VIDEO Kristen Stewart je bachařkou na Guantánamu

Kultura
14. 8. 2014 7:50
Křehká hrdinka z filmového hitu Twilight se proměnila ve vojačku v Camp X-Ray a dohlíží na vězně na Guantánamu.
Kristen Stewart ve filmu Camp X-Ray.
Kristen Stewart ve filmu Camp X-Ray. | Foto: Externí

Praha – Kontroverzní téma, nebo melodramatický příběh? Snímek Camp X-Ray si odbyl svou světovou premiéru už v lednu tohoto roku, když byl uveden na prestižní filmové přehlídce Sundance v Utahu. Zde vzbudil od prvních kritiků podobně rozpolcené názory. Nyní se konečně můžeme podívat na upoutávku na film, jehož americká kinopremiéra je chystána na říjen, přičemž není jisté, jestli se v českých kinech vůbec objeví.

Upoutávka na drama Camp X-Ray
Upoutávka na drama Camp X-Ray | Video:

Téma samo o sobě nese silný politický náboj, protože se točí kolem nepříjemné části americké války s terorismem. Věznice na Guantánamu byla zřízena v roce 2002 a byla určena k zadržení obzvlášť nebezpečných jedinců, většinou spojených s boji v Afghánistánu nebo Iráku. Film Camp X-Ray nahlíží na dění ve věznici optikou armádního nováčka.

Postava Kristen Stewart jménem Amy Cole narukovala do armády s cílem sloužit něčemu většímu, nakonec ji čekalo přeložení na tento malý kus Ameriky na Kubě. Navzdory nařízení navazuje kontakt s Alim Amirem, který je zde stejně jako mnoho dalších zadržován. Právě rovina osobního pochopení vede k úvahám nad touto institucí, lidskou hrdostí a životem vůbec.

Foto: Reuters

Politicky rozpolcená Amerika na republikány a demokraty se nejspíš nevyhne tomu aplikovat své přesvědčení při hodnocení snímku. Režisérský a scenáristický debutant Peter Sattler zároveň při natáčení nezávislého snímku Camp X-Ray získal zbraň, jak ke svému dílu přivést širší diváckou obec. Angažování Kristen Stewart přitom může být vnímáno dvousečně.

Pro ni jako herečku je úloha v tematicky náročném snímku výzvou, přičemž nesmírná obliba knižních adaptací Twilight může věrné diváky držet s oblíbenou herečkou. Nicméně počátky v této mládežnické romanci, která je rovným dílem vysmívaná, může potenciální diváky od dramatu Camp X-Ray odrazovat.

Pochybnosti vyvolává navrch její fyzická zdatnost, která mezi jinými vojáky působí nedostatečně. Herečka sama přitom už usilovala o ztvárnění silné ženské hrdinky, a to ve fantasy Sněhurka a lovec, v níž byl klasický model pasivní princezny obrácen na aktivní bojovnici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy