King Kong v Hollywoodu shořel na uhel

kul
2. 6. 2008 11:07
Universal Studios počítají škody po nedělním požáru
Hustý dým při požáru Universal Studios u Los Angeles, kde se mimojiné natáčely i filmy E.T. a Jurský park
Hustý dým při požáru Universal Studios u Los Angeles, kde se mimojiné natáčely i filmy E.T. a Jurský park | Foto: Reuters

Los Angeles - Nedělní požár, který vypukl v areálu Universal Studios, zcela zničil kulisy z filmu Návrat do budoucnosti, mechanickou expozici věnovanou King Kongovi a dekoraci newyorské ulice, jež figurovala v mnoha filmech i televizních seriálech.

 Šlo o druhý takto ničivý oheň v posledních dvaceti letech, který si vyžádal podobné následky. Mluvčí studií Universal nicméně dodal, že žádný z návštěvníků nebyl naštěstí zranění - kromě několika hasičů - a všechny zničené kulisy mohou být nahrazeny.

„Máme duplikáty všeho," dodal Ron Meyer, prezident NBC Universal. „Nic není ztraceno navždy." Zatím není jisté, jestli se to týká i knihovny a videoarchivu. 

Požár vypukl v neděli v půl páté místního času a zachvátil proslulé náměstí z filmu Zpátky do budoucnosti i s věžními hodinami, na kterých v ikonické scéně visel herec Christopher Lloyd. Spolu s nimi lehla popelem interaktivní expozice s mechanickým King Kongem, který se shýbá k cestujícím v projíždějícím vláčku.

Událost se stále vyšetřuje, ale je jasné, že škody půjdou až do desítek milionů dolarů.

Všechna tato místa už jednou hořela a byla zničena v roce 1990. Tehdejší požár napáchal škody za 25 milionů dolarů a založil ho jeden ze členů ostrahy, který byl následně odsouzen ke čtyřem rokům vězení.

Ačkoli hasiči oheň zvládli, studia zůstala zavřená a stovky návštěvníků zůstaly za branami areálu, který tradičně slouží i jako zábavník park; během víkendu Universal Studios navštíví okolo 25 tisíc turistů.

V jednu chvíli oheň zabíral šíři až dvou bloků a hasiči měli problémy s jeho zvládnutím především kvůli nízkému tlaku vody. Na místě jich byly nejméně dvě stovky a ze vzduchu jim pomáhaly helikoptéry.

Zničeny byly taktéž scenérie ulice, jež figurovala ve filmu Božský Bruce a seriálech Můj přítel Monk, Drzá Jordan nebo Doktor House. I kulisy režijního snímku Clinta Eastwooda Exchange (původně Changeling) s Angelinou Jolie, který měl před dvěma týdny premiéru v Cannes, padly za oběť ohni, doplnil výčet škod Ron Meyer.

Požár v Universal Studios v areálu Hollywoodu u Los Angeles
Požár v Universal Studios v areálu Hollywoodu u Los Angeles | Foto: Reuters

Universal Studios ovládá společnost NBC Universal, jež spadá pod koncern General Electric. Pozemky studia jsou obrovské, rozkládají se na několika stovkách akrů. Je na nich zábavní park pro veřejnost a filmová a televizní studia. Jejich návštěvy mají v USA velkou tradici.

Natáčel se tu Jurský park a King Kong nebo E.T. Mimozemšťan. "Část historie Hollywoodu se mění v kouř. Snažíme se minimalizovat škody," citovala v neděli BBC Jamese Barnese jednoho ze zasahujících hasičů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy