Kyšperský s Křenkovou vyhlížejí Marťanské lodě. Vzniká film plný hudby

ČTK ČTK
8. 6. 2021 17:03
Filmová romance Marťanské lodě, která svedla dohromady několik hudebních osobností, přijde do kin 16. září. Do hlavních rolí snímku s podtitulem O lásce, odplouvání a múzách režisér Jan Foukal obsadil Elišku Křenkovou a hudebníka Martina Kyšperského z kapely Květy.

Dalšími muzikanty, kteří na díle pracují, jsou textař a skladatel Albert Romanutti z kapely Bert & Friends nebo hudební producent Ondřej Ježek. "V Marťanských lodích hraje hudba podstatnou roli a zní, když se hlavní hrdinové Martin a Eliška poprvé setkají. Tóny pomáhají navázat jejich citový vztah. Píseň Jablka jsem ve filmu věnoval své múze, kterou hraje Eliška Křenková," říká Martin Kyšperský, představitel hlavního hrdiny a autor písně Jablka.

Na hudební scéně je známý i jako textař, spolupracoval například s Lenkou Dusilovou na albu Řeka, čerstvě oceněném třemi Anděly.

Režisér Marťanských lodí Jan Foukal se kromě Kyšperského obklopil i dalšími muzikanty. Filmovou hudbu nahrával Orchestr Berg, zaměřený na soudobou hudbu, dirigoval Albert Romanutti. Ve filmové kapele Mulet vedle Kyšperského hrají Jiří Konvalinka a Cyril Kaplan ze skupin Vložte kočku nebo Mutanti hledaj východisko.

"Obsáhli jsme široké hudební spektrum a jsem rád, že ve filmu o lásce se stala hudební koncepce zásadní součástí filmového vypravování," konstatuje Jan Foukal, který sám vystupuje jako písničkář Johannes Benz. Muzika stála v jádru jeho předchozího snímku Amerika, který v roce 2015 soutěžil mezi dokumenty na festivalu v Karlových Varech.

Foukal se narodil roku 1979 a vystudoval dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Je externím členem divadla Vosto5.

Jako Johannes Benz v roce 2013 představil audiovizuální road movie Songs of the Open Road, inspirovanou Waltem Whitmanem. Je iniciátorem aktivity Kino otevřeno, která se od roku 2009 zabývá rekultivací zavřených biografů.

Kyšperského píseň Jablka slouží jako trailer z filmu Marťanské lodě. | Video: Film Kolektiv

Ve svém prvním hraném filmu teď Foukal přichází s vyprávěním o lásce, podle svých slov "jak z hollywoodské romance".

Hrdinové Marťanských lodí se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorech brněnského nádraží. Mladá psycholožka pozve hudebníka na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratu domů zjišťují, že bez sebe nemohou být.

Ve filmu dále účinkují Agáta Červinková, Anita Krausová, Jan Strejcovský, Nikola Mucha, Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka nebo Pavel Zatloukal.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Bitcoin se dál zotavuje, jeho cena přechodně vystoupila nad 34.000 dolarů

Bitcoin se po krátkém úterním propadu pod hranici 30 000 dolarů a následném oživení dnes dál zotavuje. Jeho cena přechodně vystoupila nad 34 000 USD (724 700 Kč), později ale kolísala na obě strany od této úrovně. Ukazují to data na specializovaném serveru CoinDesk. Nejznámější kryptoměna od svého dubnového maxima odepsala kolem poloviny své hodnoty.

K úternímu propadu přispěl tlak zejména čínských úřadů. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Dnes krátce před 11:00 se bitcoin prodával zhruba za 33 965 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o více než sedm procent.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy