Kyšperský s Křenkovou vyhlížejí Marťanské lodě. Vzniká film plný hudby

ČTK ČTK
8. 6. 2021 17:03
Filmová romance Marťanské lodě, která svedla dohromady několik hudebních osobností, přijde do kin 16. září. Do hlavních rolí snímku s podtitulem O lásce, odplouvání a múzách režisér Jan Foukal obsadil Elišku Křenkovou a hudebníka Martina Kyšperského z kapely Květy.

Dalšími muzikanty, kteří na díle pracují, jsou textař a skladatel Albert Romanutti z kapely Bert & Friends nebo hudební producent Ondřej Ježek. "V Marťanských lodích hraje hudba podstatnou roli a zní, když se hlavní hrdinové Martin a Eliška poprvé setkají. Tóny pomáhají navázat jejich citový vztah. Píseň Jablka jsem ve filmu věnoval své múze, kterou hraje Eliška Křenková," říká Martin Kyšperský, představitel hlavního hrdiny a autor písně Jablka.

Na hudební scéně je známý i jako textař, spolupracoval například s Lenkou Dusilovou na albu Řeka, čerstvě oceněném třemi Anděly.

Režisér Marťanských lodí Jan Foukal se kromě Kyšperského obklopil i dalšími muzikanty. Filmovou hudbu nahrával Orchestr Berg, zaměřený na soudobou hudbu, dirigoval Albert Romanutti. Ve filmové kapele Mulet vedle Kyšperského hrají Jiří Konvalinka a Cyril Kaplan ze skupin Vložte kočku nebo Mutanti hledaj východisko.

"Obsáhli jsme široké hudební spektrum a jsem rád, že ve filmu o lásce se stala hudební koncepce zásadní součástí filmového vypravování," konstatuje Jan Foukal, který sám vystupuje jako písničkář Johannes Benz. Muzika stála v jádru jeho předchozího snímku Amerika, který v roce 2015 soutěžil mezi dokumenty na festivalu v Karlových Varech.

Foukal se narodil roku 1979 a vystudoval dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Je externím členem divadla Vosto5.

Jako Johannes Benz v roce 2013 představil audiovizuální road movie Songs of the Open Road, inspirovanou Waltem Whitmanem. Je iniciátorem aktivity Kino otevřeno, která se od roku 2009 zabývá rekultivací zavřených biografů.

Kyšperského píseň Jablka slouží jako trailer z filmu Marťanské lodě. | Video: Film Kolektiv

Ve svém prvním hraném filmu teď Foukal přichází s vyprávěním o lásce, podle svých slov "jak z hollywoodské romance".

Hrdinové Marťanských lodí se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorech brněnského nádraží. Mladá psycholožka pozve hudebníka na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratu domů zjišťují, že bez sebe nemohou být.

Ve filmu dále účinkují Agáta Červinková, Anita Krausová, Jan Strejcovský, Nikola Mucha, Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka nebo Pavel Zatloukal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy