King Kong od 30. let až do současnosti

Irena Hejdová Irena Hejdová
14. 12. 2005 19:34
King Kong - V průběhu dějin kinematografie vzniklo několik zpracování king-kongovského tématu. V tomto článku zmiňujeme jen ty nejznámější.
King Kong Petera Jacksona (2005)
King Kong Petera Jacksona (2005) | Foto: Bontonfilm

Klasika

Většina remaků (včetně aktuálního remaku Petera Jacksona) vycházela z klasického, prvního King Konga z roku 1933. V tomto filmu poprvé skupinka filmařů vyrazila na tajemný Ostrov lebek, aby z něj přivezla obrovskou opici do New Yorku. Film ve své době byl převratný i z hlediska použitých triků, využíval přední i zadní projekci a pookénkové snímání, což umožnilo dosud nebývalou míru realismu. Černobílý horor dnes působí poněkud naivně, ale je stále klasikou z nejklasičtějších. Ve stejném roce vznikl i film Son of Kong, v reakci na úspěch prvního King Konga. Režisér Carl Denham se v tomto spíše průměrném filmu utkává se synem King Konga.

Recenzi na film si přečtěte ZDE.

Japonsko

Japonskou obdobou děsivé obludy king-kongovského ražení je Godzilla. Japonci také v roce 1962 přišli s pokusem o skloubení těchto dvou filmových "osobností" ve filmu King Kong vs. Godzilla (Kingukongu tai Gojira). Naivní přístup i neumělé trikové zpracování udělalo z tohoto filmu kultovní záležitost. Novým japonským setkáním s King Kongem byl pak film King Kong Escapes (Kingukongu no gyakushu) z roku 1967.

Animované verze

Mezi léty 1966 až 1969 vznikla americká animovaná televizní série King Kong. Televize ABC ji dávala v rámci svých sobotních ranních show. King Kong v této verzi pokojně žil na ostrově ve společnosti několika domorodců. Další animovaná, navíc muzikálová verze s názvem Úžasný Kong (The Mighty Kong) vznikla v roce 1998.

remake z roku 1976
remake z roku 1976 | Foto: Aktuálně.cz

Remake z roku 1976

Jeden z nejznámějších remaků King Konga vznikl v roce 1976. Pokusil se příběh aktualizovat přenesením do současnosti, z filmařů udělal expedici hledající ropu a dinosaury zcela pominul. Ve vysokonákladovém snímku hrál Jeff Bridges a Jessica Lange, film se z hororu změnil spíše v milostnou romanci. Jde o remake, který svůj vzor rozhodně nepřekonal. O dalších deset let později, v roce 1986 vznikl jako pokračování film King Kong žije (King Kong lives). King Kong v něm leží už deset let v komatu v atlantském výzkumném centru a je konfrontován s obrovskou samicí přivezenou z džunglí v Borneu.

Peter Jackson

King Kong Petera Jacksona je dosud asi nejzajímavějším remakem klasického King Konga. Po násilných pokusech o aktualizaci či vnášení nových postav se pokorně vrací ke klasické verzi, aby znovu převyprávěl starý příběh s využitím nejmodernějších digitálních technologií. Jeho film je poctou tomuto klasickému dílu.

#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy