Toužíte po lepším životě? Nechte se zmenšit, jako to v komedii Zmenšování plánuje udělat Matt Damon

mad
7. 11. 2017 7:00
Do českých kin se blíží satirická sci-fi komedie Zmenšování (Downsizing), která se letos ucházela o hlavní cenu na festivalu v Benátkách. Režisérem a autorem scénáře je Alexander Payne, jenž se proslavil snímky O Schmidtovi (2002) nebo Bokovka (2004). Zmenšování vypráví příběh manželské dvojice, která se rozhodne, že se nechá zmenšit, což jí má zlepšit kvalitu života. Manželka však těsně před procedurou změní názor a nechá manžela v miniaturním světě samotného. V hlavních rolích se představí Matt Damon (Jason Bourne) a Kristen Wiigová (Krotitelé duchů). Vedlejší postavy ztvárnili Alec Baldwin, Neil Patrick Harris nebo Christoph Waltz. Česká premiéra je v plánu na 11. ledna 2018.
Zmenšování. | Video: CinemArt
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy