Církev je svatá, ale tvoří ji hříšníci. Češi stáli frontu na polský film Klér

Tomáš Seidl Tomáš Seidl
2. 8. 2019 14:34
Kontroverzní drama Klér, které nemilosrdně pojmenovává poměry v polské katolické církvi, vloni v zemi svého vzniku vyvolalo pozdvižení, včetně nenávistných odsudků a výzev k bojkotu.
Na snímku z Kléru je herec Arkadiusz Jakubik.
Na snímku z Kléru je herec Arkadiusz Jakubik. | Foto: Bartosz Mrozowski

Navzdory tomu se stalo třetím nejnavštěvovanějším polským filmem od roku 1989, vidělo ho přes pět milionů diváků. Tento týden jejich počet rozšířili účastníci Letní filmové školy, jež právě probíhá v Uherském Hradišti. Tedy alespoň ti, kteří se do nekonečně dlouhé fronty před kinem v Klubu kultury postavili minimálně s třičtvrtěhodinovým předstihem.

Robert Wieckiewicz.
Robert Wieckiewicz. | Foto: Bartosz Mrozowski

Snímek v Uherském Hradišti osobně uvedl režisér Wojciech Smarzowski se spoluautorem scénáře Wojciechem Rzehakem.

Diváci, kteří se do beznadějně zaplněného Klubu kultury na první projekci nedostali, budou mít druhou šanci na témže místě zítra. Drama, zčásti natočené na území České republiky, zatím nemá tuzemského distributora.

Renomovaný šestapadesátiletý režisér Smarzowski již v předchozích filmech vykresloval nelítostně upřímný portrét polské společnosti. Nejinak je tomu v Kléru, který byl obviněn z podkopávání autority církve a z "agresivní klerofobie".

Snímek se dotýká choulostivých témat spojených se zkostnatělou polskou církví: pedofilie, celibátu, potratů, korupce, chamtivosti, alkoholismu i touhy po moci a penězích.

V mozaikovitě strukturovaném dramatu jsou všechny postavy fiktivní, většina situací ale vychází ze skutečných událostí. Protagonisty filmu, který bývá kvůli podobnému tématu srovnáván s americkým oscarovým dramatem Spotlight z roku 2015, jsou tři polští kněží. Všichni se chovají, jako by se neřídili desaterem, ale spíše žili podle sedmi smrtelných hříchů. A ještě k nim přidávali nové.

První z nich, vesnický farář, se nezřízeně opíjí vodkou, i když sedá za volant. Nestoudně požaduje "milodary" od bohabojných farníků a do jiného stavu přivádí svoji vnadnou hospodyni - nechránila se proti početí, jelikož jí to nedovoluje víra.

Druhým aktérem je kariéristický kněz, jenž se s požehnáním arcibiskupa zaplete do mafiánské korupčně-vyděračské sítě okolo veřejných zakázek.

Na posledního, duchovního, který ve škole vyučuje náboženství, zase padá podezření ze zneužívání nezletilého ministranta.

Film Klér zatím nemá českého distributora. | Video: Letní filmová škola

Čtyřmi polskými filmovými cenami Orły ověnčené drama není prvním dílem, které se zamýšlí nad skandály polské katolické církve i jejím posilujícím vlivem v tamní konzervativní společnosti, současné vládní kruhy nevyjímaje.

Stačí připomenout podvratnou inscenaci režiséra Olivera Frljiće Prokletí, kterou před dvěma roky nastudoval varšavský Teatr Powszechny a proti níž opakovaně demonstrovala polská krajní pravice.

Antiklerikální drama Wojciecha Smarzowského ve srovnání s Frljićovou divadelní hrou není tak skandální, přesto v mnoha ohledech vyznívá radikálně. Dokládá to i biblický citát, jímž autoři film zaštítili: "Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte." (Mt 7, 15-16)

Navzdory nesmlouvavé kritice pokrytectví katolické církve drama nesklouzává do polohy vyhroceného pamfletu, neboť ho tvůrci nenásilně odlehčují záblesky černého humoru. S přibývajícími minutami ale smích tuhne na rtech. Symbolické finále stotřicetiminutového filmu je navzdory patetičnosti až trýznivě drásavé.

Jacek Braciak a Arkadiusz Jakubik.
Jacek Braciak a Arkadiusz Jakubik. | Foto: Bartosz Mrozowski

Režisér se netají názorem, že polská katolická církev stojí nad zákonem a že kryje zločiny pedofilních kněží. Přesto tvůrce nevykresluje hlavní aktéry černobíle. Ačkoli to zpočátku vypadá, že všichni filmoví kněží jsou až nepatřičně přemrštěnou koncentrací lidské odpudivosti, podlosti a licoměrnosti, na konci se někteří ukazují nejen jako hříšníci a smilníci, ale také jako oběti.

Jejich komplikované charaktery znamenitě odstínili všichni představitelé hlavních rolí. Režisér vybral své osvědčené herce: Arkadiusz Jakubik a Jacek Braciak se objevili v několika jeho filmech, včetně drastického válečného dramatu Volyň z roku 2016.

V několika Smarzowského dílech účinkoval také Robert Więckiewicz, v tuzemsku známý hlavně titulní rolí z Wajdova životopisného filmu Wałęsa: člověk naděje.

Ústřední trojici v roli bezcharakterního arcibiskupa pak doplňuje devětasedmdesátiletý Janusz Gajos. Čeští diváci si jej mohou pamatovat jako Janka Kose z populárního válečného seriálu z druhé poloviny šedesátých let Čtyři z tanku a pes. Jako těhotná farská hospodyně je díky zemitému výkonu nepřehlédnutelná Joanna Kuligová, jež na sebe loni upozornila v milostném dramatu Studená válka.

Klér

Režie: Wojciech Smarzowski
45. Letní filmová škola, Uherské Hradiště, další projekce tuto sobotu 3. srpna od 8.30 hodin v Klubu kultury

Wojciech Smarzowski vystudoval kameru na filmové škole v Lodži. A přestože ji při natáčení svěřuje do rukou kolegů, jeho snímky jsou po formální stránce vždy vytříbené. Také dramatu Klér civilní, téměř dokumentární autentičnost dodává využívání odlišných technologií natáčení, včetně záběrů skrytých průmyslových kamer nebo mobilních telefonů.

V kontrastu s nimi ale režisér inscenuje i pečlivě komponované obrazy, jako je například sžíravě cynická parafráze Poslední večeře od Leonarda da Vinciho. Jako by tento záběr zhmotňoval slova jednoho z duchovních, který ve filmu s bezelstným výrazem praví, že "církev je svatá, ale tvoří ji hříšní lidé".

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 24 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy