Staříci jsou podle kritiků filmem roku, bodovali i Vlastníci a Tereza Ramba

ČTK ČTK
1. 2. 2020 22:24
Čeští filmoví kritici vybrali jako nejlepší snímek minulého roku road movie Staříci s Jiřím Schmitzerem a Ladislavem Mrkvičkou v hlavních rolích. Hraný debut režisérů Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal také cenu za režii a pro herce Jiřího Schmitzera. Ceny kritiky byly předány v pražském Divadle Archa, obdrželo je šest snímků.

Filmový debut Jiřího Havelky Vlastníci, odehrávající se na rozhádané domovní schůzi bytových vlastníků, proměnil dvě nominace - za scénář a pro herečku Terezu Ramba.

Nabarvené ptáče Václava Marhoula bodovalo v kategorii Audiovizuální počin, kde kritici ocenili kameru Vladimíra Smutného. Drama uvedené v soutěži benátského festivalu sleduje drsný osud malého chlapce během druhé světové války.

Loutkový film Dcera od Darji Kaščejevové, který vypráví o křehkém vztahu rodičů s dětmi a aktuálně je nominovaný na Oscara, se stal nejlepším snímkem mimo klasickou kinodistribuci.

Cenu pro objev roku získal Bohdan Karásek za svůj debut, vztahovou tragikomedii ze života třicátníků Karel, já a ty. Nejlepším dokumentem byla vyhlášena road movie o cestě otce a syna Dálava v režii Martina Marečka.

Nejlepším porevolučním filmem je Kolja

Ceny české filmové kritiky byly letos uděleny podesáté. Slavnostní večer zahrnoval ohlédnutí za 30 lety svobodné porevoluční kinematografie v Česku, respektive Československu: vyhlášení výsledků hlasování kritiků o nejlepší domácí film z let 1990 až 2019.

Vítězem se stal oscarový titul Jana Svěráka Kolja z roku 1996, druhá příčka patří snímku Kouř z roku 1991 režiséra Tomáše Vorla a třetí místo kritici přiřkli titulu Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág z roku 1992. Celá desítka nejlepších českých filmů až na dva zahrnuje snímky z 90. let. Výjimkou jsou jen Pouta Radima Špačka na šestém a Protektor Marka Najbrta na deváté místě, oba z roku 2009.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků, které aktuálně zahrnuje 52 lidí. Podle webové stránky cen posuzovali 55 hraných, animovaných a dokumentárních titulů.

Počátkem března se budou předávat ještě ceny Český lev, o nichž hlasuje Česká filmová a televizní akademie. Nejvíce nominací na ně získala tragikomedie Vlastníci, dostala jich 12. Nabarvené ptáče má 11 nominací a Staříci deset. Členové akademie vybírali z 34 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 30 dokumentů.

Držitelé Cen české filmové kritiky za rok 2019

Nejlepší film: Staříci (producent Jiří Konečný)

Nejlepší dokumentární film: Dálava (režie Martin Mareček)

Nejlepší režie: Martin Dušek a Ondřej Provazník (Staříci)

Nejlepší scénář: Jiří Havelka (Vlastníci)

Nejlepší herečka: Tereza Ramba (Vlastníci)

Nejlepší herec: Jiří Schmitzer (Staříci)

Audiovizuální počin: Vladimír Smutný (kamera, Nabarvené ptáče)

Kategorie Mimo kino: Darja Kaščejevová (krátký animovaný film Dcera)

Cena innogy pro objev roku: Bohdan Karásek (Karel, já a ty)

Anketa o nejlepší český film let 1990-2019:

  1. Kolja (1996, režie Jan Svěrák)
  2. Kouř (1991, režie Tomáš Vorel)
  3. Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992, režie Věra Chytilová)
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy