Kritici favorizují v boji o Oscary 12 let v řetězech

Kultura Kultura
17. 1. 2014 14:45
Critics Choice Movie Awards bývají nejúčinnější předzvěstí Oscarů.
Steve McQueen
Steve McQueen | Foto: Reuters

Los Angeles - Film 12 let v řetězech, Cate Blanchett a Matthew McConaughey vyčnívají mezi vítězi tradiční ankety a další předzvěsti Oscarů 2014 Critics Choice Movie Awards, kterou ve čtvrtek vyhlásilo 281 členů Broadcast Film Critics Association, největší organizace filmových kritiků v USA a Kanadě.

Zmíněná trojice získala ceny pro nejleší film, herečku a herce v hlavní roli.

Cate Blanchett
Cate Blanchett | Foto: Reuters

Anketa Critics Choice Movie Awards je jedním z nejdůležitějších oscarových ukazatelů. V posledních sedmi letech šest z vítězných filmů na Oscara nakonec dosáhlo. Letos jsou výsledky jen potvrzením spekulací o Oscarech - tedy o třech nejvýraznějších kandidátech na nejlepší film i mezi herci a herečkami.

Cena se totiž dostala i na dalšího oscarového kandidáta, který získal 10 nominací, Špinavý trik režiséra Davida O. Russela. Ovšem svou kategorii vyhrál "jen" mezi komediemi a kritici ocenili také "komediální" výkon Amy Adams.

Leonardo DiCaprio si podle očekávání odnesl cenu pro nejlepšího komediálního herce za Vlka z Wall Street, čímž byla dokonána podoba se Zlatými glóby.

Cate Blanchett za roli ve filmu Woodyho Allena Jasmíniny slzy už získává také roli nejvýraznější herecké favoritky pro oscarové klání.

Jared Leto získal cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za ztvárnění transsexuála ve snímku Klub poslední naděje. Poslal v proslovu cenu všem lidem, kteří žijí s HIV i těm, kteří kvůli nemoci přišli o život

Za stejný snímek získal cenu i Matthew McConaughey, který si zahrál Rona Woodroofa, z něhož se stal aktivista v boji proti AIDS poté, co mu nemoc v roce 1980 diagnostikovali a dozvěděl se, že má před sebou pár posledních týdnů života.

Matthew McConaughey.
Matthew McConaughey. | Foto: Reuters

Kritici ocenili také výkon Lupity Nyong'o, která hraje otrokyni Patsey ve filmu Steva McQueena 12 let v řetězech. Porazila přitom takové hvězdy, jakými jsou také nominované Julia Roberts a Oprah Winfrey.

Cenu pro nejlepšího režiséra si odnesl  Alfonso Cuarón za Gravitaci, která uspěla také v technickžých kategoriích - vizuální efekty, střih a kamera. Sandra Bulock navíc dostala cenu pro nejlepší herečku v akčním filmu.

Cenu pro nejlepší cizojazyčný film si odnesl Život Adele, který už získal Zlatý glóbus, ovšem o Oscary se neutká.

Kategorii sci-fi/horor ovládla Gravitace, nejlepším hercem se stal Mark Wahlberg za snímek Na život a na smrt.

Critics Choice Movie Awards 2014

Film - 12 let v řetězech

Herec - Matthew McConaughey, Klub poslední naděje

Herečka - Cate Blanchett, Jasmíniny slzy

Herec ve vedlejší roli - Jared Leto, Klub poslední naděje

Herečka ve vedlejší roli - Lupita Nyong'o, 12 let v řetězech

Mladý herec/herečka - Adele Exarchopoulos, Život Adele

Režie - Alfonso Cuarón, Gravitace

Původní scénář - Spike Jonze, Her

Adaptovaný scénář - John Ridley, 12 let v řetězech

Kamera - Emmanuel Lubezki, Gravitace

Střih - Alfonso Cuarón a Mark Sanger, Gravitace

Kostýmy - Catherine Martin, Velký Gatsby

Vlasy a make- up - Špinavý trik

Vizuální efekty - Gravitace

Animovaný film - Ledové království

Akční film - Na život a na smrt

Herec v akčním filmu - Mark Wahlberg, Na život a na smrt

Herečka v akčním filmu - Sandra Bullock, Gravitace

Komedie - Špinavý trik

Herec v komedii - Leonardo DiCaprio, Vlk z Wall Street

Herečka v komedii - Amy Adams, Špinavý trik

Sci-fi/horor - Gravitace

Cizojazyčný film - Život Adele

Celovečerní dokument - 20 Feet From Stardom

Píseň - Let It Go , Robert Lopez a Kristen Anderson - Lopez , Ledové království

Hudba - Steven Price, Gravitace

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy