Kráva porodila dítě. Teologický horor HBO vypráví příběh z malebné vesničky

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
7. 1. 2021 17:50
Za 30 stříbrných šekelů Jidáš Iškariotský vydal Ježíše představeným, a když pocítil výčitky, oběsil se na osice. Právě mince, které věrolomný apoštol dostal za svou zradu, tvoří zápletku španělského hororu 30 stříbrných. Osmidílná minisérie, jejíchž prvních šest částí je k vidění na české HBO GO, o víkendu nakročí do finále.

Pětapadesátiletý režisér Álex de la Iglesia, který se specializuje na různé podoby hororů, se svým stálým spolupracovníkem, scenáristou Jorgem Guerricaechevarríaou, situuje temný příběh do malebné španělské historické vesničky Pedraza. Její ospale poklidný život skončí v momentě, kdy při porodu krávy přijde na svět lidské novorozeně.

Šokující událost je přitom jen první z mnoha hrůzostrašných, racionálnímu smýšlení se vzpírajících událostí.

Tajuplné dění se pokoušejí objasnit - někdy ve shodě, jindy sobě navzdory - tři postavy: odvážná mladá veterinářka, dobrácký venkovský starosta, a především nevyzpytatelný kněz s temnou minulostí vězněného exorcisty a pěstmi boxera. Právě on je majitelem jedné z 30 stříbrných mincí, jejichž nalezení a zkompletování by v seriálu mohlo rozvrátit křesťanství.

Bývalý komiksový tvůrce Álex de la Iglesia, jenž na sebe prvně upozornil před čtvrtstoletím pekelnou komedií Den šelmy, neskrývá inspiraci slavnými horory typu Vymítač ďábla z roku 1973.

Seriál 30 stříbrných je jakousi antologií žánrových motivů i rekvizit, mezi kterými nechybějí pavučinové sítě, komnaty za zrcadlem či spiritistické tabulky. To vše filmař obohacuje některými vlastními morbidními zálibami, například prostředím jatek.

V jádru béčkový, zároveň ale ambiciózní hororový příběh se přitom mísí s kacířským zpochybněním základů křesťanské doktríny. Zatímco spisovatel Dan Brown v konspiračním bestselleru Šifra mistra Leonarda rouhačsky spekuloval nad zatajovanými světskými skutečnostmi z novozákonního života Ježíše Nazaretského, tvůrci minisérie se zaměřují na radikální reinterpretaci vztahu Jidáše ke Kristovi. S tím je spojena disputace o dobru a zlu coby součástech Boha.

Tvůrci přitom vycházejí z apokryfního Jidášova evangelia, tedy spisu, který nebyl přijat do biblického kánonu, ale od něhož svoji víru odvozují takzvaní kainité. Členové křesťanské gnostické sekty uctívající bratrovraha Kaina považovali právě Jidáše za nejdůležitějšího Ježíšova učedníka.

I tento seriálový motiv vstřebává jakousi převrácenou ozvěnu Brownova románu, v němž zase měla zásadní roli ultrakonzervativní katolická prelatura Opus Dei.

Seriál 30 stříbrných je na HBO GO s českým dabingem i titulky. | Video: HBO

Vzhledem k rozmanitým inspiračním zdrojům vyznívá minisérie 30 stříbrných místy nesourodě. Částečně i proto, že nedodržuje jednotu místa, času a děje. Příběh opakovaně odskakuje ze Španělska do Ženevy, New Yorku, Říma nebo Jeruzaléma, případně se vrací do minulosti některých postav. S přibývajícími epizodami do děje vstupují stále nové osoby.

Počáteční díly, z nichž úvodní epizoda dosahuje délky celovečerního filmu, působí celistvěji. Platí to především pro druhou epizodu, ve které při vyvolávání duchů zmizí vesnická dívka.

Megan Montanerová jako veterinářka Elena a Miguel Ángel Silvestre coby starosta Paco.
Megan Montanerová jako veterinářka Elena a Miguel Ángel Silvestre coby starosta Paco. | Foto: Manolo Pavón

Ve druhé polovině série se epizody zkracují pod hodinu a soustřeďují se především na ústřední motiv skupiny okultistů, kteří touží získat všech 30 stříbrných mincí, aby ovládli svět.

Herecké obsazení se opírá o stylový výkon Eduarda Fernándeze, jenž svého bezbožného kněze vybavuje tajemným charismatem. Megan Montanerová dodává adekvátní temperament i smyslnost vesnické veterinářce, jíž před časem zmizel manžel.

Rozpačitější je ztvárnění neobratného, nešťastně zamilovaného starosty, se kterým manipuluje jeho dominantní manželka. Miguel Ángel Silvestre jej hraje na hranici komické karikatury a není vždy zřejmé, zda je to režijním záměrem.

Navzdory žánrové roztříštěnosti se tvůrcům - alespoň zatím - daří udržet tajuplně zneklidňující atmosféru, ovlivněnou estetikou takzvaných survival hororových videoher, ve kterých uživatelem ovládaná postava čelí útokům nadpřirozených monster. Různé zlověstné náznaky jsou přitom v minisérii působivější než obvyklé hororové lekačky, scény s běsnícími démony nebo digitální cákance krve.

Například úvodní, barevně zredukovaná titulková sekvence, která zaznamenává ukřižování Krista i sebevraždu Jidáše, si komiksovou drastičností skoro nezadá s naturalistickým pašijovým dramatem Umučení Krista, roku 2004 natočeným hercem Melem Gibsonem.

Triková stránka ale nepatří k nejsilnějším místům seriálu, který se jinak vyznačuje precizním vizuálem. Zčásti organické, zčásti digitální efekty stylizací odkazují k dalšímu slavnému hororu Věc, který v roce 1982 natočil John Carpenter. V "teologickém hororu", jakým je 30 stříbrných, však zmutované příšery s obrovskýma pavoučíma nohama působí spíše rušivě a z technologického hlediska archaicky.

Minisérie prolíná zdánlivě neslučitelné: satanský horor a duchařinu s biblickými odkazy, celosvětová spiknutí s morbidním humorem, a místy dokonce i s prvky latinskoamerické telenovely. Navzdory tomu španělští tvůrci udržují diváky v neustálém napětí při hledání odpovědi na dráždivě znepokojivou otázku, kde v Božím plánu nastala chyba. To zřejmě osvětlí až poslední epizody.

30 stříbrných

Režie: Álex de la Iglesia
Seriál je k vidění na HBO GO, prvních šest epizod již nyní, 7. část od neděle 10. ledna, 8. část o týden později.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 4 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 5 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy