King Kong od 30. let až do současnosti

Irena Hejdová Irena Hejdová
14. 12. 2005 19:34
King Kong - V průběhu dějin kinematografie vzniklo několik zpracování king-kongovského tématu. V tomto článku zmiňujeme jen ty nejznámější.
King Kong Petera Jacksona (2005)
King Kong Petera Jacksona (2005) | Foto: Bontonfilm

Klasika

Většina remaků (včetně aktuálního remaku Petera Jacksona) vycházela z klasického, prvního King Konga z roku 1933. V tomto filmu poprvé skupinka filmařů vyrazila na tajemný Ostrov lebek, aby z něj přivezla obrovskou opici do New Yorku. Film ve své době byl převratný i z hlediska použitých triků, využíval přední i zadní projekci a pookénkové snímání, což umožnilo dosud nebývalou míru realismu. Černobílý horor dnes působí poněkud naivně, ale je stále klasikou z nejklasičtějších. Ve stejném roce vznikl i film Son of Kong, v reakci na úspěch prvního King Konga. Režisér Carl Denham se v tomto spíše průměrném filmu utkává se synem King Konga.

Recenzi na film si přečtěte ZDE.

Japonsko

Japonskou obdobou děsivé obludy king-kongovského ražení je Godzilla. Japonci také v roce 1962 přišli s pokusem o skloubení těchto dvou filmových "osobností" ve filmu King Kong vs. Godzilla (Kingukongu tai Gojira). Naivní přístup i neumělé trikové zpracování udělalo z tohoto filmu kultovní záležitost. Novým japonským setkáním s King Kongem byl pak film King Kong Escapes (Kingukongu no gyakushu) z roku 1967.

Animované verze

Mezi léty 1966 až 1969 vznikla americká animovaná televizní série King Kong. Televize ABC ji dávala v rámci svých sobotních ranních show. King Kong v této verzi pokojně žil na ostrově ve společnosti několika domorodců. Další animovaná, navíc muzikálová verze s názvem Úžasný Kong (The Mighty Kong) vznikla v roce 1998.

remake z roku 1976
remake z roku 1976 | Foto: Aktuálně.cz

Remake z roku 1976

Jeden z nejznámějších remaků King Konga vznikl v roce 1976. Pokusil se příběh aktualizovat přenesením do současnosti, z filmařů udělal expedici hledající ropu a dinosaury zcela pominul. Ve vysokonákladovém snímku hrál Jeff Bridges a Jessica Lange, film se z hororu změnil spíše v milostnou romanci. Jde o remake, který svůj vzor rozhodně nepřekonal. O dalších deset let později, v roce 1986 vznikl jako pokračování film King Kong žije (King Kong lives). King Kong v něm leží už deset let v komatu v atlantském výzkumném centru a je konfrontován s obrovskou samicí přivezenou z džunglí v Borneu.

Peter Jackson

King Kong Petera Jacksona je dosud asi nejzajímavějším remakem klasického King Konga. Po násilných pokusech o aktualizaci či vnášení nových postav se pokorně vrací ke klasické verzi, aby znovu převyprávěl starý příběh s využitím nejmodernějších digitálních technologií. Jeho film je poctou tomuto klasickému dílu.

#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy