Lék proti X-menům. No konečně!

Irena Hejdová Irena Hejdová
28. 5. 2006 0:00
Recenze - Jak natočit americký akční fantasy sci-fi thriller? Hrdinové musí mít nadlidské schopnosti, ale též být (po)chybující jako Novák od sousedů.

Ideální jsou mutanti.

K tomu přimíchejte trochu paranoie o politickém spiknutí, naivní úvahy o předsudcích, nějakou tu lásku mezi teenagery a spoustu akčních scén. Velmi dobré je, když je film adaptací komiksu, ideální je také navázat na úspěch předchozích dílů. O tohle všechno se snaží třetí pokračování série X-men s názvem Poslední vzdor.

Opět se na scénu vracejí staří známí: dravec Wolverine, bělovlasá létavice Storm, zlý kovovládce Magneto, telepatka Jean Grey i bystrozraký Cyclopse. Jenže ta stará garda už působí poněkud utahaně a vyčpěle. Komu by se ostatně chtělo už potřetí pohybovat s nahým tělem pomalovaným modrou barvou či s drápy připravenými k útoku.

A tak k původním hrdinům přibylo osazenstvo školy - patřičně mutantské, samozřejmě. Mladí do filmu novou energii nevnesli, všechnu vyplýtvávají na vzájemné souboje. X-men se však každopádně posunuli až někam k Harrymu Potterovi (mimochodem další dobrá ingredience).

X-Men: Poslední vzdor - Wolverine
X-Men: Poslední vzdor - Wolverine | Foto: Bontonfilm

Zápletka nového dílu je prostinká. Byl vynalezen nový lék, který by mutanty dokázal zbavit jejich nadlidských schopností. Mutanty to logicky rozdělí na dvě půlky: jedni se chtějí svého mutantství zbavit a tím si zjednodušit život, druzí na něm trvají.

Rozpoutá se válka o získání toho zázračného léku, o moc nad mutanty a o celý svět. Zvláštní roli v téhle válce má schizofrenní Jean, která je zneužita Magnetem k prosazení jeho mocenských zájmů.

Nemá smysl se rozepisovat o peripetiích příběhu ani o všech postavách, jejichž množství začíná být nezvladatelné pro diváky i tvůrce.

X-Men: Poslední vzdor - mutant Angel
X-Men: Poslední vzdor - mutant Angel | Foto: Bontonfilm

Kdosi pořád někam běhá, utíká, skrývá se, přičemž jsou zhusta využívány ony mutantské schopnosti. Vlastnosti variují od jedné nejnemožnější dovednosti ke druhé; efektní je třeba vzhled nového mutanta s andělskými křídly, který se jmenuje - jak jinak - Angel.

Pěkná je scéna s přesunutím mostu, v níž padouch Magneto znovu dokazuje, že je schopen všeho, ale dočkáme se i scény romantické, která ovšem díky přítomnosti Icemana působí trochu jako reklama na žvýkačky a "ledově svěží dech".

Iceman je také hrdinou zajímavého souboje mezi ohněm a vodou. Souboje jsou vůbec ve třetích X-menech vydařené, i když se nelze ubránit pocitu, že to věčné předvádění x-menských dovedností je zbytečným machrováním na obou stranách kamery.

X-men: Poslední vzdor
X-men: Poslední vzdor | Foto: Bontonfilm

Z téhle série už hollywoodští vycucali, co mohli, snad je podtitul Poslední vzdor pravdivý. Zápletka s antimutantským lékem vyvolává jedinou asociaci: Nacpěte ho do všech mutantů a sprovoďte ty kreatury konečně ze světa.  Čímž se zároveň omlouváme fanouškům akčních filmů a komiksových adaptací zvlášť.

X-men: Poslední vzdor (X-men: The Last Stand), USA 2006. Scénář Zak Penn, Simon Kinberg, režie Brett Ratner, kamera James Muro, Philippe Rousselot, hudba John Powell, hrají Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berryová, Famke Janssenová, Rebecca Romijn-Stamosová a další. 104 minut, distribuce Bontonfilm.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy