Když se dny zdají sečtené. Film o rakovině se Skarsgårdem je nadějný

Pavel Sladký Pavel Sladký
24. 9. 2020 17:55
O rakovině, rodině a především světle na konci tunelu vypráví nový norsko-švédský film Naděje. Po premiéře na Febiofestu jej od čtvrtka hrají česká kina.
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji.
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja. | Foto: Manuel Claro
Stellan Skarsgård jako Tomas. | Foto: Manuel Claro
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja. | Foto: Manuel Claro
Snímek z Naděje. | Foto: Manuel Claro
Elli Rhiannon Müllerová Osbourneová v roli Julie a Andrea Bræin Hovigová jako Anja. | Foto: Manuel Claro
Snímek z Naděje. | Foto: Manuel Claro
Snímek z Naděje. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja a Stellan Skarsgård v roli Tomase. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja a Stellan Skarsgård v roli Tomase. | Foto: Manuel Claro
Vpravo jsou Andrea Bræin Hovigová jako Anja a Stellan Skarsgård v roli Tomase. | Foto: Manuel Claro
Snímek z Naděje. | Foto: Manuel Claro
Elli Rhiannon Müllerová Osbourneová v roli Julie. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja a Elli Rhiannon Müllerová Osbourneová v roli Julie. | Foto: Manuel Claro
Andrea Bræin Hovigová jako Anja. | Foto: Manuel Claro

"Takto si pamatuji svůj příběh," začíná úvodní titulek. Divadelní režisérka Anja se po úspěšné zahraniční inscenaci vrací domů za partnerem a třemi vlastními i třemi nevlastními dětmi. Čeká gratulace k dobrým kritikám představení a úspěchu, který jí pravděpodobně umožní vystoupit ze stínu partnera Tomase, taktéž divadelníka.

Den před Vánoci se však Anja dozvídá tragickou informaci. Má rakovinu plic s metastázami na mozku. Bojovala s ní už před rokem, kdy se zdálo, že nad nemocí zvítězila. Teď jí lékaři dávají tři měsíce života, maximálně rok.

Autobiografický příběh

Anjin příběh mnoha detaily připomíná, co zažila letos čtyřiapadesátiletá norská režisérka snímku Maria Sødahlová. Má stejné povolání jako hrdinka, rodinu s vlastními i nevlastními dětmi, narozeniny na Silvestra a diagnózu se také dozvěděla těsně před Vánoci.

Sødahlová nepochybně vychází z vlastních emočních stavů i projevů - Anja pod vlivem nových steroidových léků hodně jí, málo spí, je zrychlená a trochu labilní. Zároveň si uvědomuje paradoxy některých situací, do kterých se zvratem dostává. Také díky nim film nepůsobí sebestředně, ale obsahuje určitý odstup: Anja je schopná reflektovat situaci.

Film Naděje vyprávějí kapitoly po jednotlivých dnech, takže s přesnou orientací v čase sledujeme nakumulovaný vývoj směřující k operaci hned 2. ledna. Andrea Bræin Hovigová, představitelka Anji, podává pozoruhodný výkon, který shodou okolností budeme mít šanci porovnat s její vedlejší rolí v norském teenagerském dramatu Disco, jež souběžně vstupuje do zdejších kin.

Ve stínu Anji nezůstává její partner Stellan Skarsgård, známý z filmů Larse von Triera jako Prolomit vlny nebo Dogville, českého Nabarveného ptáčete, seriálu Černobyl či komiksových Avengers. V roli s mnohem menším množstvím textu dokáže odstínit jednotlivé polohy a nehrát celou dobu pod jednou trpící maskou.

Jeho Tomas možná pochybuje o svém jednání, je ale chápavý, trpělivý a nakonec i rozhodný. Právě on navrhne svatbu, narychlo konanou mezi diagnózou a operací.

Naději promítají kina od tohoto čtvrtka. | Video: Bontonfilm

Díky přímé zkušenosti režisérky i ochotě spolehnout se na zkušené herce film vyniká autenticitou a neokázalou formou, které dominuje ruční kamera. Reaguje na situace a všímá si i drobnějších reakcí prozrazujících staré rodinné šrámy, jinak se však zdržuje prudkých dynamických pohybů.

Tváří v tvář smrti

Rakovina je v kinematografii častým motivem blížícího se konce, protivníkem, nad nímž nelze zvítězit. Ve spoustě filmů působí jako vedlejší osudový motiv nebo impulz ke změně - stačí si vybavit například Tři billboardy kousek za Ebbingem, kde nemoc ukončí život místního šerifa.

Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji.
Stellan Skarsgård jako Tomas a Andrea Bræin Hovigová v roli Anji. | Foto: Manuel Claro

Tam, kde je rakovina hlavní téma, v centru pozornosti často bývá rodina. V terminálním stádiu je hlavní hrdinka citlivého australského tragikomického debutu Než skončí léto, která v předtuše blížícího se konce přivede do rodiny feťáckého přítele. Namísto sebe zkouší zachránit někoho jiného.

Nerovný souboj s nádorem vede také otec od postupimské rodiny ve zdrcujícím německém snímku Konečná v půli cesty. A život i rodinný svár tváří v tvář rakovině samozřejmě najdeme v Šepotech a výkřicích režiséra Ingmara Bergmana. To jsou jen ty výraznější hodnotné filmy na podobné téma. Jiné mají sklon k sentimentalitě už v názvu - Hvězdy nám nepřály nebo Už teď mi chybíš. Nemluvě o předloňské české Tátově volze.

Happy end?

Maria Sødahlová si za cíl vytyčila nebýt sentimentální. Její Naděje je nakonec - byť to vzhledem k tématu může znít nepravděpodobně - povzbuzující film. Jeho hlavním tématem je skrze rakovinu dosažená bilance vlastního života, možnost upřímně se ohlédnout za chybami, křivdami a nedostatky, buď kriticky a hořce, nebo si z nich vzít to dobré.

Protagonistka Anja nečelí nicotě nebo konci Boha, film se soustředí na komorní drama a zprostředkování prožitku. Nenechá naznačené staré šrámy, aby převzaly vládu nad hrdinčiným životem.

"Nedrželi jsme pohromadě, ani když nám bylo dobře," vyčte Anja partnerovi, ale později převáží soudržnost, láska a pochopení. V tom je ona titulní naděje bez ohledu na to, jak dopadne Anjina riziková operace mozku. Což už diváci musí zjistit sami.

Naděje

Scénář a režie: Maria Sødahlová
Bontonfilm, česká distribuční premiéra 24. září.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy