Keira Knightleyová hraje Vévodkyni. Nebo Dianu?

5. 9. 2008 9:50
Britská herečka si připsala další kostýmní film
Keira Knightley ve filmu Vévodkyně
Keira Knightley ve filmu Vévodkyně | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Keira Knightleyová se znovu prošla před svými obdivovateli po červeném koberci na Leicester Square. Tentokrát jako vévodkyně, kterou ztvárnila ve stejnojmenném snímku, jenž si ve středu v Londýně odbyl světovou premiéru.

Film, který se představí i na nadcházejícím festivalu v Torontu a do českých kin vstoupí 26. února, už stihl vyvolat řadu diskusí a kontroverzí - přestože žánrově jde jen o kostýmní drama s romantickými prvky.

Životní osud hrdinky totiž připomíná životní zákruty její skutečné příbuzné, tragicky zesnulé Diany, princezny z Walesu. A to Britové a Britky nemohli nechat bez povšimnutí, zvlášť když mohli vášeň pro probírání monarchistického soukromí zkombinovat s oblíbenou celebritou.

Knightleyová hraje Georginu Spencerovou, šlechtičnu z 18. století, která vstoupí do manželství bez lásky. Její muž, pátý vévoda z Devonshiru, měl několik mileneckých poměrů.

Keira Knightley ve filmu Vévodkyně
Keira Knightley ve filmu Vévodkyně | Foto: Aktuálně.cz

Srovnávání osudů obou žen ostatně šikovně vyvolali sami producenti, když za ústřední citát tiskových materiálů vyhlásili větu "V našem manželství jsme byli tři". Tu použila přímo Diana ve svém televizním rozhovoru z roku 1995.

Režisér Saul Dibb se brání, že větu si pro propagaci vybrali bez jeho vědomí marketingoví stratégové. Ovšem jen trochu.

"Není to vyjádření našeho přístupu k filmu. Ale jestli to přitáhne víc lidí do kin, tak si myslím, že to je dobré. Je to jen marketingový nástroj."

Podle Dibba by ostatně šlo nalinkovat i paralely s jinými tragickými ženskými postavami, jako je například Marilyn Monroe. I Knightleyová srovnávání své postavy s Dianou odmítá.

"Natáčela jsem film o vévodkyni z Devonshiru a myslím, že to byla dost zajímavá postava, aby ten film mohl být jenom o ní, bez souvislostí s čímkoliv jiným," říká.

Keira Knightley ve filmu Vévodkyně
Keira Knightley ve filmu Vévodkyně | Foto: Aktuálně.cz

BBC nicméně konstatuje, že film vyvolává mezi oběma postavami řadu zjevných paralel. "Těžko se dá věřit tomu, že by si někdo při jeho sledování nevybavil souvislosti mezi hrdinčiným manželstvím a mezi životem princezny, která řekla, že v manželství patnáct let žila nejen s Charlesem, ale i s Camillou Parker-Bowles."

Podle serveru Vévodkyně každopádně přináší zajímavý vhled do života Dianiny prapraprapratetičky. I aristokratku Georgianu milovala veřejnost a byla obdivovaná za svůj vkus. Zároveň se vědělo, že je v osobním životě velmi nešťastná.

Knightleyová je do kostýmních velkofilmů britské provenience obsazována možná až moc často, ale od Vévodkyně ji to neodradilo. "Při výběru rolí mě zajímá jen kvalita scénáře a zajímavost postavy," vysvětluje.

Keira Knightley ve filmu Vévodkyně
Keira Knightley ve filmu Vévodkyně | Foto: Aktuálně.cz

"Je to nádherná postava," říká. "Byla to neuvěřitelná žena, navíc to znamenalo příležitost pracovat s Ralphem Fiennesem a režisérem Dibbem."

Knightleyová je nadšená i pozitivními recenzemi. "Je to mnohem lepší, než když vám lidé říkají, jak jste strašní," konstatuje bezelstně hvězda filmů Pokání či Pýcha a předsudek.

Herci si přitom natáčení příliš neužili, Knightleyovou denně dvě a půl hodiny líčili a soukali do těžkých vyztužovaných kostýmů. "Ty kostýmy byly fantastické, ale zvlášť pohodlné nebyly," přiznává.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy