Komunistická cenzura v Číně zakázala biblický epos Noe

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 5. 2014 14:36
Film Darrena Aronofskyho už předtím z náboženských důvodů vadil i v řadě muslimských zemí. Přesto se stal z komerčního hlediska nejúspěšnějším snímkem režiséra filmů Černá labuť a Requiem za sen.
Emma Watson ve filmu Noe.
Emma Watson ve filmu Noe. | Foto: Cinemart

Peking - Čínští diváci neuvidí biblický epos Noe režiséra Darrena Aronofskyho. Cenzoři uvedli jako důvod k zákazu náboženské důvody, napsal zpravodajský server The Hollywood Reporter. 

"Bylo to z náboženských důvodů, i když se zdá, že celá záležitost je dost komplikovaná," uvedl server The Hollywood Reporter. Film se měl na největším světovém trhu promítat v polovině května, kdyby prošel schválením cenzory.

Podívejte se na ukázku z filmu Noe režiséra Darrena Aronofského.
Podívejte se na ukázku z filmu Noe režiséra Darrena Aronofského. | Video:

Náboženství je v Číně velmi citlivá otázka a všechny snímky založené na biblických příbězích procházejí velmi bedlivým schvalováním.

Film Noe už zakázala řada muslimských zemí včetně Indonésie nebo Malajsie, protože podle cenzorů snímek odporuje učení islámu.

Do kin byl uveden koncem března a už se stihl stát nejvýnosnějším filmem Aronofskyho (Černá labuť, Fontána, Requiem za sen). Snímek natočený za 125 milionů dolarů překonal hranici 300 milionů dolarů z kasovních zisků, z toho v Severní Americe vydělal bezmála 100 milionů dolarů. Mimořádně dobře si film vede například v Rusku (32,8 milionu dolarů) a Brazílii (23,4 milionu dolarů), ale také například v Mexiku (15,5 milionu) nebo Jižní Koreji (14,3 milionu).

 

Právě se děje

před 38 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy