Staříci jsou podle kritiků filmem roku, bodovali i Vlastníci a Tereza Ramba

ČTK ČTK
1. 2. 2020 22:24
Čeští filmoví kritici vybrali jako nejlepší snímek minulého roku road movie Staříci s Jiřím Schmitzerem a Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích. Hraný debut režisérů Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal také cenu za režii a pro herce Jiřího Schmitzera. Ceny kritiky byly předány v pražském Divadle Archa, obdrželo je šest snímků.

Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na rozhádané domovní schůzi bytových vlastníků, proměnil dvě nominace - za scénář a pro herečku Terezu Ramba.

Nabarvené ptáče Václava Marhoula bodovalo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války.

Loutkový film Dcera od Darji Kaščejevové, který vypráví o křehkém vztahu rodičů s dětmi a aktuálně je nominovaný na Oscara, se stal nejlepším snímkem mimo klasickou kinodistribuci.

Cenu pro objev roku získal Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii ze života třicátníků Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem byla vyhlášena road movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka.

Nejlepším porevolučním filmem je Kolja

Ceny české filmové kritiky byly letos uděleny podesáté. Slavnostní večer zahrnoval ohlédnutí za 30 lety svobodné porevoluční kinematografie v Česku, respektive Československu: vyhlášení výsledků hlasování kritiků o nejlepší domácí film z let 1990 až 2019.

Vítězem se stal oscarový titul Jana Svěráka Kolja z roku 1996, druhá příčka patří snímku Kouř z roku 1991 režiséra Tomáše Vorla a třetí místo kritici přiřkli titulu Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág z roku 1992. Celá desítka nejlepších českých filmů až na dva zahrnuje snímky z 90. let. Výjimkou jsou jen Pouta Radima Špačka na šestém a Protektor Marka Najbrta na deváté místě, oba z roku 2009.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků, které aktuálně zahrnuje 52 lidí. Podle webové stránky cen posuzovali 55 hraných, animovaných a dokumentárních titulů.

Počátkem března se budou předávat ještě ceny Český lev, o nichž hlasuje Česká filmová a televizní akademie. Nejvíce nominací na ně získala tragikomedie Vlastníci, dostala jich 12. Nabarvené ptáče má 11 nominací a Staříci deset. Členové akademie vybírali z 34 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 30 dokumentů.

Držitelé Cen české filmové kritiky za rok 2019

Nejlepší film: Staříci (producent Jiří Konečný)

Nejlepší dokumentární film: Dálava (režie Martin Mareček)

Nejlepší režie: Martin Dušek a Ondřej Provazník (Staříci)

Nejlepší scénář: Jiří Havelka (Vlastníci)

Nejlepší herečka: Tereza Ramba (Vlastníci)

Nejlepší herec: Jiří Schmitzer (Staříci)

Audiovizuální počin: Vladimír Smutný (kamera, Nabarvené ptáče)

Kategorie Mimo kino: Darja Kaščejevová (krátký animovaný film Dcera)

Cena innogy pro objev roku: Bohdan Karásek (Karel, já a ty)

Anketa o nejlepší český film let 1990-2019:

  1. Kolja (1996, režie Jan Svěrák)
  2. Kouř (1991, režie Tomáš Vorel)
  3. Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992, režie Věra Chytilová)
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 1 hodinou

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy