Kritici volí Ve stínu a Čtyři slunce. Drží se při zdi

Jan Gregor Jan Gregor, ČTK
3. 1. 2013 15:15
Ondříček a Sláma jsou favority letošních Cen české filmové kritiky
David Ondříček získal se svým filmem Ve stínu osm nominací na Ceny české filmové kritiky.
David Ondříček získal se svým filmem Ve stínu osm nominací na Ceny české filmové kritiky. | Foto: Falcon

Praha - Podle nominací třetího ročníku Cen české filmové kritiky jsou nejúspěšnějšími tituly roku 2012 noirová detektivka Ve stínu režiséra Davida Ondříčka a vesnické drama Čtyři slunce Bohdana Slámy, které získaly po osmi nominacích. Pět nominací má komedie Okresní přebor - poslední zápas Pepika Hnátka, kterou natočil Jan Prušinovský. Tyto tři snímky se také utkají o Cenu české filmové kritiky v kategorii nejlepší film.

Novináři ceny před třemi lety založili proto, aby vznikla jistá protiváha Českému lvu, jehož sítem často propadají kvalitní snímky. Výsledek hlasování v prvním kole ovšem naznačuje, že rozdíl mezi vkusem Vachlerovy filmové akademie a kulturních publicistů, organizovaných v nově založeném Sdružení českých filmových kritiků, nebude letos příliš velký. Kritici vsadili při svém hlasování o nominacích hlavně na mainstreamové a všeobecně stravitelné filmy.

Bohdan Sláma.
Bohdan Sláma. | Foto: Marek Špelda

Za trojicí favoritů se o zbylé ceny porvou následující filmy. Tři nominace vybojoval filmově divadelní experiment Jana Hřebejka Odpad město smrt, po dvou získaly filmy Posel Vladimíra Michálka, Až do města Aš Ivety Grófové a dokument Láska v hrobě Davida Vondráčka, jenž se v kategorii nejlepších dokumentárních snímků utká s fotbalovou komedií Dva nula Pavla Abraháma a Tomáše Bojara a Soukromým vesmírem Heleny Třeštíkové.

Mezi nominované se zařadily ještě snímky Polski film (v kategorii nejlepší hudba), Příliš mladá noc (objev roku pro režiséra Olma Omerzu) a Vrásky z lásky (Jiřina Jirásková za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli).

Jan Prušinovský.
Jan Prušinovský. | Foto: AR archiv

V prvním kole hlasovalo 42 filmových publicistů, což představuje 88 procent všech žurnalistů s hlasovacím právem. Kritici hlasovali o 30 celovečerních hraných filmech a 15 celovečerních dokumentárních snímcích, které měly distribuční premiéru v roce 2012 a vyhověly statutu cen.

V prvním ročníku triumfovalo estébácké drama Radima Špačka Pouta, loni získalo nejvíce cen road movie Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Kdo si nejvíce sošek odnese letos, se dozvíme na slavnostním ceremoniálu, který se 26. ledna bude konat v Divadle Archa a provázet jím bude herečka Aňa Geislerová.  

Čtěte také
Nejlepší a nejhorší české filmy roku 2012. Vybrali jsme

 

Ceny české filmové kritiky 2012 - nominace

Foto: Aktuálně.cz

NEJLEPŠÍ FILM
Čtyři slunce - producent Negativ, režie Bohdan Sláma
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka - producent MediaPro Pictures, režie Jan Prušinovský
Ve stínu - producent Lucky Man Films, režie David Ondříček

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Dva nula - producent Cinema Arsenal, režie Pavel Abrahám
Láska v hrobě - producent Yekot Film, režie David Vondráček
Soukromý vesmír - producent Negativ, režie Helena Třeštíková

NEJLEPŠÍ REŽIE
Čtyři slunce
- Bohdan Sláma
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka - Jan Prušinovský
Ve stínu - David Ondříček

Foto: ČT

NEJLEPŠÍ KAMERA
Čtyři slunce
- Marek Diviš
Odpad město smrt - Martin Štrba, Lukáš Milota
Ve stínu - Adam Sikora

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Čtyři slunce - Bohdan Sláma
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka - Jan Prušinovský
Ve stínu - Marek Epstein, David Ondříček, Misha Votruba

Foto: Aktuálně.cz

NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ HUDBA
Odpad město smrt
- Ivan Acher
Polski film - Midi Lidi
Ve stínu - Jan P. Muchow, Michal Novinski

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Čtyři slunce - Jaroslav Plesl
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka - Miroslav Krobot
Ve stínu - Ivan Trojan

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Čtyři slunce - Karel Roden
Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka - Ondřej Vetchý
Posel - Jiří Vyorálek
Ve stínu - Sebastian Koch

Foto: Aktuálně.cz

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI
Čtyři slunce
- Anna Geislerová
Odpad město smrt - Gabriela Míčová
Ve stínu - Soňa Norisová

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VE VEDLEJŠÍ ROLI
Až do města Aš
- Silvia Halušicová
Čtyři slunce - Klára Melíšková
Posel - Gabriela Mikulková
Vrásky z lásky - Jiřina Jirásková

CENA RWE PRO OBJEV ROKU
Iveta Grófová
Olmo Omerzu
David Vondráček

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy