Filmový Lego příběh 2: Dloubnutí pod žebra hollywoodské popkultury

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
8. 2. 2019 18:30
V komiksových sešitech už Batman svatbu měl. Nyní ho jedna – poněkud nedobrovolná – čeká ve filmu.
Nůžky mezi světem dospělých a dětí se tentokrát ještě více otevřely.
Nůžky mezi světem dospělých a dětí se tentokrát ještě více otevřely. | Foto: Vertical Ent.

Není to zdaleka jediná nástraha, kterou svým postavám a také divákům nachystal snímek Lego příběh 2, který od včerejška hrají česká kina. Podobně jako první díl z roku 2014 opět představuje šílenou smršť nápadů pro děti, které se předávkovaly sladkostmi.

Foto: Vertical Ent.

Tvůrci Phil Lord a Christopher Miller před pěti lety vyrazili dech všem, kdo čekali výsměch tomu, že je Hollywood v krizi a neví, co dalšího by ještě adaptoval. Jenže autorská dvojice v prvním Lego příběhu z kostiček oblíbené dánské stavebnice poskládala nečekaně ulítlý vesmír, který chrlil nápady, dělal si legraci z hollywoodských klišé a přitom do této divoké, takřka anarchistické jízdy umně vpletl téma vztahu otce a syna.

"Dvojka" se drží nepsaného pravidla hollywoodských pokračování: všeho je tu více. A v případě filmu, který už poprvé útočil na všechny smysly, to znamená hurikán, který míří daleko do vesmíru.

První díl chytře nabourával známé vypravěčské postupy: byl založen na tom, že celý příběh vyprávějí lidé, kteří si s protagonisty coby s hračkami hrají. Dvojka tento koncept využívá ještě více. Tentokrát nejde o hrátky otce se synem, ale bratra se sestrou. A chlapec jménem Finn od prvního dílu povyrostl, takže jeho svět potemněl.

Prim už tak nehraje město plné šťastných dělníků, kteří si neustále zpívají: "Všechno je tu boží". Chytlavý popový nápěv zůstal, ale tentokrát zní také v unavenějších, mollových tóninách. A refrén se poněkud změnil. "Všechno není boží," hlásá píseň, zatímco se před diváky rozprostírá vyprahlá postapokalyptická krajina, která jako by vypadla ze snímku Šílený Max.

To Finnova sestřička si z větších kostiček dětštější verze stavebnice Duplo staví trochu jiný svět. Jsou v něm přerostlé hvězdičky a srdíčka, ale za jejich jasnými hlásky také čeká cosi až démonického. A když se oba světy střetnou, slova selhávají v popisu toho, co následuje.

Lego příběh 2 nabízí dospělému publiku ještě více sebereflexivního pomrkávání než předešlý film. Nejde jen o narážky na Šíleného Maxe, Matrix, Star Wars nebo 2001: Vesmírnou odyseu. Tato zvláštní výprava vesmírem se směje celému hollywoodskému trendu točit temné snímky o tragických hrdinech s pohnutou minulostí.

Lego příběh 2 je film až nečekaně cynický a nemilosrdný. | Video: Vertical Ent.

Hlavní hrdina Emmet, který se v jedničce tak úzkoprse držel pravidel a návodů, dostává svůj kontrastní protipól, své druhé a řádně drsné já: rozcuchaného Rexe, který brázdí vesmírem v korábu plném dinosaurů.

Což je samo o sobě jeden velký vtípek pro znalce popkultury, kteří vědí, že herec Chris Pratt, jenž Emmetovi propůjčil hlas, byl v době prvního dílu takový podobně nemastný neslaný ňouma z romantických komedií. A Rex, kterého rovněž namluvil, je Prattem nové éry. Hvězdou snímků Strážci galaxie a Jurský svět, novým hollywoodským dobrodruhem, který bloudí vesmírem nebo krotí dinosaury. V Lego příběhu 2 zvládá dobrodruh Rex obě polohy naráz.

Rex brázdí vesmírem v korábu plném dinosaurů.
Rex brázdí vesmírem v korábu plném dinosaurů. | Foto: Vertical Ent.

Je to jen střípek z reje plného narážek, od těch zřejmých a současných až po vtipy odkazující k prvnímu televiznímu představiteli Batmana ze 60. let Adamu Westovi.

Lego příběh 2 je znovu manickým, nabuzeným dloubnutím pod žebra hollywoodské popkultury. Ještě nespoutanějším než napoprvé. Jen se tentokrát nůžky mezi světem dospělých a dětí otevřely ještě více.

Místy tak jde o film až nečekaně cynický a nemilosrdný. Naopak hrátky bratra a sestry pojímá s empatií rodinného snímku. Jde to možná trochu proti diváckému komfortu, podobně jako až příliš zběsilý děj.

LEGO® příběh 2

Režie: Mike Mitchell
Vertical Ent., česká distribuční premiéra 7. února

Jenže právě v tom je nový Lego příběh také filmem, který se nespokojí s pouhou vrstevnatou zábavou, jež každému podle věku dává jiný střípek skládanky a ty střípky do sebe krásně zapadají.

Toto je dílo, které své jednotlivé vrstvy zároveň problematizuje. Je spíš jako cibule: čím víc odlupujete jednotlivé slupky, tím víc pálí oči. Ale je to zdravé.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy