Krvavá Bathory bude intrikovat až za půl roku

Irena Hejdová Irena Hejdová
19. 12. 2007 10:30
Jakubiskův velkofilm opět mění termín premiéry
Bathory: Karel Roden
Bathory: Karel Roden | Foto: Jakubisko Film

Praha Juraj Jakubisko pokračuje ve hře škatulata, hejbejte se. Premiéru svého velkorozpočtového filmu Bathory věnovaného osobnosti Alžběty Bathoryové přesunul až na druhou polovinu příštího roku.

Původně se počítalo s premiérou už na podzim 2006. Pak ale přišly problémy s výměnou představitelky hlavní role - po hollywoodské Famke Jannsenové nastoupila o něco méně zářivější Anna Frielová a odklad premiéry na rok 2007.

Nejdříve se mluvilo o říjnu 2007, poté o lednu 2008. V plánu premiér Unie filmových distributorů byl nakonec škrtnutý i náhradní únorový termín. Nové datum premiéry je podle UFD stanoveno na 10. července, zůstává jen stejný počet kopií - 31.

Bathory: Anna Friel
Bathory: Anna Friel | Foto: Jakubisko Film

Jakubisko tak uvede svůj patnáctý film do kin jako čerstvý sedmdesátník. Narozeniny oslaví 30. dubna, k jeho jubileu mu také karlovarský festival chystá cenu za celoživotní dílo. Tu na 43. ročníku převezme vedle Jakubiska i taktéž čerstvě sedmdesátiletý Dušan Hanák.

Bathory vznikala ve velké koprodukci Česka, Slovenska, Maďarska a Velké Británie - v několika jazykových verzích i v dvoudílné verzi pro televize.

V průběhu natáčení se mluvilo o problémech s financováním, poté o potížích při zvukové postprodukci, která probíhala v Londýně.

Záměr natočit příběh Alžběty Bathoryové spolu s Jakubiskem zveřejnil i Zdeněk Troška, po konci natáčení přišel problém s ukradenou kopií filmu, za který si zloději odnesli v listopadu od soudu podmíněné tresty.

Zatím se museli zájemci o film spokojit s devítiminutovou ukázkou, ohlasy na ni jsou prý pozitivní. Ve filmu se vedle Anny Frielové objeví Karel Roden, Bolek Polívka, Jiří Mádl či Jakubiskův oblíbenec, italský herecký vysloužilec Franco Nero.

Krom herců se ve filmu objeví i tisíce komparzistů, které tvůrci oblékli do 5000 historických kostýmů.

Jakubisko už dříve avizoval, že příběh Alžběty Bathoryové chce pojmout ne jako bulvární popis jejích krvavých praktik, ale jako příběh boje o moc a intrik.

Snad se dostane do kin dřív, než pravidelně navnazovaným divákům dojde trpělivost...

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy