Lars von Trier je posedlý sexem, má ale i vyšší ambice

Martin Svoboda
29. 9. 2013 18:50
Trierova Nymfomanka obnažuje postupně osm kapitol i sama sebe
Foto: Aktuálně.cz

Preview - Předloni Larse von Triera vyhnali z filmového festivalu v Cannes po jeho poněkud nešikovném rozumování o Hitlerovi a mediálním poprasku plném citací vytržených z kontextu. Jiný filmař by se urazil, on si naopak titul persona non grata náležitě užívá, zní mu prý velmi příjemně.

Jako ironický odkaz na pořadateli festivalu směšně vykonstruovaný proces má dánský potížista na promo fotce ke svému nejnovějšímu provokativnímu počinu pusu zalepenou leukoplastí, asi aby nehrozilo nějaké další prořeknutí.

Lars von Trier.
Lars von Trier. | Foto: Aktuálně.cz

Vtipné gesto je ale jediným von Trierovým opatřením proti kontroverzi, ve všem ostatním jí jde, jak je jeho dobrým zvykem, naproti. Jeho Nymfomanka, nebo také stylizovaně Nymf()manka, touží šokovat a dává o svém potenciálu vědět hodně nahlas.

Ať už vděčnými zkazkami o tom, že v ní nesimulovaný sex předvede úspěšný americký herec Shia LaBeouf (Transformers, Indiana Jones 4), nebo že budou existovat dva sestřihy. Jeden softcore a druhý... no, asi tušíte, co se bude dít v tom druhém.

Dva filmy, pět hodin, osm kapitol

Samozvaná nymfomanka Joe (Charlotte Gainsbourg z Melancholie a Antikrista) se dostane do potíží, je brutálně zbita v temné městské uličce. Pomůže jí až jistý Seligman (Stellan Skarsgård). Vezme ji k sobě domů, ošetří a stará se o ni. Ona mu na oplátku začne vyprávět příběh svého života, a to od svého narození až do věku padesáti let.

V osmi flashbacích soustředěných především na sexuální prožitky, od objevování možností erotiky po udělování rad jiným, se mu zcela otevře, a tím samozřejmě i nám, divákům.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nymfomanka se na první pohled může zdát zbytečnou snahou šokovat nekorektními výjevy, postupně se však odhaluje jako nečekaně ambiciózní projekt.

Osm sekvencí, které propojuje jeden příběh, mají být pojaty zcela odlišným režijním stylem, pro porovnání vzpomeňme na Melancholii, jejíž dvě poloviny se diametrálně liší. První připomíná staré dobré časy hnutí Dogma 95, druhá mnohem uhlazenějšího Antikrista.

Jedna kapitola bude natočena výlučně na statickou kameru, jiná bude inspirovaná von Trierovým velkým vzorem, režisérem Andrejem Tarkovským.

Foto: Aktuálně.cz

Podobných kontrastů má být v Nymfomance mnohem víc, a není proto divu, že si nevystačí s jediným filmem klasické stopáže, ale uchýlí se k dvěma dvou a půl hodinovým snímkům.

Nalákat umí

Von Trier vždy dokázal vzbudit zájem. Nejen v divácích, ale i hereckých hvězdách, jejichž přítomnost okatě využívá až zneužívá k upozornění na sebe sama.

Shia LaBeouf, Jamie Bell (Billy Elliot, King Kong), Christian Slater (Jméno růže), Willem Dafoe (Poslední pokušení Krista, Antikrist) a Uma Thurman (Pulp Fiction, Kill Bill) jsou všechno známá hollywoodská jména, která by se jistě jen tak do filmu obsahujícího pornografické scény nehrnula. Jenže Lars si je dokázal získat. Nicole Kidman (Dogville) však musela odmítnout kvůli dalším rolím.

Nyní se mu daří postupně budovat napětí ve svých fanoušcích i odpůrcích, když nás zatím nenechal pohlédnout na projekt jako celek, ale postupně představuje jednotlivé kapitoly. Takže celistvější obraz si o Nymfomance uděláme až těsně před premiérou. Skládat střípky informací, jak udělal například norský server Montages, dá práci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Aktuální video například představuje čtvrtou kapitolu a záběry evokují režijní styl maďarského umělce Bélly Tarra (Satanské tango, Turínský kůň).

Co se dvoudílnosti týče, von Trierovým záměrem je vyslat do kin oba díly současně, protože předěl v polovině je čistě praktickou, nedějovou záležitostí. Zatím můžeme jen odhadovat, nakolik mu vyjdou vstříc distributoři jednotlivých národních trhů.

Stellan Skarsgard, Lars von Trier a Charlotte Gainsbourg
Stellan Skarsgard, Lars von Trier a Charlotte Gainsbourg | Foto: Reuters

Rovněž zvažuje, že natočený materiál, kterého samozřejmě existuje mnohem víc než pět hodin, sestříhá ještě do podoby televizní minisérie.

Pojede hardcore do Cannes?

Von Trier tvrdí, že tentokrát se vydal cestou improvizace a mnohem větší syrovosti, připadal si jako filmový student zkoumající nové možnosti média. Producent Peter Aalbæk Jensen potvrzuje, že jde o skutečný epos v množství myšlenek a témat, ale vizuálně se nepodobá virtuozitě Antikrista a Melancholie.

Dánský režisér využil i videa z Youtube a další archivní záběry, aby podtrhl dobovost jednotlivých flashbacků a podařilo se mu diváka vtáhnout do dění.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

I kvůli avizované různorodosti se o Nymfomance píše jako o shrnutí celé kariéry Larse von Triera do jediného počinu.

Protože "kontroverzní" a "šokující" už je u von Triera přece jen poněkud málo, doufejme, že u těchto dvou veličin nezůstane. Zatím se zdá, že i přes možnou a oprávněnou počáteční nedůvěru vůči snad až moc „lacinému“ námětu může Nymfomanka dopadnout víc než uspokojivě. Mnohem víc.

Že slavný potížista nehodlá slevit ze svých zvyklostí, potvrzuje i fakt, že na příštím ročníku festivalu v Cannes si má podle jeho přání odbýt premiéru právě hardcore verze snímku. Jestli ji pořadatelé přijmou a von Trierovi vůbec povolí účast, zatím není vůbec jisté.

Podívejte se na plakáty k filmu Nymfomanka:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 14 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy