Kritici favorizují v boji o Oscary 12 let v řetězech

Kultura Kultura
17. 1. 2014 14:45
Critics Choice Movie Awards bývají nejúčinnější předzvěstí Oscarů.
Steve McQueen
Steve McQueen | Foto: Reuters

Los Angeles - Film 12 let v řetězech, Cate Blanchett a Matthew McConaughey vyčnívají mezi vítězi tradiční ankety a další předzvěsti Oscarů 2014 Critics Choice Movie Awards, kterou ve čtvrtek vyhlásilo 281 členů Broadcast Film Critics Association, největší organizace filmových kritiků v USA a Kanadě.

Zmíněná trojice získala ceny pro nejleší film, herečku a herce v hlavní roli.

Cate Blanchett
Cate Blanchett | Foto: Reuters

Anketa Critics Choice Movie Awards je jedním z nejdůležitějších oscarových ukazatelů. V posledních sedmi letech šest z vítězných filmů na Oscara nakonec dosáhlo. Letos jsou výsledky jen potvrzením spekulací o Oscarech - tedy o třech nejvýraznějších kandidátech na nejlepší film i mezi herci a herečkami.

Cena se totiž dostala i na dalšího oscarového kandidáta, který získal 10 nominací, Špinavý trik režiséra Davida O. Russela. Ovšem svou kategorii vyhrál "jen" mezi komediemi a kritici ocenili také "komediální" výkon Amy Adams.

Leonardo DiCaprio si podle očekávání odnesl cenu pro nejlepšího komediálního herce za Vlka z Wall Street, čímž byla dokonána podoba se Zlatými glóby.

Cate Blanchett za roli ve filmu Woodyho Allena Jasmíniny slzy už získává také roli nejvýraznější herecké favoritky pro oscarové klání.

Jared Leto získal cenu pro nejlepšího herce ve vedlejší roli za ztvárnění transsexuála ve snímku Klub poslední naděje. Poslal v proslovu cenu všem lidem, kteří žijí s HIV i těm, kteří kvůli nemoci přišli o život

Za stejný snímek získal cenu i Matthew McConaughey, který si zahrál Rona Woodroofa, z něhož se stal aktivista v boji proti AIDS poté, co mu nemoc v roce 1980 diagnostikovali a dozvěděl se, že má před sebou pár posledních týdnů života.

Matthew McConaughey.
Matthew McConaughey. | Foto: Reuters

Kritici ocenili také výkon Lupity Nyong'o, která hraje otrokyni Patsey ve filmu Steva McQueena 12 let v řetězech. Porazila přitom takové hvězdy, jakými jsou také nominované Julia Roberts a Oprah Winfrey.

Cenu pro nejlepšího režiséra si odnesl  Alfonso Cuarón za Gravitaci, která uspěla také v technickžých kategoriích - vizuální efekty, střih a kamera. Sandra Bulock navíc dostala cenu pro nejlepší herečku v akčním filmu.

Cenu pro nejlepší cizojazyčný film si odnesl Život Adele, který už získal Zlatý glóbus, ovšem o Oscary se neutká.

Kategorii sci-fi/horor ovládla Gravitace, nejlepším hercem se stal Mark Wahlberg za snímek Na život a na smrt.

Critics Choice Movie Awards 2014

Film - 12 let v řetězech

Herec - Matthew McConaughey, Klub poslední naděje

Herečka - Cate Blanchett, Jasmíniny slzy

Herec ve vedlejší roli - Jared Leto, Klub poslední naděje

Herečka ve vedlejší roli - Lupita Nyong'o, 12 let v řetězech

Mladý herec/herečka - Adele Exarchopoulos, Život Adele

Režie - Alfonso Cuarón, Gravitace

Původní scénář - Spike Jonze, Her

Adaptovaný scénář - John Ridley, 12 let v řetězech

Kamera - Emmanuel Lubezki, Gravitace

Střih - Alfonso Cuarón a Mark Sanger, Gravitace

Kostýmy - Catherine Martin, Velký Gatsby

Vlasy a make- up - Špinavý trik

Vizuální efekty - Gravitace

Animovaný film - Ledové království

Akční film - Na život a na smrt

Herec v akčním filmu - Mark Wahlberg, Na život a na smrt

Herečka v akčním filmu - Sandra Bullock, Gravitace

Komedie - Špinavý trik

Herec v komedii - Leonardo DiCaprio, Vlk z Wall Street

Herečka v komedii - Amy Adams, Špinavý trik

Sci-fi/horor - Gravitace

Cizojazyčný film - Život Adele

Celovečerní dokument - 20 Feet From Stardom

Píseň - Let It Go , Robert Lopez a Kristen Anderson - Lopez , Ledové království

Hudba - Steven Price, Gravitace

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy