tzv. quality TV, či koncerty.

Aby festival dostal svému názvu, nebudou chybět workshopy, přednášky a tradiční maraton studentských filmů vysílaný Českou televizí.

Na závěr 43. ročníku Letní filmové školy si pořadatelé schovávají jedno překvapení. V sobotu 5. srpna uzavře uherskohradišťskou akci roku exkluzivní předpremiéra nového filmu Jana a Zdeňka Svěrákových Po strništi bos.

Podívejte se na trailer nového Svěrákova filmu:

Video: Bioscop
 

Právě se děje

před 17 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 22 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy