VIDEO Kristen Stewart je bachařkou na Guantánamu

Kultura Kultura
14. 8. 2014 7:50
Křehká hrdinka z filmového hitu Twilight se proměnila ve vojačku v Camp X-Ray a dohlíží na vězně na Guantánamu.
Kristen Stewart ve filmu Camp X-Ray.
Kristen Stewart ve filmu Camp X-Ray. | Foto: Externí

Praha – Kontroverzní téma, nebo melodramatický příběh? Snímek Camp X-Ray si odbyl svou světovou premiéru už v lednu tohoto roku, když byl uveden na prestižní filmové přehlídce Sundance v Utahu. Zde vzbudil od prvních kritiků podobně rozpolcené názory. Nyní se konečně můžeme podívat na upoutávku na film, jehož americká kinopremiéra je chystána na říjen, přičemž není jisté, jestli se v českých kinech vůbec objeví.

Upoutávka na drama Camp X-Ray
Upoutávka na drama Camp X-Ray | Video:

Téma samo o sobě nese silný politický náboj, protože se točí kolem nepříjemné části americké války s terorismem. Věznice na Guantánamu byla zřízena v roce 2002 a byla určena k zadržení obzvlášť nebezpečných jedinců, většinou spojených s boji v Afghánistánu nebo Iráku. Film Camp X-Ray nahlíží na dění ve věznici optikou armádního nováčka.

Postava Kristen Stewart jménem Amy Cole narukovala do armády s cílem sloužit něčemu většímu, nakonec ji čekalo přeložení na tento malý kus Ameriky na Kubě. Navzdory nařízení navazuje kontakt s Alim Amirem, který je zde stejně jako mnoho dalších zadržován. Právě rovina osobního pochopení vede k úvahám nad touto institucí, lidskou hrdostí a životem vůbec.

Foto: Reuters

Politicky rozpolcená Amerika na republikány a demokraty se nejspíš nevyhne tomu aplikovat své přesvědčení při hodnocení snímku. Režisérský a scenáristický debutant Peter Sattler zároveň při natáčení nezávislého snímku Camp X-Ray získal zbraň, jak ke svému dílu přivést širší diváckou obec. Angažování Kristen Stewart přitom může být vnímáno dvousečně.

Pro ni jako herečku je úloha v tematicky náročném snímku výzvou, přičemž nesmírná obliba knižních adaptací Twilight může věrné diváky držet s oblíbenou herečkou. Nicméně počátky v této mládežnické romanci, která je rovným dílem vysmívaná, může potenciální diváky od dramatu Camp X-Ray odrazovat.

Pochybnosti vyvolává navrch její fyzická zdatnost, která mezi jinými vojáky působí nedostatečně. Herečka sama přitom už usilovala o ztvárnění silné ženské hrdinky, a to ve fantasy Sněhurka a lovec, v níž byl klasický model pasivní princezny obrácen na aktivní bojovnici.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Obránce Jurčina bude v hokejové Spartě pokračovat, Ďaloga končí

Obránce Milan Jurčina uspěl na zkoušce v hokejové Spartě a v klubu bude hrát do konce sezony. V týmu naopak končí jiný slovenský obránce Marek Ďaloga. Pražané o něho měli zájem, ale slovenský reprezentant nabídku na prodloužení spolupráce odmítl.

Šestatřicetiletý Jurčina přišel do Sparty v polovině října a v sedmi extraligových zápasech nasbíral pět bodů za dvě branky a tři asistence. "Během zkoušky prokázal naplno své kvality. Spolu s trenéry jsme z něj nadšení a jsme moc rádi, že jsme se domluvili. Naše obranné řady pozvedl svým důrazem, mladší hráči se od něj mohou spoustu věcí naučit," uvedl sportovní ředitel vedoucího týmu extraligy Petr Ton na klubovém webu.

O šest let mladší Ďaloga posílil Spartu, za kterou již v minulosti hrál, krátce před začátkem sezony a podepsal smlouvu do začátku listopadové reprezentační přestávky. Vedení pražského klubu mělo o jeho služby zájem i nadále, účastník loňských olympijských her a pěti světových šampionátů se ale rozhodl odejít.

před 43 minutami

Na českých dálnicích hrozí 40kilometrové kolony. Dopravci vozy registrují příliš pomalu

Do nového mýta bylo zatím přihlášeno 196 000 vozů, tedy 43 procent z celkového počtu. Po prosincovém spuštění systému se na jednotky bude čekat desítky hodin. Na dálnicích tak hrozí kolony dlouhé až 40 kilometrů.

před 52 minutami

Kreuzigerova stáj mění z Dimension Data název na NTT

Tým Dimension Data, za který jezdí český cyklista Roman Kreuziger, změní od příští sezony název. Jihoafrická stáj ponese podle titulárního sponzora jméno NTT Pro Cycling a změní barvy.

Nový dres a název dnes představily osobnosti týmu Edvald Boasson Hagen či Michael Valgren v sídle japonské komunikační společnosti NTT v Tokiu. Místo zelenobílých dresů nyní budou jezdit cyklisté týmu v černomodrých, které mírně připomínají barvy bývalé stáje Sky.

Další zprávy