Krvavé divadlo v černobílé. Nový filmový Macbeth na diváky zapůsobí okamžitě

Krvavé divadlo v černobílé. Nový filmový Macbeth na diváky zapůsobí okamžitě
Kathryn Hunterová hraje čarodějky.
Snímek z The Tragedy of Macbeth.
Bertie Carvel jako Banquo a Denzel Washington v roli Macbetha.
Denzel Washington jako Macbeth a Frances McDormandová v roli Lady Macbeth.
Foto: Apple TV+
Pavel Sladký Pavel Sladký
27. 1. 2022 12:00
Jako noční můra o zřetězeném násilí působí divadelně stylizovaný černobílý Macbeth, kterého natočil jeden z bratří Coenů. Film je k vidění na platformě Apple TV+.

Sedmašedesátiletý americký režisér a scenárista Joel Coen byl čtyři dekády znám snímky, jež vytvářel s bratrem Ethanem. Prosluli svérázným humorem, hravostí a pronikavými příběhy o tom, jak lidé čelí násilí a zlu. Fargo a Tahle země není pro starý dosáhly na Oscary za herectví, filmy Barton Fink nebo Opravdová kuráž byly alespoň nominované.

Když se teď ale Joel Coen rozhodl adaptovat Shakespearovu tragédii Macbeth, bratr neprojevil zájem, a tak se jeden z dvojice poprvé emancipoval. Od jejich společné tvorby se novinka liší nejen tím, že je černobílá, čehož bratři využili jen v poctě noir kinematografii nazvané Muž, který nebyl.

Macbeth v Coenově podání je především divadelním počinem, kompletně natočeným v losangeleských studiích. Má být noční můrou, šlechtickou cestou od zlověstného přízraku přes nedostatek odvahy až k nepravosti, krvavému zločinu a neumlčitelnému svědomí. Humor nemá místo v příběhu o muži, který se na základě proroctví tří čarodějnic přes mrtvoly dere k moci, aby usedl na skotský trůn.

Jedna ze Shakespearových nejslavnějších tragédií, napsaná roku 1606, už se dočkala mnoha adaptací. Některé natočili ti nejslavnější z nejslavnějších.

Orson Welles svou verzi přivedl na plátna kin v roce 1948 a sám ztvárnil hlavní roli, Akira Kurosawa v 50. letech přesadil děj do středověkého Japonska. O dvě dekády později příběh zpracoval Roman Polanski, v novém tisíciletí se ho chopili režiséři Justin Kurzel či naposledy Kit Monkman.

Coenův film není výpravnou podívanou s armádami jdoucími do bitvy, ale vyprávěním o izolovaných tragických bytostech stižených vlastním svědomím.

Některými scénickými řešeními a konkrétními záběry skládá poctu Orsonu Wellesovi. Kromě jeho poválečného Macbetha se divákům vybaví i další Wellesova shakespearovská adaptace, Othello z roku 1952.

Film The Tragedy of Macbeth je na Apple TV+ s českými titulky. | Video: Apple TV+

Novinka má nezastřeně divadelní scénografii, jejíž strohost reflektuje nálady postav. Studiové prostředí a kontrastní černobílá stylizace umožňují režisérovi maximálně ovládnout světlo a stíny.

Titulní postavu hraje Denzel Washington, známý z kriminálních i akčních filmů jako Training Day nebo Sláva. Lady Macbeth ztvárnila Frances McDormandová, držitelka tří hereckých Oscarů za filmy jako Fargo a Země nomádů a zároveň Coenova manželka, která projekt iniciovala.

Lady Macbeth pojala coby našeptávačku, jež se ale sama brzy zhrozí toho, jak se činy jejího muže řetězí a kam se situace vyvíjí. Není bezcitnou manipulátorkou a kořenem všeho zla, jak někdy bývá interpretována.

Herci působí sošně vzhledem k tomu, kam je režisér v prostoru umisťuje. Celkově je ve filmu minimum pohybu, což vynikne v kontrastu s akčním pojetím jiných adaptací, včetně té Kurosawovy, plné dramatické jízdy na koních.

Zároveň ale protagonisté pod Coenovým vedením krotí mimiku a výraz. Shakespearovy verše pronášejí relativně civilně, s evidentní snahou nepřetížit snímek patosem. Někdy je to snad až na škodu.

V několika scénách si hlavní pozornost diváků ukradne Kathryn Hunterová zastupující tři čarodějnice. Její kreace je fascinující pohybově i zlověstnou expresivitou a zaslouží ocenění.

Kathryn Hunterová hraje čarodějky.
Kathryn Hunterová hraje čarodějky. | Foto: Apple TV+

Režisér Coen a kameraman Bruno Delbonnel výborně pracují s extrémními nadhledy i podhledy. Představují je už v úvodu, kdy si pohrají s naší představou o tom, jestli kroužící havrany v oblacích sledujeme zespodu, nebo shora.

Vzápětí se dostavuje věštba, která převrací dosavadní osudy a hierarchie. I dál postavy často hledí vzhůru. Koresponduje to mimo jiné s Shakespearovým veršem "Nebi se nelíbí krvavé divadlo, jež lidé hrají".

Joel Coen nepřináší nový výklad Shakespearova díla, zato dosahuje okamžitého diváckého účinku. Za ten vděčí nejen uvážlivé redukci textu, ale především vyhraněné stylizaci, kontrastním obrazům a práci s perspektivou. Nakonec je vlastně škoda, že lze film vidět jen na domácích obrazovkách.

The Tragedy of Macbeth

Režie: Joel Coen
Film je k vidění na Apple TV+.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Kanoistka Fišerová má další medaili z ME, v Liptovském Mikuláši získala bronz

Kanoistka Tereza Fišerová získala na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši bronzovou medaili. Na stupně vítězů na kontinentálním šampionátu se čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka prosadila potřetí za sebou. V minulých dvou letech skončila pokaždé druhá.

Zvítězila Britka Mallory Franklinová. Stříbrná olympijská medailistka z Tokia a bývalá mistryně světa navázala na evropský titul z roku 2019. Fišerová za ní ve finále zaostala o 2,42 sekundy.

Druhé místo obsadila Francouzka Marjorie Delassusová s odstupem 1,72 sekundy na vítězku. Všechny tři medailistky zvládly finálovou jízdu čistě.

Další česká finalistka Gabriela Satková skončila s

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek skončil třetí v úvodním závodě SP v Bělehradě. Vyhráli Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ireland.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kanoista Martin Fuksa dvakrát vyhrál i na Světovém poháru v Poznani

Kanoista Martin Fuksa vybojoval na Světovém poháru v Poznani stejně jako před týdnem v Račicích dvě vítězství. Nejprve ovládl závod na 500 metrů a poté triumfoval i na dvojnásobné trati. V obou případech odsunul na druhé místo Rumuna Catalina Chirilu. Kajakář Josef Dostál skončil v závodu na 1000 metrů čtvrtý.

Fuksa ovládl pětistovku se suverénním náskokem 1,32 sekundy před Rumunem Catalinem Chirilou, který vylepšil třetí příčku z Račic. Brazilský olympijský vítěz Isaquias Queiroz, jenž před týdnem zaostal za českým kanoistou na druhé příčce o tři desetiny, v Polsku nestartoval. Fuksův mladší bratr Petr obsadil šesté místo.

Na kilometru Fuksa porazil Chirilu o 62 setin. "Doufal jsem, že ve finiši už do mě nikdo nepůjde. Už nezbývalo moc sil a přemlouvat se na to jít s někým do finiše by nebylo úplně nejlehčí. Vítr se trochu otočil a foukal přímo zprava, takže to neodsejpalo tak, jako když fouká do zad. Ale zvládl jsem to do zlatého konce a to je úplně nejdůležitější," uvedl dvojnásobný mistr světa a desetinásobný evropský šampion v nahrávce pro média.

Devětadvacetiletý český reprezentant má na kontě už 15 vítězství ve Světovém poháru.

Čtyřnásobný olympijský medailista Dostál po nevydařeném vystoupení v Račicích na deblkajaku s Radkem Šloufem neuspěl v boji o stupně vítězů ani na singlu. Ve finále kilometrové trati dojel čtvrtý téměř sekundu za třetím Belgičanem Artuurem Petersem. Vyhrál čtyřnásobný mistr světa a stříbrný olympionik z Tokia v této disciplíně Portugalec Fernando Pimenta.

Se čtvrtým místem v úvodu sezony byl Dostál i vzhledem k povětrnostním podmínkách v Polsku spokojený. "Závod jsem si vážně užil. Už před startem jsem cítil dobrou energii. Hezky jsem vyrazil, takticky jsem sednul na vlnu, akorát finiš jsem začal moc brzy a ke konci jsem vytuhnul," řekl Dostál.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Jan Vorel, Daniel Havel byl na pětistovce osmý, stejně jako ženská posádka Kateřina Zárubová, Barbora Betlachová, Eliška Betlachová, Adéla Házová. Na dvoustovce deblkanoistek uzavřely finálovou osmičku Alžběta Veverková s Martinou Malíkovou.

Světový pohár v Poznani provázel silný vítr, kvůli kterému pořadatelé změnili program a všechny sobotní finálové jízdy přeložili na dnešek. Závodilo se pouze o medaile, finále B a C byla zrušena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy